2014. december 20., 10:56

Csalódott Kiskában a Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja

POZSONY. A Munka Törvénykönyve aláírására kérte Andrej Kiska köztársasági elnököt Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja. Az államfő azonban pénteken úgy döntött, hogy azt újratárgyalásra visszautalja a törvényhozásba.

„A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja (KOZ) elsősorban a munkaközvetítő ügynökségen keresztül munkát vállalók státusa megerősítésének lehetőségét, nem pedig a munkaerőpiac rugalmasságának, vagy a munkaközvetítő ügynökségen keresztüli foglalkoztatás értelmének korlátozását látja a jogszabály-módosításban, amely szigorította volna az munkaközvetítő ügynökségek általi időszakos foglalkoztatás feltételeit” – magyarázta sajtónyilatkozatában Martina Nemethová, a KOZ szóvivője.

A KOZ egyben közölte, hogy értékeli azon időszakos, átmeneti munkát kínáló ügynökségek tevékenységét, amelyek teljes felelősségük tudtában, az érvényes jogszabályt tiszteletben tartva kínálnak munkalehetőséget, s mely ügynökségeknek nem jelentenek akadályt a parlament által jóváhagyott jogszabály-módosítások abban, hogy ideiglenes munkaerőt biztosítsanak az érdeklődő munkáltatóknak.

A KOZ-nak meggyőződése, hogy a Munka Törvénykönyve módosításának elsődleges célja megoldani a munkaközvetítő ügynökségeken keresztüli időszakos foglalkoztatás kapcsán felmerülő tartósan kedvezőtlen és tarthatatlan helyzetet, tekintettel az időszakos munkaerő-közvetítésben tapasztalt komoly gyakorlati alkalmazási problémákra.

„Tény, hogy az átmeneti munkaerő biztosítása tartalmilag jelentős változást jelent a munkaviszony tekintetében, hiszen ez a foglalkoztatás egy atipikus formája, amely az elégtelen szabályozás következtében újkori rabszolgatartássá vált” – tetet hozzá Némethová.

A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Andrej Kiska köztársasági elnök nem látta el kézjegyével a Munka Törvénykönyve módosítását, emlékeztetvén arra, hogy a gyengébbeknek való segítségnyújtás is Andrej Kiska választási kampányának krédóját képezte. „Államfőként elutasította a segítségnyújtást azoknak, akik nem képesek megbirkózni problémáikkal, ezért olyan személyek segítségét és támogatását keresik, akiknek ezt a hatályos jogszabályok lehetővé teszik” – jegyezte meg Némethová, rámutatva, hogy amennyiben egy munkavállaló maradéktalanul teljesíti a munkaköréből rábízott feladatokat, akkor jogában áll megkövetelni, hogy biztosítva legyen a munkavállaló és a munkáltató viszonyának egyensúlya.

Megosztás