2017. december 4., 09:29

Dag Daniš Bugár és Fico színjátékáról

Amikor Fico elkezdett izmozni és a kormány sorsát a fizetések befagyasztásától tette függővé, nem számolt lázadással, egészen pontosan, Bugár szimbolikus zúgolódásával. El kell ismerni, Bugár meg tud lepni, még ha csak óvatosan is. Íme, Fico színháza után következik Bugár előadása - fogalmaz az Aktuality.sk internetes portálon közzétett kommentárjában Dag Daniš publicista.
201712040817390.ficbug01.jpg

Buzgósága, ellenállni a kormányfőnek, el kell ismerni, szimpatikus. Itt és most ugyanis szó nincs a bérek befagyasztásáról, sokkal inkább az elvekről. Felmoshatja-e Fico partnereivel a padlót, avagy nem - teszi fel a kérdést írásában a publiscista.

Bugár azt üzente: nem! Bugár Béla, bár csak szimbolikusan, de kilépett „partnerei”-  Danko, Meèiar és Slota – sorából. Ez utóbbiak valamennyien hagyták, hogy a konfliktusok során Fico a földbe döngölje őket anélkül, hogy megmukkanhattak volna.

Fico öreg trükkjei

Daniš szerint a koalíciós viták során Fico stratégiája szinte mindig egyforma volt. Előhúzta az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) erejével fémjelzett előrehozott választások kártyáját, és ezzel hengerelt.

Első kormánya idején (2006 után) Meèiarral is hasonlóképpen gyakorlatozott. Amikor Meèiar az asztalra csapott, nagyobb befolyást követelt a titkosszolgálatnál és a minisztériumban, Fico ellentámadással válaszolt, a kormány megbuktatásával fenyegetett. Megengedhette magának. A Smer erős volt, 30 százalékos volt a támogatottsága. Meèiar végül megadta magát. Eltűnt - a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalmával (HZDS) együtt.

Hasonló módon ment neki Slotának is. Amikor likvidálta minisztereit (a Szlovák Nemzeti Párt akarata ellenére), Slota azzal védekezett, ők nem tevehajcsárok. Végül beigazolódott, bizony azok. Fico azzal vette el Slota nemzeti pártjától a környezetvédelmi minisztériumot, hogy képtelenek az irányítására. Slota végül beadta a derekát.

A 2016-os választások után hasonló volt a forgatókönyv

Amikor Procházka és Bugár a választások utáni tárgyalások alkalmával nekiugrottak a Smer-nek, miszerint Kaliòákot nem akarják a kormányban és több miniszteri posztot követeltek, Fico azzal fenyegette őket, hogy feláll a tárgyalóasztaltól - emlékeztet írásában a publicista.

Az év elején, amikor Danko ultimátumot adott, hogy a Smer adja át az energiaügyeket, (vagy legalább az árszabályozási hivatalt) hasonlóképpen hajthatatlan volt. Feltette Dankónak a kérdést, kiáll-e a kamerák elé megmagyarázni, hogy a kormány bukik, az SNS pedig Matoviècsal próbálkozik…. Danko megmerevedett, majd lehajtotta fejét.

Nyáron ugyanaz a Danko úgy ítélte meg, a cselédstátus mégsem felel meg neki. Azt kiabálta, új koalíciós szerződést akar. Az eredmény? Fico megpaskolta, Plavèant leváltotta, majd egy új koalíciós szerződéssel hazaküldte.

A Smer megengedhette magának, hogy vabankot játsszon. Megrendeltek egy közvélemény-kutatást, mely azt mutatta, Danko pártja leszállóágban van, a Smer viszont szuverén módon még ugrott is - fogalmaz Dag Daniš.

Képviselői fizetések

Most, amikor a képviselők visszautasították, hogy kormányparancsra megkurtítsák a fizetéseiket, Fico ismét a jól bevált módszerhez nyúlt. A kormány bukásával fenyegetett, illetőleg a kormány elleni bizalmatlansági indítványt a bérek befagyasztásának jóváhagyásától tette függővé.

Ismét a közvélemény-kutatások voltak a segítségére: Danko nemzeti pártja megfeneklett, a Most-Híd az 5 százalék határán. Fico nyilván azzal számolt, hogy ha megemeli hangját, mindenki újra haptákba vágja magát. Danko megrémült és visszakozott. Bugár elhatárolta magát.

Csata egy euróért

Természetesen Bugár lázadása nem az előrehozott választásokról szól. A kormány bukása a koalíció egyetlen tagjának sem érdeke. Sem Bugár, sem Danko nem akarja. Nyilván Fico számára sem az első számú lehetőség. A megyei választások bebizonyították: tévhit a Smer szuverenitása és legyőzhetetlensége.

Fico megmondta, mit akar: a képviselők bérének befagyasztását, s tárgyalást a „politikusok és állami vezetők bérének rendszerszintű megoldásáról”. Bugár szintén megmondta, mit akar: a bérek befagyasztásának nem ugrásszerű, de fokozatos feloldását, majd ezt követően vitát a közszféra bérezésének széleskörű megoldásáról. Ezeken kívül persze más egyéb kérdéseket is szeretne „kezelésbe venni” a koalíciós tanácsban, mint például a Bírói Tanácsba való kinevezés kérdésével kapcsolatos, illetőleg a közlekedési minisztériumra gyakorolt befolyás miatti vitát (ahol a Smer államtitkára, Stromeèek terjeszkedik a minisztere rovására).

Dag Daniš szerint Bugár gyakorlott üzletember, nem kaszkadőr.

Fico viszont gyakorlott színész, és a kormány bukására szakosodott kemény gesztusok szakembere, bár még sosem kellett véghezvinnie.

Mellékesen Bugár már közölte, mennyi az ára. Nem óhajtja ezrekkel emelni a képviselők bérét, mint mondta, kezdetnek, egy euró is elég lenne.

Egy euró

Hm. Egy ilyesfajta kérés egy főnök szemszögéből nézve nem tűnhet túlságosan arcátlannak vagy túlságosan vakmerőnek. S hogy a kormány bukását okozná, az egyáltalán nem valószínű.

Mit válaszolhat Fico erre a bohóckodásra? Talán csak annyit, meg kell beszélnie Kažimírral, a pénzügyminiszterével - írja kommentárjában Dag Daniš.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.