2014. január 13., 13:25

Eddig 701-en vesztették el a szlovák állampolgárságukat

POZSONY. Az állampolgárságról szóló törvény következtében 2010.7.17. és 2014.1.2. között összesen 701 személy, azaz 300 férfi és 401 nő vesztette el a szlovákiai útlevelét. Közülük legtöbben, azaz 284-en a cseh állampolgárság felvétele miatt kényszerültek megválni a szlovák állampolgárságuktól.
Ugyancsak elvesztették a szlovák állampolgárságukat azok, akik német (137), osztrák (89), brit (60), magyar (47), amerikai (17), holland (13), norvég (11), belga (7), ír (6), svájci (5), ausztrál, francia, kanadai, olasz (minden esetben 4-4 személy), izlandi, svéd (2-2 fő), kínai, dán, újzélandi, orosz és ukrán (1-1) állampolgárságot vettek fel – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Ivan Netík, a belügyminisztérium szóvivője.

Netík azt is megjegyezte, hogy már előkészítették azt a törvényt, amely alapján megoldják majd az állampolgárságukat elvesztők helyzetét. Feltételezi azt, hogy a kormány és a parlament már az első félévben megvitathatja a vonatkozó törvénymódosítást. Ha azt jóváhagyják, akkor bizonyos feltételek teljesítésével, de nem automatikusan visszaszerezhetővé válik a szlovák állampolgárságuk. "Azoknak, akik elvesztették az állampolgárságukat, azt újból kérvényezniük kell" – mondta el a TASR-nak Netík, de további részleteket nem akart elárulni. "Arról csak a tárcaközi egyeztetés után nyilatkozunk, mivelhogy ott még megváltozhat a javaslat" – magyarázta.

Szlovák útlevelüket az első Fico-kormány által elfogadott állampolgárságról szóló törvény alapján vesztik el az emberek. A néhai kabinet 2010-ben egy jogszabállyal reagált arra a magyarországi törvényre, amely 2011-től megkönnyítette a határain túl élő magyarok számára a kettős állampolgárság felvételét. A jelenlegi törvény alapján szlovák útlevelüket azok vesztik el, akik felvették egy másik ország állampolgárságát.

Az eltelt évek során az illetékesek több kísérletet tettek e törvény módosítására, ám egyik sem járt sikerrel. Robert Kaliòák belügyminiszter jelezte, hogy az elkészített módosításuknak köszönhetően az embereknek már nem kellene megválniuk a szlovák állampolgárságuktól akkor, ha felvennék egy másik államét. Azok pedig, akik emiatt már elveszítették a szlovák állampolgárságukat, hamarosan visszakaphatják azt. A miniszter beismerte, hogy a szlovák állampolgárság elvesztésének és visszaszerzésének feltételei hasonlóak lennének, mint azok, amelyek egy képviselői javaslatban már elhangzottak a parlamentben. Az ellenzéki javaslat csak 20 százalékát képezné a minisztérium által kidolgozott módosításnak.

Az eddigi utolsó módosítási javaslattal, amelyet azonban nem fogadtak el, májusban Daniel Lipšic szintén független képviselőtársával, Jana Žitòanskával együtt rukkolt elő. Azt javasolták, hogy szlovák útlevelüket azok kapják vissza, akik annak az idegen államnak az állampolgárává váltak, amelyben az idő tájt “engedélyezett, bejegyzett vagy másként nyilvántartásba vett, legalább hat hónapig tartó tartózkodással rendelkeztek". A kérvényező az idegen állampolgárság felvétele idején nem rendelkezhetett állandó szlovákiai lakhellyel. A képviselők olyan kivételeket is bevezettek, amelyek az emberek számára úgy tették lehetővé az idegen állampolgárság felvételét, hogy eközben ne veszítsék el a szlovák állampolgárságukat. A legközelebbi ülésen a jelenleg érvényben levő törvényt megpróbálja majd módosítani Peter Osuský, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) parlamenti képviselője és államfőjelöltje.

A jelenlegi jogszabály az Alkotmánybíróságra került. A Gál Gábor (Most-Híd) által vezetett parlamenti képviselők egy csoportja azt kifogásolja, hogy a vonatkozó törvényrendelet ellentétben áll az Alkotmányban foglaltakkal. Anna Panèurová, a az Alkotmánybíróság szóvivője 2013 decemberében arról tájékoztatott, hogy azt a nyilvános tárgyalást, amelyen bíróságuk e kérdésről dönt majd, január 22-én tartják.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.