Csak a nem lojális kisebbségeket büntetné az SNS
A nemzetiek azt próbálják elérni, hogy a hivatalos ügyintézés során csak és kizárólag a szlovák nyelvet lehesen használni. „A mi kezdeményezésünknek óriási jelentősége van, mert a magyarok már nyíltan politikai és területi autonómiát követelnek Dél-Szlovákiában. Már csak egy lépés választ el bennünket Koszovótól – hangoztatta Slota.
Erre a „tényre“ alapozva állítja a nemzetiek elnöke, hogy a referendum sikeres lesz. Mint mondta, őt nem zavarják az ukránok vagy a ruszinok, sőt, még a bolgárok sem, akik jól beszélnek szlovákul. Neki az nem tetszik, hogy Dél-Szlovákiában a középiskolások állítása szerint meg se tudnak mukkanni szlovák nyelven. „A szlovák többség nem büntetné a lojális kisebbségekhez tartozókat" -- fogalmazott a nemzeti vezér hozzáfűzve: csak azokat akarja kordában tartani, akik politikai és területi autonómiára törekednek, saját himnuszt, lobogót és rendőrséget akarnak.
Az SNS elnöke csak azt sajnálja, hogy nem tudták hamarabb leadni az összegyűjtött aláírásokat, mert így az államfő nem köthette össze a népszavazást a parlamenti választásokkal... A késedelem oka, hogy az aláírásgyűjtés "igényes feladat“. A csúszás ellenére Slota bízik a referendum sikerében, 50-70 százalékos részvételt jósol. Szerinte a népszavazás költsége jóval kisebb lesz, mint amennyibe kerülne a déli területek elveszítése.
Az alkotmány szerint 350 ezer aláírásra van szükség a népszavazás kiírásához, Slotáék ugyanakkor ezerrel többet adtak le az elnöki hivatalban. Az összegyűjtött aláírások száma meghaladta a 400 ezret. A hibás és hiányos aláírásokat kiiktatták.
Eduard Bárány alkotmányjogász véleménye szerint nem lehet kiírni népszavazást a kisebbségi nyelvek hivatalos érintkezésből való kiszorításáról. Slota ezzel szemben azt állítja, hogy a népszavazásukon felvetendő kérdés nem ütközik az alkotmánnyal.
„Akarja-e, hogy a hivatalos érintkezés során Szlovákia teljes területén egyedül a szlovák nyelvet lehessen használni? - ezt a kérdést szögezné az állampolgároknak az SNS. Ján Slota szerint azok tartják alkotmányellenesnek kezdeményezésüket, akik ellenségei a Szlovák Köztársaságnak. „Az ilyenekre köpök“ – szögezte le.
A nemzetiek 1999-ben is kezdeményeztek népszavazást hasonló kérdéssel, ám Rudolf Schuster államfő nem volt hajlandó kiírni a referendumot. Ivan Gašparoviè jelenlegi köztársasági elnök akkor házelnökként „nagyon szerencsétlennek“ nevezte Schuster döntését.