Èaploviè csökkentené a magániskolák támogatását
Dušan Èaploviè korábban az iskolai szakszervezetek képviselőivel folytatott tárgyalások során arról beszélt, hogy egyharmadával csökkentené a magániskolák normatív támogatását. A TASR hírügynökségnek adott interjúban most leszögezte: a témát alaposan meg kell tárgyalni. Hozzáfűzte azonban, hogy az egyes magánintézmények között is különbséget kell tenni. „A laikus is látja a hatalmas különbségeket az egyes magániskolák, a cégek által működtetett szakiskolák, illetve azon intézmények között, amelyek az anyagi szempontból kevésbé igényes oktatásra helyezik a hangsúlyt” – fogalmazott.
A miniszter által nyilvánvalónak tartott minőségi eltérések ellenére sem a tavalyi írásbeli érettségi vizsgák, sem pedig a kilencedikesek Monitor-tesztelésének eredményei nem mutattak jelentős különbségeket az állami, a magánkézben levő és az egyházi iskolák között.
Èaploviè hangsúlyozta, hogy az állami intézményekben azokat a hátrányos szociális környezetből érkező tanulókat is oktatják, akik iránt a magániskolák nem mutatnak érdeklődést. „Emellett az utóbbi időben egyre gyakoribbak a magániskolák működtetőinek erkölcsi kudarcával kapcsolatos ügyek” – fűzte hozzá.
Saskia Repèíková, a Magániskolák és Oktatási Intézmények Szövetségének elnöke leszögezte: az oktatási miniszternek nem az esetleges botrányok, hanem a valóság, a tények alapján kellene döntéseket hozni. Rámutatott: a tárcavezetőnek konkrét eszközei vannak az oktatási intézményeknél felmerülő mulasztások orvoslására, tekintet nélkül arra, hogy állami, magán vagy egyházi iskoláról van-e szó. „Nem kellene botrányokkal magyarázni azokat a lépéseket, amelyek kárt okoznak az iskoláknak és a tanulóknak" – jegyezte meg. Hozzátette: a magániskolák működésére és pedagógusainak bérére fordítandó normatív támogatás csökkentése alkotmányellenes, s az oktatási törvény megszegését is jelentené.
Az oktatási minisztérium idén azt tervezi, hogy változtatásokat eszközöl az iskolák finanszírozása terén. Èaploviè szerint az első félévben befejeződik a vonatkozó törvény módosításának előkészítése, a második félévben pedig a kormány és a parlament foglalkozik majd a javaslattal.