2016. június 12., 19:15

Drucker év végéig rendezné az elsőbbségi vizsgálatokat érintő díjak ügyét

POZSONY. Tomáš Drucker egészségügyi miniszter szeretne rendet teremteni az orvosi rendelők elsőbbségi vizsgálatokat érintő díja körül. Törvénymódosító javaslatát év végiéig kívánja a kormány elé terjeszteni. Az orvosi rendelőket érintő illetékeket legutóbb nagyjából egy éve módosították, amit az orvosok és a betege egy része is folyamatosan bírál. Nem tetszik nekik, hogy a jogszabály az elsőbbségi vizsgálati díjakat hatályon kívül helyezte.
201606101159550.00001a_orv_1.jpg

Az orvosok állítása szerint a betegek igénylik a nevezett illetéket. A betegeket tömörítő szervezetek szerint néhány orvos azért is illetéket kér, amiért nem kellene, a megengedett díjak összegét pedig jelentősen növelték. Néhány megyei önkormányzat (VÚC) szerint az illetékek terén teljes a káosz.

"A páciensek és az egészségügyi szolgáltatók számára egyaránt megfelelő megoldást készítünk elő" - nyilatkozta Drucker, de konkrétumokról nem kívánt beszélni. A közelmúltban viszont úgy nyilatkozott, nem zárja ki  az elsőbbségi díjak ismételt bevezetését a rendelési idő után, amit viszont a járóbeteg-rendelést biztosító intézmények (ZAP) bíráltak. "A rendelési órákat követően más feladataink vannak – üzente a ZAP –, mint például a rendelő működésének biztosítása, a gyógyszerek beszerzésén át a betegbiztosítóknak készített kimutatásokon keresztül a rendelő másnapi működtetésének biztosításáig". Drucker szerint a tárca pillanatnyilag elemez és tárgyal.

Az orvosi rendelőkben egy úgynevezett "pozitív műveleti lista" teremthetne rendet, melynek alapján az illetékek beszedhetők lennének - véli Jana Ježíková, a Pozsonyi Megyei Önkormányzati Hivatal (Úrad BSK) egészségügyi szakosztályának igazgatója. "Ha az államnak fontos a beteg szociális helyzetének védelme, akkor meghatározhatná az illeték minimális és maximális összegét" - nyilatkozta. Mint mondta, a betegek az orvosok miatt gyakran fordulnak hozzájuk panasszal. Havonta több száz telefonhívást kapnak. Panaszkodnak, hogy az orvosok gyakran többet kérnek a kivizsgálásokért, mint a törvénymódosítást megelőzően. A BSK az idén 36 hivatalosan benyújtott panaszt regisztrált, közülük négy esetben indított eljárást, 17 esetben pedig folyamatban van az eljárás megindítása.

A Magánorvosok Társulása (ASL) régóta arra figyelmeztet, hogy az egészségbiztosítók a rendelőknek minden reális árban meghatározott kiadást megtérítenek, tehát a polgároknak semmit sem kellene fizetniük. Radoslav Herda, a Szlovák Pácinesek (SP) polgári társulás képviselője szerint, ha egy polgár meghatározott időre kér kivizsgálást, meg is kellene kapnia. Javasolja viszont, hogy az orvosok kapjanak lehetőséget rendelési idejük megosztására, mégpedig oly módon, hogy legyen olyan része, ami díjjogosult, és olyan is, ami díjmentes. "Sokkal jobban örülnék, ha a betegek kezelése díjmentes lenne. Vannak orvosok, akik ezt illetékmentesen is meg tudják oldani" - szögezte le.

A jogszabályt az alkotmánybíróságnak is véleményeznie kell, lévén, hogy Andrej Kiska korábban éppen az alkotmánybíróságon keresztül emelt óvást ellene. Véleménye szerint az illetékek teljes mértékben ellenőrizhetetlenné váltak. A megoldást egy olyan jegyzékben látja, amely az összes illetékre jogosult, illetve díjszabástól tiltott vizsgálatot tartalmazza. "Szükségtelen megvárni az alkotmánybíróság döntését" - jegyezte meg nemrég az államfő.

Megosztás