Drágulnak a gyógyászati segédeszközök
Az egészségügyi tárca januárban érvénybe lépő rendelete szerint az új évtől a jelenlegi 26,5 %- ról 20 % -ra csökken az egészségbiztosítók ún. kereskedelmi pótléka. Jana Srníková, a Gyógyszereket és Egészségügyi Segédeszközöket Forgalmazók Társulásának (ADL) szóvivője azt állítja, hogy a rendelet következtében bonyolultabbá válik a gyógyászati segédeszközök és rehabilitációs termékek beszerzése, sőt ezek egy része megdrágul.
Michaela Cesnaková, a minisztérium gyógyszerpolitikai részlegének vezetője októberben takarékossági okok miatt tartotta szükségesnek a változtatást. A rendelet értelmében a segédeszközöket a gyógyszertárak és más árusító helyek közvetlenül a gyártóktól vásárolhatják meg. Az ADL értelmetlennek tartja ezt az intézkedés. Azt mondják, előnytelen a gyártóktól darabonként vásárolniuk a gyógyászati segédeszközt.
Az egészségügyi tárca vezetőjének szavaiból arra lehet következtetni, hogy a változtatáson leginkább az egészségbiztosítók nyernek. Ivan Uhliarik miniszter szerint a biztosítók 4,9 millió eurót a betegek további 135 ezer eurót spórolhatnak meg. „Az így megtakarított összeget visszaforgatjuk a segédeszközök rendszerébe“ – nyilatkozta Ivan Uhliarik.
„Az egészségbiztosítók 36-szor annyit fognak megtakarítani, mint a páciensek. Utóbbiak esetében pár centes a spórolás“ – érvel a Gyógyszereket és Egészségügyi Segédeszközöket Forgalmazók Társulásának elnöke, Jana Srníková. Szerinte nem kizárt, hogy januártól fokozatosan fel kell emelniük azoknak a segédeszközöknek az árát, amelyek már nem tartoznak a kategorizált eszközök jegyzékébe. Valószínűnek tartja, hogy a betegeknek egyes segédeszközök árát teljes egészében meg kell téríteniük. Ha nem emelnének árat, az ilyen segédeszközöket árusító helyeket fel kellene számolni, hiszen már így is a megszűnés fenyegeti őket. Srníková szerint az is kérdéses, hogy a szegényebb régiókban élő munkanélküliek miből vásárolják majd meg a számukra létfontosságú egészségügyi kellékeket.