2014. március 2., 18:39

Csekély mértékben csökkent a leendő magyar elsősök száma

Szlovákiában véget ért a beiratás időszaka. Az, hogy pontosan mennyi gyerek ül majd az új tanévben az első osztályok padjaiban,szeptemberben derül ki. A jelenlegi adatok szerint azonban országos viszonylatban 3545 gyereket írattak magyar tannyelvű általános iskolába. Ez 14-el kevesebb kisdiák, mint tavaly volt.

Pedig az anyanyelvi környezetben tanul és érzi magát a legjobban a gyerek – mondják a szakemberek.

A Nagykaposon élő Jarabek Katalin bár vegyes házasságban neveli kisfiát, férjével úgy egyeztek meg, a gyereket magyar tanítási nyelvű iskolába járatják. "Én évekig nem a keleti régióban éltem, hanem Pozsonyban . Nyitrán végeztem tanulmányaimat. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy nem magyar nyelven végeztem az egyetemi tanulmányaimt, hanem angol és szlovák nyelven. Magyar iskolákból származó magyar diákként soha nem éreztem annak hátrányát, hogy a szüleim annak idején magyar tanítási nyelvű iskolába írattak, sőt, az élettapasztalatom azt mutatja, hogy ez egy óriási pluszként szolgált. Nekem az a többlet, az a plusz, ami segített abban, hogy elhelyezkedjek, az a magyar nyelv magas szintű tudása volt. Magyarország nagyon közel van. Rengeteg olyan állás van, ahol a magyar nyelv magas szintű tudása óriási előnyt jelent. És itt nem a magyar konyhanyelvre gondolok, hanem a magyar nyelvű műveltségre, hogy valaki ki tudja magát fejezni magyarul, hogy valaki írni tud magyarul".

Szlovákiában nagyon sok magyar szülő azért íratja a gyerekét szlovák tanítási nyelvű tanintézménybe, mert azt remélik, ha a gyerek tud szlovákul, attól jobban érvényesül majd az életben. A gyerek anyanyelvi környezetéből való hirtelen kiragadása nem biztos, hogy zökkenőmentesen zajlik majd – figyelmeztetnek a szakemberek. Számos példa volt már arra, hogy míg a gyerek a szlovák tannyelvű iskolában közepesen, vagy rosszul teljesített, miután átíratták az anyanyelvi iskolába, sokkal jobbak lettek az eredményei.

"A gyerek tanulása a legtökéletesebb mindig az anyanyelvi közegben, abban a közegben, amit ismert eddig is. Az iskolaérettséget, alkalmasságot, illetve az iskolaválasztást mi nagyos sokszor csak leredukáljuk az értelmi érettségre, de az érzelmi érettség és a szociális érettség ugyanúgy fontos a gyermeknek. Hisz ha azt mondhatjuk, hogy az érzelmi itelligencia többszörösen, hatványozottan készít fel az életképességre, az életre, akkor miért hanyagolnánk el ezt" - érvel az anyanyelvi oktatás mellett Strédl Terézia, pszichológus, egyetemi tanár.


A beiratkozás hivatalos időszaka február közepén véget ért. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége addigi adatai szerint 14 gyerekkel kevesebbet írattak idén magyar tannyelvű iskolába, mint tavaly. Nagy eltérések vannak az egyes megyék között. A legkevesebb gyereket Nagyszombat megyében íratták magyar iskolába. Ott több mint 60 magyar elsőssel lesz kevesebb szeptemberben. Kassa megyében az előző évhez képest 9-cel kevesebb tanuló kezdi majd az új tanévet. Az ország legkeletibb térségében lévő nagymihályi és tőketerebesi járásban is kevesebb magyar elsősre számíthatnak az általános iskolák. Ezekben a járásokban található az Ung-vidék és a Bodrogköz is, ahol tömbben élnek a magyarok. Ezekben a régiókban is csökkent a magyar első osztályokba íratott tanulók száma. Vannak megyék és járások, ahol viszont biztató a helyzet. A Komáromi járásban például csaknem 20, a Rimaszombati járásban pedig 50 gyerekkel többet írattak magyar iskolába.

(A témáról a Felvidéki Híradó holnapi kiadásában összeállítást láthatnak.)

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.