Eddig 2183 személyt fosztottak meg szlovák állampolgárságától
Szlovák állampolgárságukat elveszítették azok a személyek is, akik felvették a német (504), osztrák (317), brit (210), magyar (101), amerikai (99), norvég (56), svájci (43), ausztrál, ír és kanadai (országonként 37 személy), belga (36), olasz (24), finn (15), francia és svéd (13-13), luxemburgi (8), orosz (5), kínai és lengyel (3-3), dán, izlandi, új-zélandi és ukrán (országonként 2-2), valamint az izraeli, spanyol, szerb és szingapúri (országonként 1-1) állampolgárságot, illetőleg egy esetben egy olyan személy, akinek felvett állampolgárságát egyelőre nem azonosították.
A jelenleg hatályos törvények alapján elveszíti szlovák állampolgárságát az a személy, aki felveszi egy másik országét. A jogszabály jelenlegi formáját 2010-ben, még Robert Fico miniszterelnök első kormányának hivatali idején fogadták el, válaszlépésül a budapesti Országgyűlés könnyített honosításról hozott döntésére.
A szlovák ellentörvény elfogadása óta különféle kísérletek során próbáltak enyhíteni a jogszabályon, ám azok egyike sem volt sikeres. A jelenlegi jogszabállyal az Alkotmánybíróság is foglalkozott, amely végül nem mondta ki, hogy az alkotmányellenes-e vagy sem. A belügyi tárca eddig még nem terjesztette be a törvény jelzett módosítását.
Egy 2015 februárjában hatályba lépett belügyminisztériumi rendelet sajátos, egyéni okok címén lehetőséget biztosít az állampolgárság visszaszolgáltatására, így azok a volt állampolgárok, akik 1993. január 1. után veszítették el állampolgárságukat, kérvényezhetik annak visszaadását.
A döntéshozatal során figyelembe veszik a szlovák állampolgárság elvesztésének körülményeit, illetőleg az idegen állampolgárság felvételének módját és feltételeit. Főként azt, hogy az idegen állampolgárság megszerzése idején volt-e az illetőnek az adott államban érvényes, nyilvántartott vagy engedélyezett tartózkodási engedélye.