Bugár: végeztem Matoviècsal

„Lemondtam arról a meggyőződésemről, hogy az a gyűlölet és harag, amit Matoviè és Lipšic úr terjeszt, leküzdhető. Nem az” – jelentette ki Bugár Béla a parlamentben, a kormány programnyilatkozatával kapcsolatos vitában.
„Attól tartok, hogy érzelmeiket uralni sem tudják. Ezért úgy döntöttem, hogy végeztem Matoviècsal. Ha a legjobb ötlettel is rukkolna elő, nálam már akkor is befejezte. Semmiben sem különbözik a nacionalistáktól és szélsőségesektől, talán még veszélyesebb, mert az összeesküvés-elméletek fő képviselőjének számít. Sajnos, ez a Borgia-előadás négy éven át elkísér majd bennünket. Sajnálom, de meg kell tanulnunk együtt élni ezzel” – mondta el Bugár.
A házelnök-helyettes azt gondolja, hogy az ellenzéknek nem érzelmek, hanem tények alapján kellene értékelnie a kormány programnyilatkozatát. A kabinetet ugyanúgy a tettei, illetve a teljesített vagy teljesületlen ígéretei alapján kellene megítélni és ellenőrizni, nem pedig az emóciók és a gyűlölködések alapján. Bugár úgy véli, hogy az emberek javarésze már túltette magát azokon az érzelmeken, amelyek a választásokat kísérték, és képesek voltak elfogadni, hogy az eredmények talán nem felelnek meg az elvárásoknak. „Egyes politikusok azonban mindmáig nem dolgozták fel a választási eredmények miatt érzett frusztrációjukat, és azt a tényt sem, hogy nem váltak a kormány részévé“ – jegyezte meg.
Hozzátette: az új kormány még a neki járó 100 napot sem kapta meg, s a kormányprogramot már azelőtt támadják, hogy a kabinet azt megvalósíthatná. „Gyűlölettel nem lehet és nem is szabad politizálni. Ennek ellenére ez egyes kollégák betegsége. Nem mondok le azonban arról a reményemről, hogy a parlament az állam legfelső intézményeként, nem pedig cirkuszként működik majd “ – tette hozzá Bugár.
Matoviè kijelentette, hogy személy szerint, emberileg semmit sem vet Bugár szemére. Csupán a politikai ballépései nem nyerik el a tetszését. Matoviè rámutatott, hogy az ellenzék feladata a kormányhatalom ellenőrzése. Szerinte Bugár 27 éves politikai pályafutása során sosem vállalta a felelősséget, személyesen sosem ült be a kormányba, mindig a parlamentben maradt. Mint Matoviè fogalmazott, Bugár esetleg a saját szomszédja életén javított, nem pedig az ország valamennyi polgáráén. Mint mondta, véleménye szerint az emberek nem azért szavaztak a Most-Hídra, hogy a párt az „Irány Szociáldemokráciával együtt bűnözővé váljon“.
A kormányprogramról szóló vita során ¼ubomír Petrák (Smer-SD), a parlament oktatási bizottságának elnöke rámutatott, hogy az oktatásügy alulfinanszírozott, valamint szükséges emelni a pedagógusok bérét, s ezek az év végéig megközelítőleg 12 százalékkal emelkednek majd. „Ez a szám nem katasztrofális. Megfelelő alapot teremt ahhoz, hogy ne az utcákon kelljen megoldanunk a problémákat” – fogalmazott. Hozzátette: a kormánykoalíció azt szeretné, hogy az oktatási vízió létrehozásában az ellenzéki pártok, a tanárok és a szülők képviselői is részt vennének.
Lucia Žitòanská igazságügy-miniszter a parlamentben elmondta, a Legfőbb Ügyészséget államügyészséggé változtatná. Ugyanakkor rámutatott, ehhez alkotmánytörvényt kell módosítani, s pillanatnyilag nem lát lehetőséget arra, hogy összegyűljön az ehhez szükséges 90 támogató szavazat a plénumban. „Meggyőződésem, hogy a főügyészséggel kapcsolatos hatályos jogszabályok nem a legjobbak. Előbb-utóbb el kell majd jutnunk addig, hogy világosan megmondjuk, az hová tagolódik be, államügyészség lesz – ami nekem nagyon tetszene – vagy marad a mostani modell, amely közelebb áll az igazságszolgáltatáshoz” – fejtette ki a tárcavezető Alojz Baránik, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselőjének szavaira reagálva, aki azt kifogásolta, hogy a kormányprogramban nem szerepel a Legfőbb Ügyészség reformja.
