Decembertől rendelet szabályozza az élelmiszerek sótartalmát
A szabályozás az iskolai éttermeket is érinti, bár azokat a gyermekek élettani szükségleteinek megfelelően az oktatási minisztérium rendeletei is kötelezik.
„A fokozott sóbevitel a népesség egészségi állapotát befolyásoló rizikófaktor” – magyarázta a szigorításokat Lenka Skalická, az egészségügyi minisztérium szóvivője. Szavai szerint a só nagyban hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, és a statisztika szerint a legtöbb esetben éppen a kenyérrel, a készételekkel, a levesekkel és a nemzeti étkekkel kerül a szervezetbe. Egy felnőtt személy napi sóbevitele nem haladhatja meg az 5 grammot, ugyanakkor a hazai lakosság sófogyasztása 9-11 gramm körül mozog.
Az élelmiszerek sótartalmát eddig kilónkét 20 grammra korlátozták. Decembertől ez esetenként eltérő lesz. A kenyér és péksütemény, a hűtött és mélyhűtött ételek sótartalma 18 gramm, az éttermek készételei pedig 13 gramm sót tartalmazhatnak. Kivételt csupán a sóval megszórt péksütemények, illetőleg a sós lében tárolt készítmények élvezhetnek.
A rendelet csak a hozzáadott só mennyiségét szabályozza, a természetes sótartalmat nem, és csupán a Szlovákiában készült termékekre vonatkozik, de az Európai Unióban készültre nem – magyarázta a szóvivő.
Ján Murín kardiológus szerint a só említett szabályozott mennyisége pozitívan befolyásolhatja a szervezetet, bár hatékonysága nem jelentős. A minisztérium szabályozásával egyetértenek. A Szlovákiai Pékek, Tésztagyártók és Cukrászok Szövetsége (SZPCC) a sómennyiség megszabott határértékét a lakosság egészségének érdekében tiszteletben tartja. A Szlovákiai Szállodák és Éttermek Szövetsége (ZHRSR) egyelőre nem nyilatkozott.
A rendelet megszegése büntetéssel jár. Az egészségügyi minisztérium az adott szolgáltatót első alkalommal figyelmeztetésben részesíti, de a szabályok ismételt megszegéséért akár 100-1000 euró büntetést is kiszabhatnak. A rendszeres ellenőrzések során begyűjtött ételminták laboratóriumi elemzését tisztiorvosok végzik majd.