Dzurinda: rossz a magyar állampolgársági törvény
Mikuláš Dzurinda szlovák külügyminiszter szerint azért rendelték be tegnap a budapesti külügyminisztériumba Peter Weiss szlovák nagykövetet, mert a Magyarországon hatályos egy "rossz, csúnya nem européer" állampolgársági törvény.
Németh Zsolt, a külügyi tárca parlamenti államtitkára kedden a Külügyminisztériumba kérette Peter Weiss budapesti szlovák nagykövetet. Közölte a szlovák diplomatával: a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja a szlovák belügyminisztérium azon bejelentését, amely szerint Boldoghy Olivér révkomáromi színművész a magyar állampolgárság felvétele miatt elveszítette szlovák állampolgárságát. A megbeszélésen Németh Zsolt kiemelte: az eljárást az Európai Unió alapértékeivel ellentétesnek tartja, és a leghatározottabban visszautasítja a szlovákiai magyarság megfélemlítését.
A szlovák diplomácia vezetője megjegyezte, Pozsony februárban olyan javaslatot nyújtott be, ami megelőzte volna a hasonló eseteket. Szlovákia szerződés-tervezetet juttatott el a magyar félnek, amelyben részletesen szabályozták volna milyen feltételekkel lehet valaki kettős állampolgár. Mint mondta Dzurinda, a javaslat összhangban állt a nemzetközi joggal.
A szlovák külügyminiszter „szeretné azt hinni, hogy a Magyar Köztársaság végre felismeri, mindkét félnek hasznos lenne a megegyezés, mégpedig a nemzetközi standardek alapján“ – tette hozzá. Nehéz megérteni, hogy Magyarország hosszú hónapokon keresztül nem akar tárgyalni az említett szerződés-tervezetről. „Most meg megtudom, hogy december 14-én ülésezik a vegyes bizottság. Ott van a megoldás, mindkét fél jóindulatával úgy kell módosítani a magyar állampolgársági törvényt, hogy az megfeleljen a nemzetközi normáknak, s akkor nem lesz semmilyen probléma“ – hangsúlyozta a külügyminiszter.
A szlovák külügyminisztérium szerdán délután Pozsonyban állásfoglalást adott ki, amelyben kifejtette: az állampolgárság elveszítése egy másik állampolgárság önkéntes felvétele következtében nem ellentétes az európai normákkal, s ezt a szabályozást az Európai Unió több tagállama ismeri. A pozsonyi külügyminisztérium - áll a dokumentumban - továbbra is szorgalmazza, hogy az állampolgársági problémát kétoldalú szlovák-magyar párbeszéddel oldják meg.