2014. május 26., 08:31

Csáky Pál és Nagy József hatékonyan kíván együttműködni Brüsszelben

POZSONY. Az európai parlamenti választások végeredménye alapján a Magyar Közösség Pártja és a Most-Híd is egy-egy képviselőt küldhet Brüsszelbe. Csáky Pál és Nagy József a szavazás végeredményéről, prioritásairól és a kettőjük közti együttműködés lehetőségéről nyilatkozott portálunknak.
201405260828320.csaky01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

"Megtisztelő a választópolgárok bizalma. Nem mertünk ilyen százalékarányú eredményre gondolni. Tény az, hogy az egyik szemünk nevet, a másik pedig egy kicsit sír. Az utóbbinak a nagyon alacsony részvételi arány az oka. Nem jó, ha a választópolgárok elfordulnak a közélettől és a politikától, mert kiszolgáltatottakká válnak. Ezen a helyzeten jó lenne a jövőben valamilyen módon változtatni! A választópolgárok részéről tapasztalható egyfajta fáradtság is, hiszen úgy a köztársasági elnökválasztás, mint a megyei választás kétfordulós volt, amibe az emberek kissé már belefáradtak. Azt is érezhetik, hogy az Európai Unió és az Európai Parlament témaköre nem annyira közeli számukra, ami valójában nem így van. Az EU-ban meghozott döntések ugyanis a mindennapi életüket is befolyásolják. El kell gondolkodnunk azon, hogy az EU-t és az uniós döntéseket miként hozzuk majd közelebb a polgárokhoz. Ebből a célból szeretnék majd minél többet az emberek között lenni. Egyúttal szeretném megköszönni mindazok támogatását, akik az MKP-t választották, és rám szavaztak! Ez nagyon megtisztelő, örülünk annak, hogy ilyen eredményt tudtunk elérni“ – magyarázta elöljáróban Csáky Pál, az MKP győztes listavezetője.

Majd kijelentette: remélni sem merte, hogy az MKP a Most-Hídnál a legtöbb magyarlakta járásban jobb eredményt ér el az EP-választások során.

„Kellemes meglepetésként ért ez a tény, ami vélhetően annak is köszönhető, hogy a kollégáimmal együtt nagyon sokat tartózkodtunk az emberek között. Nemcsak a kampányidőszakban, hanem én már a hónapokkal ezelőtt tartott könyvbemutatóimon és más rendezvényeken is elbeszélgettem a polgárokkal, előnyben részesítve a személyes kapcsolatot. Arra, hogy a legtöbb magyarlakta járásban ekkora erővel álltak mögénk az emberek, nem is mertünk volna gondolni. Úgy érzem, hogy a nemzeti alapú politizálás a választók jóvoltából egy újabb támogatást, dinamikát kapott. Erősödik az MKP, erősödik a nemzeti megmaradás gondolata, és ez nagyon jó! Úgy vélem, egyre többen jönnek rá arra, hogy a vegyespárti kínálat nem igazán a felvidéki magyar érdekek érvényesítését segíti elő, ott inkább másról van szó. Lassacskán talán ilyen vonatkozásban is kinyílik az emberek szeme, s erre is jó volt a mostani választás“ – fejtette ki.

Csáky bízik abban, hogy jobban tud majd együttműködni a Most-Híd színeiben az EP-be a lista 2. helyéről bejutó Nagy Józseffel, mint ahogy azt a vegyespárt kudarcot valló listavezetőjével, Simon Zsolttal tette volna annak győzelme esetén.

„Egyértelmű, hogy jobban együtt tudunk majd működni. Azt gondolom, hogy Simon Zsolt listavezetővé való jelölése ez alkalommal melléfogás volt, hiszen ő erre a posztra alkatilag és felkészültségbeli hiányosságai miatt is alkalmatlan. Nagy Józseffel komoly kísérletet fogunk tenni arra, hogy megpróbáljunk hatékonyan együttműködni a felvidéki magyar ügyekben. Természetesen, továbbra is számítok a nagy nemzetek, főleg a németek képviselőinek a megértésére, támogatására is. Emellett a FIDESZ-es és az RMDSZ-es kollégáimmal együtt a Kárpát-medencei magyar képviselők klubjának tagja kívánok lenni“ – árulta el portálunknak Csáky.

