Eddig 300 nővér vonta vissza felmondását

Ezzel szemben a kassai egyetemi kórházban a 65 nővér egyike sem kívánta visszavonni felmondását. Munkaviszonyuk felmondásához továbbra is ragaszkodnak a trencséni, eperjesi és zsolnai egyetemi kórházak nővérei. Összességében 964 nővér döntött úgy, hogy kitart felmondása mellett. A kórházak ugyanakkor új személyzetet alkalmaznak, eddig 83 nővérrel kötöttek szerződést – tájékoztat a minisztérium. A legtöbben (56) az eperjesi kórházban álltak munkába. Az állami kórházakon kívül a bajmóci kórházban is visszavontak felmondásokat.
„Örömünkre szolgál, hogy egyre nő azoknak a nővéreknek a száma, akik nem hagyják továbbra is befolyásolni magukat, és a tényleges érvek alapján felmondásuk visszavonása mellett döntöttek“ – nyilatkozta Peter Bubla, a tárca szóvivője. A nővérek a felmondás miatt fenyegető 3 300 eurós bírság kapcsán továbbra is igénybe vehetik a jogsegélyszolgálatot. A szakszervezet által megnevezett lehetőséget a szaktárca erkölcstelennek tartja.
A minisztérium és a nővérek képviselői egymást okolják a felmondások ügyében az egészségügyi dolgozókra gyakorolt nyomás miatt. Iveta Lazorová, a Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának (SKSaPA) elnökének állítása szerint a felmondás miatt többek munkahelyi terrornak lettek kitéve, illetőleg a felmondás miatt szőnyegre hívták őket, hogy rávegyék, vonják vissza felmondásukat. „A nővérek szakszervezetének jogásza jó néhány olyan esetet tart nyilván, amikor a vezető beosztású munkatárs tudatosan válogatott ki nővéreket, leányanyákat, akiknek azt mondta, ha elveszítik munkájukat, nem tudják eltartani gyermekeiket“ – jelentette ki Lazorová.
A kamara ezért azt ajánlotta a felmondásukat benyújtó nővéreknek és szülészeti asszisztenseknek, a feletteseikkel való kommunikációt bízzák a szakszervezet jogászára, így a túlzott pszichaikai nyomást elkerülhetik. Az igazgatók rovására megjegyezte: a felmondások benyújtásáról szabadon, saját akaratukból döntöttek, azért, mert nem teljesítették az egészségügyi dolgozók követeléseit. „Ha az egészségügy problémái nem kerülnek megoldásra, távoznak a kórházakból, s nem lesz, aki ellássa a betegeket“ – figyelmeztetett Lazorová.
A tárca hazugságnak nevezte a vádakat, az igazgatók pedig – Bubla szerint – lépéseket kívánnak tenni a kórházak jó hírnevének védelme érdekében. A minisztérium ugyanakkor felszólította a nővérek kamaráját és a szakszervezetet, hagyjanak fel a nővérek megfélelmítésével.
A nővérek azért folyamodtak a tömeges felmondásokhoz, mert elégedetlenek az egészségügyi dolgozók fizetését szabályozó törvénnyel. A jogszabály - annak ellenére, hogy Andrej Kiska köztársasági elnők másodszorra is elutasította aláírni az egészségügyi szolgáltatókkal kapcsolatos törvénymódsítást – januárban hatályba lép. A jogszabály az államfő aláírása ellenére érvényes, ugyanis a parlamenti képviselők december 15-én a köztársasági elnök észrevételeit visszautasították, a jogszabályt másodszorra is jóváhagyták. Az egészségügyi dolgozók továbbra is állítják, a törvény figyelmen kívül hagyja követeléseiket. A kormánypárt egészségügyi minisztere, Viliam Èislák állítása szerint a jogszabály megbízható és tisztességes.