Dubovcová: Megalázó a szükséghelyzetről szóló törvény módosítása
Véleménye szerint a törvény sem Szlovákia Alkotmányával, sem a vonatkozó nemzetközi egyezményekkel nincs összhangban, ráadásul sérti a szociális segélyre szorulók emberi méltóságát – jelentette ki az ombudsman mai sajtótájékoztatóján.
Elsősorban a 10. paragrafus több részét kifogásolta. „Megállapítottuk, hogy a rendelkezések több nemzetközi dokumentumnak, többek között az alapvető emberi és szabadságjogok védelméről szóló egyezménynek vagy a kényszermunka felszámolásáról szóló egyezménynek is ellentmond. Kétséges az is, hogy jogszabály módosítása összhangban van-e Szlovákia Alkotmányával“ – magyarázta Dubovcová.
Az emberjogi biztos hivatala elsősorban a törvényalkotó - a munkaügyi, szociális és családügyi minisztérium (MPSVR) - által a törvény indoklásában feltüntetett, a tartósan munkanélküli, szükséghelyzetben lévő fizikai személyek számának csökkentésére irányuló célok függvényében vizsgálta a jogszabályt. „Nem is ezzel van a probléma. Az államnak érdeke kell, hogy legyen, hogy megtalálja a helyzet javítására alkalmas eszközöket. Nekünk éppen a törvényalkotó által választott eszközök ellen vannak kifogásaink” – magyarázta az emberjogi biztos. Rámutatott például arra, hogy a törvény a szükséghelyzetben igényelhető támogatást nem mint jogos igényt szabályozza, hanem mint a támogatás megvonását szabályozó büntető rendelkezést.
A jognak ez a fajta szabályozása - Dubovcová szerint - sérti a szükséghelyzetben lévők emberi méltóságát és teret ad a közvetlen vagy közvetett diszkriminációnak.
„Közvetlen megkülönböztetésnek teszi ki azokat a szükséghelyzetben lévő személyeket, akik a saját hibájukon kívül maradnak le az aktivációs munkalehetőségről“ – magyarázta az ombudsman. Figyelmeztetett arra is, hogy a törvény intézkedése alapján a közvetett diszkrimináció célcsoportja a társadalmilag leszakadt, munkanélküli segélyen élő roma közösségek.
„ A nevezett intézkedések a törvény megszületése előtti elképzelt roma reformok részét képezték” – jegyezte meg Dubovcová.