Nagy József korábban kijelentette azt, hogy ha bekerülne az EP-be, akkor egy európai kisebbségi törvényt készítene elő, amely alapján be kellene vezetni bizonyos nemzetiségi standardokat az egyes uniós tagországokban. Csáky Páltól azt is megkérdeztük, hogy együttműködne-e ennek a törvénynek az előkészítésében.

„Bár ez egy hangzatos ígéret volt, szerintem Nagy József ezt egyedül nem tudja megcsinálni. Természetesen segítenék neki ebben az igyekezetében, amihez azonban egy komolyabb szakmai háttér szükségeltetik. Megjegyzem: az RMDSZ és a FIDESZ EP-képviselői a működését befejező EP-ben már nyújtottak be egy ilyen törvényjavaslatot, valószínűleg azon a nyomvonalon kellene inkább továbbmenni. Úgy gondolom, a magyarországi szakértők és az európai szakemberek szakmai potenciálját kell behozni a kezdeményezés mögé. Mivel ez eléggé összetett szakmai munka, ezt egyetlen ember sem tudja egyedül megcsinálni“ – hangzott a válasz.

Az MKP leendő EP-képviselője saját prioritásait is vázolta „Mindenképp az a három dolog a prioritásom, ami a programom alappilléreit képezi. Én semmiképpen sem Szlovákia nemzeti érdekeit, hanem a felvidéki magyarság érdekeit megyek képviselni Brüsszelbe. Szeretném, ha tevékenységem a következő három pilléren nyugodna: aktívan ott kell lenni az európai uniós folyamatok előkészítésénél, hiszen komoly tárgyalások indultak be, és komoly dokumentumok jönnek majd létre. A második kérdéskör a klasszikus kisebbségi témák és az azokhoz kapcsolódó szlovákiai nyitott dolgok (pl.: az állampolgárság, a kisiskolák ügye, a nyelvhasználatnak a kérdése, a hiányzó legiszlatíva kérdésköre, a dél-szlovákiai szülőföld gazdasági fellendítésének a lehetősége stb.), amelyek már az EU különböző szervei elé kerültek, s azokat tovább kell vinni. Emellett lobbizni is szeretnék a civil szektor és a dél-szlovákiai gazdasági vállalkozások érdekében is. Minél több direkt-csatornás pénzt szeretnék lehúzni a mi dél-szlovákiai járásainkba, vállalkozások és civil szervezetek támogatására is“ – fejtette ki. 

„Nagyon kellemesen meglepett, hogy az MKP-s csapatunk fiatal EP-képviselőjelöltjei milyen odaadással végezték munkájukat a választási kampány során. Természetesen számítok Farkas Iván támogatására és a vele való további együttműködésre is, de ő már egy tapasztalt harcos. Ugyanakkor a fiatalok között több olyan van, akiket én a jövő potenciális politikusainak látok, ezért külföldi ösztöndíjak, valamint szakmai és nyelvi továbbképzések formájában szeretnék nekik olyan lehetőségeket biztosítani, amelyek alkalmassá teszik őket arra, hogy majd átvegyék a stafétabotot az én generációmtól“ – fűzte hozzá. 

Csáky Pál még nem nevezte meg a jövendő asszisztenseit. „Ez a kérdés még korai, még nem gondolkodtam az asszisztensi struktúrámon. Mindenképpen a kipróbált embereket szeretném előnyben részesíteni, s a szakmai hozzáértés, a nemzeti elkötelezettség és a munkabírás lesz az a három tényező, amelyek alapján majd kiválasztom az asszisztenseimet“ – mondta el.

Végül leszögezte: „Sosem éltem nyugodt életet. A ´80-as években a Csemadokban is nagyon aktív életem volt, a ´90-es évek kezdete óta pedig mindenki előtt nyitott könyv az életem. Köztudott, hogy parlamenti képviselőként és kormánytagként is elég keményen dolgoztam. A munkatempóm remélhetőleg az elkövetkezőkben is megmarad, megpróbálok aktív EP-képviselő lenni“.

