Csatáry állítólag meztelen nőket ostorozott meg
"Koronatanúk egyértelműen élnek, Szlovákiában és Kassán“ – hangsúlyozta Pavol Sitár, a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetségének (ÚZŽNO) alelnöke keddi sajtótájékoztatóján. Azt mondta, emlékeznek Csatáryra azok az idős hölgyek, akik a II. világháború idején fiatal lányok voltak, ám tisztában van azzal, hogy az idős férfi kiadatása Szlovákiába nem lesz egyszerű folyamat. Egy megalapozott kiadatási kérelemhez releváns információkat tartalmazó dokumentumokra van szükség - hangoztatta. Éppen ezzel van gond. A kassai állami archívumból 1995-ben eltűnt több fontos okirat, köztük Csatáry halálos ítélete. A zsidó közösség az elveszett okiratokat megpróbálja visszaszerezni.
Pavol Sitár tájékoztatása szerint a Csatáry-aktát 1986-ig a Kassai Járási Népbíróság archívumában őrizték, majd átkerült az Állami Archívumba. 1995-ben, amikor a kanadai rendőrség vizsgálni kezdte Csatáry ügyét, ezek az iratok eltűntek. Ugyanabban az évben Csatáry elszökött Kanadából, mert tudomást szerzett a személye ellen folytatott vizsgálatról. Igor Rintel, az ÚZŽNO elnöke rámutatott az időbeli egybeesésre. Az iratok akkoriban tűntek el, amikor Csatáry kijelentette, hogy megegyezett a szlovák hatósággal, így többé semmi nem fenyegeti.
A zsidó hitközség képviselői szerint Csatáry 97 éves öregemberként is büntetést érdemel. „Az emberiség ellen elkövetett bűntettek nem évülnek el. Minden efféle bűncselekményt el kell ítélni, harcolni ellene, és az igazságszolgáltatásnak át kell adni az igazságszolgáltatásnak az olyan személyt is, aki 97 éves“ – hangoztatta Igor Rintel.
Pavol Sitár szerint Csatáry érzéketlen szadista volt, aki az elbeszélések szerint nemcsak zsidókat, hanem más kassai polgárokat is kínzott. „Ez az ember nemcsak parancsokat osztogatott, hanem maga is sok szadista cselekedetet elkövetett“ – állítja az alelnök. Igor Rintel hozzáfűzte: kedvét lelte abban, hogy meztelen nőket ostorozott. „Egy szadistáról beszélünk, aki ezeket a tetteket a saját örömére követte el“ – szögezte le Rintel.
Milena Ostrolúcka, a Kassai Állami levéltár vezetője a SITA hírügynökség érdeklődésére megerősítette, hogy Csatáry halálos ítélete eltűnt, az ügyirata - mint mondta - meg van. Azt mondja, ma már nem lehet megállapítani, hogy az 1948-ban létrehozott akta tartalmazta-e a halálos ítéletről szóló végzést, amikor 1986-ban átkerült az állami levéltárba. Az ügyiratot ugyanis tételesen senki nem ellenőrizte. Azt is elmondta, hogy erre jóval a kanadai vizsgálat megkezdése előtt fény derült. A belügyminisztériumot értesítették, hogy a bírósági végzés öt, vagy hat más helyszínen is lehet.
A háborús bűncselekményekkel gyanúsított Csatáry László korábban a Magyar Hírlapnak azt nyilatkozta, hogy amikor 1997-ben hazatért, előzetes véleményt kért a magyar és a szlovák hatóságoktól, hogy vádolják-e valamivel, folyik-e eljárás ellene. A számára kedvező válaszok után tért haza, a dokumentumok pedig ma is a birtokában vannak.