Demokráciából közepes
Grigorij Mesežnikov, az intézet vezetője szerint javítottak a demokratikus intézmények, jobban érvényesülnek a jogállamiság elve, jobban teljesít a törvénykezés és a független média, mint tavaly.
A legkedvezőbbnek a nyelvtörvény rendelkezéseinek enyhítését tartja az intézet, még akkor is, ha az állandósult koalíciós torzsalkodások és a szlovák-magyar államközi viták miatt nem lehetett jelentősebb változásokat megvalósítani benne.
A szlovák-magyar viták ellenére Martin Bútora, az intézet tiszteletbeli elnöke a Mikuláš Dzurinda vezette diplomácia tevékenységét sikeresnek tartja, még a Magyarországgal kapcsolatos viták kezelésében is.
Az emberi jogok és a kisebbségi jogok területén az értékelés szerint nincs előrelépés. A romák és a szexuális kisebbségek jogainak kezelése nem igazán kedvező, s lényegében ez okozza a közepes osztályzatot. Sántikál néhány alkotmányos intézmény is. Miközben a kormány és a parlament Mesežnikov szerint hatékonyan dolgozik, az alkotmánybíróságról már nem mondható el ugyanez.
Az értékelt időszakban több fontos döntés közzététele késett, vagy halasztást szenvedett. „Több esetben váltott ki az alkotmánybíróság döntése olyan benyomást, mintha politikai részrehajlás szerint dolgozna“ – szögezte le az elnök.