Csökken a lakosság választói kedve
Amennyiben a választók tartják magukat döntésükhöz, március 5-én kevesebben járulnának az urnákhoz, mint a 2012-es parlamenti választások idején, amikor a választásra jogosult választók 59,11 százaléka adta le szavazatát.
Martin Slosiarik, a Focus ügynökség munkatársa szerint a választások iránti egyre csökkenő érdeklődés okát abban látja, hogy a választási kampányban semmi olyan új téma nem jelent meg, ami mozgósíthatná a lakosságot.
„Novemberben a menekültválság volt jelentős mozgósító tényező. Veszélyérzetet keltett az emberekben” – pontosított. A menekültkérdés elsősorban az Irány- Szociáldemokráciának (Smer-SD) köszönhetően bukkant fel a kampány során.
Pavel Baboš elemző szerint az érdeklődés csökkenését az is okozhatja, hogy az emberek a tanítók sztrájkja és a kórházakban uralkodó helyzet és a több tucat nővére távozása miatt elveszítették kedvüket.
A felmérés során kiderült, hogy az összes érdeklődő közül továbbra is a Smer támogatói tábora a legnépesebb, habár a múlt év végén mért eredményektől jelentősen kevesebb. Míg novemberben a szimpatizánsok 88 százalékának szilárd döntése volt, hogy mindenképpen elmegy választani, addig februárban ez a szám 72 százalékra csökkent.
A felmérés során legstabilabbnak a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) szavazóbázisa mutatkozott, ugyanis 74 százalékuk szilárd döntése, hogy elmennek voksolni. Ezzel szemben a #Háló (Sie) választói bázisa csökkenni látszik. A márciusi választásokon mindössze szavazók 56 százaléka készül voksolni.
Baboš szerint a felmérések azt mutatják, hogy a jobboldal választói azok, akik hozzájárulhatnak az urnákhoz járuló választók számának növekedéséhez. „A legutóbbi választások során a Gorilla-ügy miatt otthon maradtak a választók, de most már elegük van Robert Fico uralkodásából” – magyarázta.
Az elemzők szerint a legtöbb bizonytalan választója éppen a jobboldal palettájának van. A legutóbbi felmérés szerint számuk eléri a 13,2 százalékot. Szavazataik a #Sie (#Háló), Most-Híd, illetőleg az újonnan alakult pártok, az Esély (Šanca) és a SKOK! között oszlanának meg.
Négy éve a bizonytalan szavazók nagy része végül az urnákhoz járult. Egyharmaduk a Smernek adta szavazatát, az ellenzéki pártok szavazótáborából pedig főként a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ), az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO), valamint a Szabadság és Szolidaritás (SaS) választói döntöttek a voksolás mellett.