Nagy József, a Most-Híd jövendő EP-képviselője úgy véli, hogy nemcsak pártja választási eredményét, hanem az összes eredményt legjobban a nagyon alacsony részvétel befolyásolta.

„Úgy gondolom, hogy ennek ellenére ez a választási eredmény elég tűrhetően tükrözi a szlovák politikai piacnak az elosztását. A Híd számára ez szép teljesítmény – először sikerült európai parlamenti képviselőt állítanunk. Benne vagyunk az Európai Néppárt csoportosulásban, sőt, én már két éve dolgozom az Európai Tanácsban. Ismerem tehát ennek a politikai csoportosulásnak és az európai mechanizmusoknak a működését, hiszen amikor környezetvédelmi miniszter voltam, partnerkapcsolatot tartottunk fel a bizottsággal.
Ami pedig a bejutásomat illeti: talán sokakat váratlanul ért az a tény, hogy a karikáknak köszönhetően a 2. helyről sikerült megelőznöm a kollégámat, Simon Zsoltot. Úgy gondolom, hogy az utóbbi négy év politikai munkája hozta meg számomra ezt az eredményt. Következetesen dolgozom, és a beígért dolgokat a kollégáimmal együtt előbb vagy utóbb megvalósítom. Biztos, hogy a választók megnézték a programunkat is" – állítja.

Nagy József saját bevallása szerint az EP-ben is azokra a témákra kíván elég időt és energiát fordítani, amelyekkel eddig is foglalkozott.

„Az első az enviromentális témakör, s azon belül az energetika, amely terén rendet kell tenni. A másik a szociális kérdéskör, amivel a szlovák parlament szociális bizottságában is foglalkozunk. Ezt a hosszútávú témát azonban szeretném átültetni egy olyan szintre, hogy az Európai Unióban is kezdjünk el beszélgetni európai szociális politikáról, ami onnan eddig hiányzik. A harmadik dolog pedig a kisebbségvédelem, amivel az Európai Tanácsban is foglalkozom. A magyar kollégákkal sikerült egy közös jelentést létrehozni. Ha át tudnánk ültetni az EP-be és kötelezvé tennénk azokat a nemzetiségi standardokat, amelyeket ez a jelentés meghatározott, akkor Szlovákiában tárgytalanná válnának a nemzetiségi feszültségek. Akkor végre egy európai kisebbségi törvénnyel olyan keretet tudnánk kialakítani az itt élő nemzetiségek számára, hogy többé ne legyenek okok feszültségre és elégedetlenségre“ – szólt prioritásairól Nagy József.

A Most-Híd politikusa úgy gondolja, hogy együtt tud majd működni Csákyval. „Nekem Csáky Pállal soha az életben semmiféle személyes problémám, konfliktusom nem volt. Úgy gondolom, hogy azok a problémák engem nem érinthetnek, amelyekkel a Híd ellen szokott apellálni. Négy éve vagyok a politikában, eléggé következetesen képviselem a szlovákiai magyarság érdekeit és értékeit. Bár szlovák feleségem van, mégis mind a négy gyerekem magyar iskolába jár. Csáky Pállal mindkettőnk érdeke az, hogy azonos irányba tudjuk húzni a szekeret. Amúgy is az Európai Néppárt csoportosulásban a 13 szlovákiai EP-képviselőből hatan leszünk, megpróbáljuk majd meggyőzni a szlovák kollégáinkat is arról, hogy segítsenek nekünk“ – ecsetelte elképzeléseit.

Nagy Józsefnek saját bevallása szerint arról még nincs konkrét elképzelése, hogy kik lesznek az asszisztensei, abban azonban biztos, hogy mielőbb szeretné végezni a képviselői munkáját. „Azt sem zárom ki, hogy esetleg megszólítom a leköszönő szlovákiai magyar EP-képviselőket, hogy megegyezzünk a szakmailag képzett, tapasztalt és felkészült embereik átvételéről annak érdekében, hogy minél gyorsabban elkezdhessek dolgozni“ – mondta a leendő EP-képviselő.

201405260828320.csaky01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.