2018. március 18., 13:15

Bugár Béla és az állam megsemmisítése

Az elmúlt napok legnagyobb csalódása mindenképpen Bugár Béla nevéhez fűződik. Az egyik nap a nyilvánosság előtt kijelenti, hogy az előre hozott választások jelenthetik a megoldást Szlovákia számára Ján Kuciak, egy fiatal oknyomozó újságíró kivégzése után, aki cikkeiben arra figyelmeztetett, hogy a maffia a legmagasabb politikai köröket is elérte. Másnap már azt mondja, nem kellenek előre hozott választások, minden maradhat a régi mederben, elég, ha a csúcspolitika küzdőterén kicserélik a bábukat, csak az a fontos, hogy a fehér bábukat ugyanúgy fehérekre, a fekete bábukat feketékre cseréljék – írja ¼uba Lesná az Aktuality.sk portálon megjelent véleménycikkében, amelyet az alábbiakban magyarra fordítva, tartalmi változtatások nélkül közlünk.
201803181316330.bug01.jpg

Ezáltal elfogadta Robert Fico játékát, amelynek során egy szabályt kell betartani: a jelenlegi kormánykoalíció tartsa meg hatalmát.

Robert Fico benyújtja lemondását, de már akkor mindannyiunkat figyelmeztet arra, hogy a csúcspolitikában marad, csak a háttérből fogja irányítani a szálakat.

Ezt a forgatókönyvet Bugár Béla a helyzet lenyugtatását szolgáló eszköznek nevezte.

„Ez a feszültség, látom, megfelel néhány pártnak” – hangsúlyozza Bugár, és hozzáteszi: „Leginkább az ellenzéki pártoknak. Nem jó ez, mert senki sem tudja, hol ér ez majd véget, nem beszélve arról, hogy ez az állam megsemmisítése. És mi ezzel nem fogunk egyetérteni.”

Az ellenzéket vádolja

Közben teljesen megfeledkezik arról a tényről, hogy a helyzet azért éleződött ki, mert kivégezték Ján Kuciakot és Martina Kušnírovát, és Kuciak cikkének köszönhetően kiderült, hogy a nemzetközi maffia összekapcsolható a kormányhivatal magas tisztséget betöltő alkalmazottaival.

Valóban megdöbbentő, hogy az állam megsemmisítésével Bugár az ellenzéket vádolja, amely arra a veszélyre figyelmeztet, amely ezekből a kapcsolatokból következik, és nem arra, hogy ilyen kapcsolatok léteznek. Mi másnak nevezhető az, ha nem az állam megsemmisítésének, amikor a maffia eléri a legmagasabb állami szerveket?

A maffiakapcsolatokról Bugár egyszerűen hallgat. És ez ugyanaz a Bugár, aki úgy lépett a csúcspolitikába, hogy a hasonló maffiakapcsolatokat Meèiar idejében következetesen leleplezte. A demokrácia elrablása című könyv számára azt mondta: „Információim szerint 1997 elején Dunaszerdahelyen találkoztak az egyes maffiacsoportok képviselői és a Szlovák Titkosszolgálat két összekötő tisztje. Állítólag a SIS és a maffia együttműködéséről beszéltek és arról, hogy lehet hatást gyakorolni a választások kimenetelére.”

Bugár azt is említette, hogy 1996-ban a rendőrség lefoglalt egy autót, amely illegálisan uránt szállított. Azt viszont nem vizsgálták ki, hogy az autó Dušan M.-nek, a HZDS képviselőjének tulajdonában volt. Amikor erre Bugár a parlamentben figyelmeztetett, Dušan M. fenyegetni kezdte őt.

„Körülbelül egy héttel a képviselő fenyegetései után három napig a családi házam előtt állt egy fekete Jaguár gépkocsi, rendszáma: ZHC 51-31 volt” – folytatta Bugár A demokrácia elrablása című könyv számára: „Azóta a Jaguár tulajdonost és rendszámot cserélt. Érdemes szólni arról, hogy most a dunaszerdahelyi maffia egyik tagjának tulajdonában van.”

Meèiar kormányzása idején félt

2014 augusztusában a www.topky.sk-nak Bugár elmondta, hogy Meèiar kormányzása idején félt.

„Gondjaim voltak a maffiával. Fegyvert hordtam. Kibiztosított fegyverrel a vánkosom alatt aludtam. Gránátot dobtak a házamba. Amikor Dunaszerdahelyen voltam, körbevették a családomat. Tudom, mit jelent félni.“

Gránátot 1996 májusában éjfél körül dobtak a házába. Szerencsére senkinek nem esett baja. Az elejétől kezdve az volt Bugár meggyőződése, hogy a maffia fenyegetéséről volt szó. Ebben az időben dühösen jelentette ki a Sme napilapnak: „Ha valaki a családomra tör, nem állít meg semmi, és saját kezeimbe veszem az igazságszolgáltatást.“

Elfeledte a múltat?

A Sýkora-klán 1999-ben megölte Bugár Béla unokatestvérét, Bugár Tibort, aki szintén ennek a csoportnak a tagja volt. A gyilkosság motívuma állítólag az volt, hogy a csoport egyik megfigyelő akciója során elfelejtette fejére tenni a csuklyát.

Bugár meggyilkolt unokatestvéréről elmondta, hogy alig találkoztak. Viszont az unokatestvér sorsa a Napnál világosabban megmutatta neki, hogy a maffia jóval nagyobb veszélyt jelent az állam számára, mint bármilyen kijelentések az ellenzék sajtótájékoztatóin.

Végül Bugár Béla nem csak a maffiáról alkotott véleményét változtatta meg homlokegyenest. Megváltoztatta véleményét a kormányzó Smer képviselőinek ténykedéséről is. 2014 szeptemberében ezt írta blogjában:

„A hatalom arroganciája és az alkotmányjogok ismételt megsértése – ez is jellemzi azt a módot, amellyel a parlamentben dolgozik a többség, amelyet a Smer honatyái képviselnek”.

Ebben az időben ellenzéki képviselő volt, és valószínűleg véletlenül sem volt olyan érzése, hogy ezekkel a bíráló kijelentéseivel bomlasztja az államot.

Ficót is bírálta

Ugyanabban a blogban még élesebben szólt a Smer elnökéről:

„Fico negligálja Szlovákia megbízhatóságát a nemzetközi diplomácia mezején és megbízhatatlan partnert csinál ebből az országból, amelyikre még a legközelebbi szövetségesei sem támaszkodhatnak. A jelenlegi kormányfő, úgy tűnik számomra, egyre veszélyesebb Szlovákiára és annak polgárara nézve.”

A 2016-os választások után valószínűleg már nem tartotta Ficót veszélyesnek, hiszen a Most-Híd a Smer koalíciós partnere lett.

Bugár Bélára már nem vár nagy jövő a csúcspolitikában. Hosszú és mondhatni sikeres politikai szereplését huszárcsínnyel zárja – megtagadta saját magát, Robert Fico klónja lett, azé a politikusé, akit hosszú éveken át bírált.

Másképp mondva: saját magát semmisítette meg. Csak remélhetjük, hogy az ő megsemmisítése nem gyakorol majd nagy hatást az államra.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.