2016. szeptember 8., 14:07

Danko ötlete félreállíthatja az ellenzéket és Kotlebát is

POZSONY. Ha Andrej Dankónak sikerül átvinnie a politikai pártokról szóló törvény módosítását, szinte valamennyi jelenlegi ellenzéki párt problémákkal találja magát szemben. A házelnök javaslata alapján csak azok a pártok indulhatnak harcba a választók szavazatiért, melyeknek a taglétszáma meghaladja az 500-at.
201609071934290.00000000001a_nr-sr.jpg

A feltételnek pillanatnyilag csupán a kormánypártok, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD), a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Most-Híd felel meg, ráadásul már mindkét koalíciós partner jelezte, készek támogatni Danko javaslatát. A parlamenten kívüli pártok közül teljesítené a feltételt a Magyar Közösség Pártja is, hiszen taglétszáma 10 ezer fölött van. S nem okozna gondot a Kereszténydemokrata Mozgalomnak sem, hiszen a Smer után és az MKP előtt a második legnagyobb tagbázissal rendelkező politikai mozgalomról van szó.

Az ellenzéki pártok nem akarnak 500 tagot

A legerősebb ellenzéki párt, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) jelenleg 160 tagot számlál. Katrína Svrèeková, a liberálisok szóvivője szerint 500 párttagot összeszedni nem probléma, mivel az úgynevezett Szabadság barátai társulásban több száz támogatót tartanak nyilván.

Az SaS elviekben nem ért egyet Danko javaslatával, éppen ezért egyáltalán nem kívánja bővíteni taglétszámát.

Csupán azért, hogy a keretszámnak megfeleljenek, az „Egyszerűek” sem kívánnak új párttagokat toborozni. Matoviè pártja megalakulása óta csupán négy taggal rendelkezik. „Véleményem szerint Danko attól fél, hogy új pártok jönnek létre a választások előtt, ezzel szeretné megakadályozni, hogy kifogják a szelet a vitorlájából” – nyilatkozta Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) elnöke.

Abban az esetben, ha a kormánypártok mégis átvinnék a politikai pártokról szóló törvény módosítását, a Szabadság és Szolidaritással együtt készek alkotmánybírósághoz fordulni.

A Boris Kollár Család vagyunk (Sme rodina) mozgalma nagyjából 70 tagot számlál, további 200 pedig felvételre vár. Mozgalmának taglétszámát csak azért, hogy Danko feltételeinek megfeleljen, Kollár sem készül bővíteni.

Miért éppen 500? Mert az észteknek is annyi van? 

„Miért 500? Miért nem 5 000? Ki mondja meg, hogy éppen az 500 a helyes szám?” – tette fel a kérdést Kollár.

A javaslatot értelmetlennek tartja. Egyetlen, ami érdekli, a választók szavazatai. Marian Kotleba pártja sem indulhatna, az elmúlt év végén ugyanis csupán 96 taggal rendelkeztek.

Honnan vette Danko éppen az 500-at? A sokak által feltett kérdésre Anton Hrnko, az SNS alelnöke adta meg a választ. „Gondolom, az elnök urat az észt példa inspirálta, ahol szintén 500 az alaplétszám. Véleményem szerint Szlovákiában legkevesebb 1 500-nak kellene lennie, hisz jóval több a lakosunk” – állítja. A nemzetiek létszáma pillanatnyilag meghaladja a hatezret.

A 16 000 taggal rendelkező Smer számára az új jogszabály egyáltalán nem jelentene problémát. Robert Fico kormányfő egyetért Danko javaslatával – üzente a sajtónak a Smer szóvivője, ¼ubica Konèalová.

Hlina egyetért

Bugár Béla sem ellenzi. Pártjának 2015 decemberében több mint 5 400 tagja volt.

„Igen, támogatom, hogy a politikai pártok végre normális rendszerben, s nem csupán pár taggal dolgozzanak, hogy ők is felelősséggel tartozzanak, ahogyan nekem is felelnem kell az elnökségnek, az országos tanácsnak és a közgyűlésnek” – jelentette ki Bugár.

A javaslattal a parlamenten kívüli Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke, Alojz Hlina is egyetértene. A kereszténydemokraták száma jelenleg megközelíti a tizenkét ezret.

Ján Baránek politikai elemző véleménye szerint Danko ötlete fejsze az ellenzéknek. „Formálisan képesek a meghatározott létszámot elérni, de ettől a minőség nem lesz jobb” – vélekedett.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.