2014. december 27., 10:40

Draxler: Nem zárkózunk el az oktatásügy finanszírozásának kérdéseitől

POZSONY. Az oktatási minisztérium nem zárkózik el attól, hogy párbeszédet folytasson az oktatásügy finanszírozásának kérdéseiről, illetve a tanítók azon követelményéről, hogy minden iskola egy minisztérium hatáskörébe tartozzon.
Juraj Draxler oktatási miniszter nem feltételezi, hogy az iskolák különféle forrásokból való finanszírozásának összetett kérdését már a jövő éven meg tudnák oldani. A tárcának az elkövetkező évben más, magasabb prioritású feladatai vannak – jelezte a miniszter.

A tárcavezető megerősítette azt is, miszerint az iskolákon gyakran találkozik az egységes oktatási rendszer megteremtésének igényével. „Ez összetett kérdés, mivel az oktatásügy már jó ideje a jelenlegi rendszer szerint működik. Nem ellenzem, hogy jövőre vitát nyissunk például az alkalmazottaknak más minisztérium kompetenciájába való átsorolásáról, bár ez bonyolult probléma, mivel az oktatásügy felépítése történelmileg adott, tehát csak érzékenyen nyúlhatunk a kérdéshez” – magyarázta.

Néhány esetben előfordul az is, hogy az egy iskolán belül dolgozó alkalmazottak több tárca fennhatósága alá tartoznak – jegyezte meg a miniszter. Széleskörű vitára lenne szükség, a tárca a jövőben a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásával (ZMOS), valamint a belügyminisztériummal közösen talán tudna valamiféle vitaindító javaslatot adni – reagált Draxler a Szlovákiai Pedagógusok Kamarájának (SKU) véleményére, amely az iskolák és az oktatási intézmények finanszírozásának kérdését az oktatásügy egyik legnagyobb problémájának tartja.

A tanítói kamara úgy véli, a mostani modell átláthatatlan, igazságtalan és diszkriminatív. Az SKU szerint a jelenlegi finanszírozási rendszer különbségeket tesz az egyes iskolák, valamint az alkalmazottak között is. A kamara javasolja az óvodáknak, művészeti alapiskoláknak és oktatási intézményeknek (alapiskolai klubok, szabadidőközpontok és iskolai étkezdék) átsorolását.

Az iskolák finanszírozása az idén főként az év végi jutalmak okán merült fel. Az oktatási minisztérium 61 ezer pedagógus és 20 ezer nem pedagógus alkalmazottnak adott 100 euró jutalmat. A belügyminisztérium a járási hivatalok hatáskörébe tartozó oktatási intézmények 10 299 alkalmazottjának 200 euró év végi jutalmat adott. Az óvodák, művészeti alapiskolák és szabadidőközpontok a városok, illetve falvak fenntartói hatáskörébe tartoznak, és sok esetben az év végi jutalmak egyáltalán nem szerepeltek a költségvetésükben.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.