2011. január 11., 21:59

Csúsztatások és féligazságok a migránsokkal kapcsolatban

POZSONY. A Demagog.sk projekt elemzése szerint a szlovákiai politikusok a menekültválság kapcsán tett kijelentéseikben nem mindig ragaszkodnak a tényekhez, időnként elferdítik az információkat vagy hamis adatokat emlegetnek.

Az interneten sok propaganda terjed a menekültválságról, legújabban egy Milan Lasicának tulajdonított gondolat bukkant fel, amelyet viccnek szánt, de sokan komolyan vették azt. Szintén több helyen látni menekülteket megörökítő fényképeket, amelyeken az Iszlám Állam zászlója van a kezükben. A fénykép két éve készült, amikor a radikális iszlamisták Solingenben a német rendőrséggel csaptak össze – írja az Aktuálne.sk portál hozzátéve, hogy más példákat is említhetnénk.

Az emberekben megvan a hajlam, hogy azt olvassák és hallgassák, amivel egyetértenek és meg vannak győződve igazságtartalmukról, mintsem hogy kritikusan néznék a tényeket, esetleg kinyomoznák, az egyes információk honnan származnak. Ezt a munkát, az ún. fact-checkinget sokszor a média végzi el. Szlovákiában ilyen például a diákprojektként indult Demagog.sk projekt, amely politikusok kijelentéseinek igazságtartalmát elemzi.

„2009-ben és 2010-ben Líbia figyelmeztetett és az Egyesült Nemzetek Szervezetében kérte, hogy beszéljünk a menekültekről, mert ha nem tudunk együttműködni Líbiával, és Líbia sem fogja megoldani a helyzetet, akkor Európa „feketévé válik”, ezt a kifejezést használták” – mondta Robert Fico szeptember 6-án az Öt perc múlva 12 című vitaműsorban. 
A Demagog.sk csapatának elemzése szerint Fico kijelentése félrevezető, mivel Kadhafi szavait nem a megfelelő szövegösszefüggésben idézi, a helyet is eltévesztette, ahol a volt líbiai diktátor – akivel egyébként Robet Fico is találkozott – a „fekete Európa” képével fenyegetett.

 „2010-ben Moammer Kadhafi líbiai vezető valóban figyelmeztetett arra, hogy Európa feketévé válhat, mivel Afrikában nem találnak megoldást a menekülthelyzetre. Ezt olaszországi látogatása során mondta a líbiai vezető, nem pedig az ENSZ-ben. Szerinte az Európai Unió évi 5 milliárd euróval segíthette volna Líbiát, nem a menekültprobléma okait kellene volna keresnie” – magyarázza a Demagog.sk. Kadhafi konkrétan ezt mondta: „Európa fekete lesz, ha az Európai Unió nem fizet évente Líbiának 5 milliárd eurót”.

Robert Fico kormányfő és Robert Kaliòák belügyminiszter már többször megismételték, hogy a migránsok 90 százalékban férfiak. Legutóbb Kaliòák a Szombati párbeszédek című műsorban említette ezt. „Ne zsaroljanak bennünket gyermekekkel és anyákkal, hiszen a menekültek 90 százaléka fiatal férfi” – fogalmazott. Magyarország az első EU-ország, ahová a menedékkérők a Balkán felől érkeznek, és amelyre Kaliòák statisztikáiban hivatkozik.

„Az Eurostat adatai szerint 2015-ben az első félévben 66 785 személy kért menedéket, közülük 54 050 volt férfi, mindenféle korosztályból. Ez ugyan több mint 80 százalék, de még mindig nem 90 százalék” – mutatott rá a Demagog.sk.

A legújabb adatok szerint még kisebb ez a szám, az utóbbi három hónapban egyre több nő és gyermek lépi át a görög-macedón határt. Az UNICEF szerint szeptember 1-6. között 40 százalék volt az arányuk a több tízezer új személy között, akiket a határon a rendőrség nyilvántartásba vett. 

A menekültekkel kapcsolatban nem csak a kormány tagjainak kellene jobban ragaszkodniuk a tényekhez. A Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselőjének, Poliaèiknak is jobban oda kell figyelnie az adatokra, amikor a politikai párbeszédekre „felfegyverkezik“. „Tunéziában például 2014-ben aláírták a mobilitási partnerséget, és több mint 18 000 menekült számára áll ott egy menekülttábor“ – mondta Poliaèik szeptember 12-én.

„A mobilitási partnerséget az Európai Unió és Tunézia között valóban aláírták, viszont a partnerség alapján nem jött létre az említett menekülttábor. Tunéziában még az egyezség aláírása előtt létezett egy, az említett kapacitással rendelkező menekülttábor, de azt hivatalosan bezárták” – fejtette ki a Demagog.sk portál.

„Tunéziában egy hivatalos menekülttábor létezett Choucha városában, az UNHCR hozta létre, és 2013. június 30-án zárták be” – pontosítottak. A tábor helyén ma is tartózkodnak menekültek, akik kritikus körülmények között élnek – fűzték hozzá.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.