Eddig 974 nővér nyújtotta be felmondását
Iveta Lazorová, a Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának (SKSaPA) elnöke szerint „további felmondások várhatók”, például, Trencsénben a napokban tervezik benyújtani.
A nővérek elégedetlenek a parlament által az elmúlt héten jóváhagyott és a jövő év elején hatályba lépő, az egészségügyi dolgozók bérét szabályozó törvénnyel. Állításuk szerint a jogszabály nem veszi figyelembe követeléseiket. Ragaszkodnak hozzá, hogy a törvény ne csak a kórházakban dolgozó nővérekre nézve legyen érvényes, de az orvosi rendelőkben, szociális intézményekben és fürdőkben dolgozókra is vonatkozzon. Szeretnék elérni az alapilletményt meghatározó együttható megemelését, illetőleg annak rendszeres, a gyakorlat alapján történő háromévenkénti emelését. A novemberben benyújtott felmondások jövő év februárjától lépnek életbe.
Az egészségügyi minisztérium figyelemmel kíséri, és folyamatosan értékeli a helyzetet – nyilatkozta Peter Bubla, a minisztérium szóvivője. Viliam Èislák egészségügyi miniszter az érintett kórházakkal állandó kapcsolatban van. „Továbbra is érvényes a szabály, miszerint a kórházakban úgy kell eljárni, hogy az egészségügyi ellátás ne kerüljön veszélybe” – hangsúlyozta Bubla. Èislák azon dolgozik, hogy a nővérek visszavonják felmondásukat. Szélsőséges esetben viszont sor kerülhet néhány részleg összevonására.
A miniszter szerint elég idejük lesz „rendbe rakni a dolgokat”. Mint mondta, az elfogadott törvény alapján egyetlen nővér fizetése sem fog csökkenni. „Ha kétségeik vannak a bérek nagyságát illetően, az igazgatóknál kérdezzenek rá a bértáblázatokra” – nyilatkozta a miniszter a törvény jóváhagyása után. Amennyiben valakinek mégis csökkenne a fizetése, lemond miniszteri tisztségéről. Véleménye szerint a tömeges felmondások mögött politikai indíték áll.
A szakszervezet vezetője, Monika Kavecká viszont állítja: a nővérek nem értik a miniszter arra vonatkozó ígéretét, hogy a bérek nem fognak csökkenni. Õk a bérek rendszeres emeléséért harcolnak. Kavecká azt is megerősítette, hogy jelölteti magát az elkövetkező parlamenti választásokon. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ügy nem politikai jellegű. „Csupán kéréseink hosszantartó folyamatos visszautasításának a kicsúcsosodása” – nyilatkozta. Véleménye szerint Szlovákiában nincsenek hatékony intézkedések, melyek megállítanák a korrupciót az egészségügyben, és biztosítanák, hogy elegendő egészségügyi dolgozó legyen a betegek gondozására.