2014. augusztus 15., 08:37

Csaknem büntetlenül megúszható a korrupció Szlovákiában

POZSONY. Szinte büntetlenül marad a korrupció Szlovákiában – állítják a Transparency International Slovensko civil szervezet képviselői a bazini Speciális Büntetőbíróság korrupcióval kapcsolatos ügyekben 2012-2014 között hozott bírósági döntéseinek elemzése alapján.

Az elemzésből kiderül, hogy évente csupán 120 ezer euró összértékben büntetik a korrupciós tettek elkövetőit, miközben becslések szerint ennek ezerszeresére tehető az ilyen esetekben érintettek száma. A Transparency International Slovensko (TIS) elemzéséből az is nyilvánvaló, hogy az összes bíróság elé kerülő megvesztegetés 48 százaléka 20 eurónál kisebb összegű volt. A 100 eurónál nagyobb értékű megvesztegetések csupán az esetek negyedét képezték. A vizsgált bírósági döntéseknek csupán az 5 százaléka volt kapcsolatos komolyabb korrupciós ügyekkel, például közbeszerzésekkel, az uniós alapok felhasználásával vagy a választásokkal.

Leggyakrabban a TIS szerint a munkaképtelenségről szóló igazolások kiállításáért és a kihágások elboronálásáért fizetünk kenőpénzt. A legkisebb vizsgált kenőpénz 2 euró (a munkaképtelenség bizonyításáért), a legnagyobb pedig 50 ezer euró volt, amit a tanúvallomás megváltoztatásáért fizettek ki. Az elemzésből az is kiderült, hogy a kenőpénz elfogadásával gyanúsítottak 15 százalékát felmentik, míg a lefizetés esetében csak az elkövetők 4 százaléka mentesül a büntetés alól.

Gabriel Šípoš, a Transparency International Slovensko vezetője mindebből négy következtetést vont le. „A korrupció majdnem büntetlen, gyenge a nyilvános ellenőrzés, mivel a bírósági döntéseknek csak az egynegyedét látjuk, az állami alkalmazottakat gyakrabban mentik fel, mint az átlagpolgárt, végül pedig itt van a büntetések egyenlőtlensége is, amikor a bíróságok a legsúlyosabb korrupciós tettekért csak feltételes büntetéseket szabnak ki” – fejtette ki.

A TIS képviselői meg vannak győződve arról, hogy a rendőrségen és az ügyészségen hatékonyabban leplezhetnék le a korrupciós eseteket. A szervezet szerint azok élén olyan embereknek kellene állniuk, akik eredményeket értek el a korrupcióellenes harc terén és erkölcsi szempontból is fedhetetlenek. „Nem utolsó sorban pedig a parlamentnek kellene elfogadnia hatékony törvényt a köztisztviselők vagyonbevallásáról, illetve a korrupciót bejelentők védelméről” – fűzte hozzá a Transparency International Slovensko.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.