Dobroslav Trnka egyelőre megtarthatja ügyészi talárját
A Főügyészség (GP) fegyelmi bizottsága a Glance House-ügy miatt a legszigorúbb büntetést szabta ki Trnkára. A volt főügyész a speciális ügyészség tiltása ellenére egy levél segítségével lehetővé tette, hogy a több lakással bíró lakóházat barátjához, Marián Koènerhez közeli személyekre ruházzák át.
A bírónő részben egyetértett Trnka védekezésével, így eljárási okokból törölte az ítéletet. Egyetértett azzal is, hogy a volt állami főügyész ügyét tárgyaló fegyelmi bizottság nem a törvénynek megfelelően alakult meg.
„Az eljárás pártatlanságát a bizottság kialakításának is szavatolnia kell oly módon, hogy a felettesek abba nem szólhatnak bele“ – indokolta a döntést a bírónő. „ A manipuláció, bármilyen indokból is történik, kétséget teremt“ – magyarázta.
Trnka a bíróság előtt kijelentette: az őt elítélő bizottságban eszközölt változások szándékosak voltak. „Le akartak számolni a volt főügyésszel“ – mondta. A Legfelsőbb Ügyészség jelenlegi vezetésének címére megjegyezve elmondta: „tökéletes kísérlet volt úgy megváltoztatni a bizottság összetételét, hogy az megfelelő döntést hozzon“.
Trnka ügye először a negyedik fegyelmi bizottság asztalára került, melynek elnöke a hosszú ideje betegszabadságon lévő Vladimír Tamaškoviè volt. Ezután átutalták az első bizottság hatáskörébe, majd - Trnka szerint - törvénytelen beavatkozások következtében a Legfelsőbb Ügyészség ismét visszaadta a negyedik bizottságnak. Ezt követően Jaromír Èižnár Tamaškovièot lecserélte, helyébe – Trnka szerint elfogultan - Viera Niòajovát nevezte ki. A volt főügyész szerint minden indok nélkül egy további bizottsági tag – Marek Gajdoš – cseréjére is sor került. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy az ő hivatali idején hasonló változtatásokra nem kerülhetett volna sor.
A bírónő elismerte: Tamaškovièot nem volt szabad lecserélni, s a második csere sem volt rendben. Megállapította, hogy a volt főügyész jogai az eljárás folyamán sérültek, de azzal, hogy Trnka mit tett, nem foglalkozott.
A volt főügyész jelenleg a Legfelsőbb Ügyészség ellenőrző osztályának ügyészeként dolgozik. A bírósági tárgyaláson elmondta: tudomása szerint a szlovákiai ügyészség 1944-es megalakulása óta ő az egyetlen ügyész, akit ilyen szigorú büntetéssel sújtottak.