Danko védelmébe vette a páncélozott harcjárművek vásárlását

„A Gajdoš úr vezette védelmi minisztérium valóban nagyon jó munkát végzett, mindent megtettek azért, hogy a harckocsik nagyrészt Szlovákiában legyenek legyártva” – emelte ki Andrej Danko.
A házelnök a nyolckerekű harckocsik beszerzésére kiírt pályázatot, melyről a kormány novemberben döntött, átláthatónak tekinti.
Olcsóbb lett volna Lengyelországból?
Vitapartnere, Richard Sulík európai parlamenti képviselő, az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke viszont nem ért egyet a véleményével. Kifogásolta, miszerint a minisztérium nem írt ki nemzetközi pályázatot, a finn gyártóval aláírt szerződést a kormány titkosított eljárásban hagyta jóvá, ugyanakkor Ondrejcsák Róbert (Most-Híd) államtitkárt nem vonták be a folyamatba, a megvásárlandó harckocsik számát pedig indokolatlanul 66 darabról 81-re emelték.
Sulík nem ért egyet azzal, hogy Szlovákia minden áron fejlessze haditechnikáját. Rámutatott arra, hogy a kormány két éve kötött Lengyelországgal egy memorandumot, mely szerint Szlovákia hasonló finn alvázakra épülő, a szlovák hadiipar bevonásával gyártott harckocsikat vásárolna, csak olcsóbban.
„Arról van szó, hogy egy ilyen Lengyelországból érkező harckocsi akár egymillió euróval is olcsóbb lehet. Szorozzuk megy a 80 harckocsit egymillió euróval, hogy milyen szép, kövér summát kapunk. Ez itt a csattanó” – mutatott rá az ellenzéki pártvezető. A Scipio harckocsik ára darabonként négy millió euró lett volna, míg a Szlovákiában kifejlesztetteké őt millió.
Állítólag csak a finnek hajlandók fejleszteni
Danko azzal utasította vissza a versenypályázat hiányának bírálatát, hogy Szlovákia több gyártót is megszólított, de egyedül a finn Patria volt hajlandó alkatrészeket szállítani és részt venni a szlovák termék fejlesztésében.
Sulík úgy vélekedett, a megrendelés valószínűleg a korponai (Krupina) Way Industries üzemben landol, amely egy prágai fogorvos és egy SNS-es tisztségviselő családjának tulajdonában van.
„El kell magam határolnom az ilyen szamárságoktól, ugyanis egyelőre még az sem világos, ki mit fog gyártani. Van egy máriatölgyesi (Dubnica) üzem, aztán pár gyetvai (Detva) társaság. Az SNS ezen mocskolása csak azoknak az embereknek az idegességét tükrözi, akik együtt dolgoznak bizonyos pártokkal, s akinek már jó ideje bizonyos érdekeik vannak e téren” – utasította vissza Danko a vádakat.
A házelnök szerint Szlovákia a „legjobb világpiaci áron” szerzi be a harckocsikat. „Nekem az egységárakról teljesen más információim vannak. Egy ilyenfajta járműnél az alapterméket nem lehet összekeverni a műszaki felszereltséggel, a lövésztoronnyal, esetleg a rakétával, illetőleg a hozzá tartozó kellékekkel vagy felszereléssel. Nem lehet úgy megvásárolni, mint egy személyautót, minden bizonnyal vannak további elintéznivalók és más dolgok is” – mondta Danko annak kapcsán, miszerint Lengyelországból Szlovákia olcsóbban vásárolhatott volna harckocsikat.