2016. május 9., 11:32

Bugár: Abból főzünk, ami van

POZSONY. Bugár Béla, a Most-Híd vegyespárt elnöke a Pravda napilapnak adott interjújában hangsúlyozta: az új kormányprogram tartalmazza azokat a dolgokat, amelyeket sem a Radièová-, sem pedig a Dzurinda-kormánynál nem sikerült elérni.

A portál először arra volt kíváncsi, hogy mivel a négypárti bal- és jobboldali vegyes koalícióban várhatóan sok vitára kerül majd sor, kihúzhatja-e a négyéves megbízatási időszakot. Bugár úgy véli, hogy ennek sokkal nagyobb esélye van, mint például megtartani egy olyan koalíciót, amelyben az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO), illetve a Szabadság és Szolidaritás (SaS) felelőtlen tagjai kapnának helyet. Hozzáfűzte: az utóbbit már egyszer kipróbálták...

Arra a kérdésre, hogy a vegyespárt hogyan érzékelte a rá nehezedő nyomást, hogy elárulta a jobboldali kormányt, Bugár így válaszolt: „Az ellenzék nagyon rossz precedenst teremtett. A mi szempontunkból nemkívánatos módon végződő demokratikus választások után alig két héttel egy tüntetés zajlott a pozsonyi SZNF téren, ahol rám és további „hidas“ politikusokra, például Lucia Žitòanskára és František Šebejra nyomást akartak gyakorolni. Veszélyes dolog az utcára vinni a politikát. Az ellenzék hét becsületes képviselő kereséséről beszélt, tehát egyes pártokat szét akart forgácsolni. Kezdettől fogva nyomás alatt álltunk, és főleg azok nevezetek árulóknak bennünket, akik nem is szavaztak ránk. A felmérések rámutattak, hogy a Most-Híd népszerűsége nem csökken, s egy felmérés azt is bizonyította, hogy választóink háromnegyede elégedett amitt, hogy a kormány részévé váltunk“.

Mivel Bugár Béla röviddel a választások után kijelentette, elszálltak a megreformált, stabil Európa-párti kormánnyal kapcsolatos álmaik, felmerült  a kérdés, hogy ma erről hogyan vélekedik?

„Nyugodtan azt mondhatnám, hogy abból főzünk, ami van. Azt is mondhatom azonban, hogy álmomban sem gondoltam volna: végül is sikerül a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) együtt koalícióra lépnünk. Most nem csupán Andrej Dankora, az SNS elnökére gondolok, hanem a kollégáira is. Megerősítettük a Szlovák Köztársaság NATO-s irányultságát, amit az SNS képviselői is aláírtak. Az euroatlanti elképzeléseink szempontjából semmiféle változásra nem került sor, ami így jól is van.  A kormányprogramban vannak olyan dolgok, amelyeket sem a Radièová-, sem pedig a Dzurinda-kormány idején nem tudtunk átnyomni, pedig akkor sem az SNS-szel, sem pedig az Irány-Szociáldemokráciával (Smer) együtt nem kormányoztunk. Ezt is figyelembe kell venni. Számunkra ez tapasztalatot jelent, bizonyos irányokban pozitívat“ – válaszolta a Most-Híd elnöke.

A Pravda napilap szerint korábban elképzelhetetlennnek tűnt, hogy az SNS a Most-Híddal közös kormányban legyen. Ezért az iránt is érdeklődött, hogy napjainkban ezt a helyzetet miként értelmezik a Most-Híd választói. „Végeredményben a magyarok körében is nagyon pozitív visszhangokkal találkozunk. Arra várnak, hogy az SNS-es oktatási miniszter beterjeszti a parlamentbe azt a törvényt, amellyel a magyarlakta területeken megőrzik a kisiskolákat, amit a kormány programnyilatkozata is tartalmaz. Ez lesz az első próba. Bízom abban, hogy ez majd mindannyiunk megelégedésére történik“ – felelte.

A Pravda azt állítja, hogy a kormány ennek ellenére iskolákat akar bezárni. E téren miért is ne takarékoskodna? – hangzott a következő újságírói kérdés, amelyre Bugár ezt mondta: „Ha igaz az, hogy a kisebbségek gazdagítják az államot, akkor nagyobb védelmet kell élvezniük az iskoláit, nyelvét, kultúráját illetően. Természetesen ez pénzbe kerül. Azt megvizsgáljuk azonban, hogy ha a közelben működik egy erősebb iskola, s a környéken két-három 7 tanulóval működő iskola van, akkor esetleg jobb megoldás iskolabuszt biztosítani számukra. Ez azonban már a második lépés. Elsősorban meg kell őriznünk majdnem 80 kisebbségi kisiskolát, mert egyébként felgyorsul az asszimiláció. Ez sem a jelenlegi, sem a jövendő kormány érdekében nem állhat“.

Arra a kérdésre, hogy a Magyar Közösség Pártja megerősödéséhez nem járul-e hozzá az a tény, hogy a Most-Híd az SNS-szel közösen kormányoz, Bugár rövid választ adott: „A felmérések semmi efféle dolgot nem mutatnak. Az MKP éppen ezt akarta kihasználni, hogy a Smer-SD-vel és az SNS-szel közös kormányra léptünk“.

A Pravda szerint a magyar választópolgárok nem nézik jó szemmel a Most-Híd és az MKP közti vetélkedést. Bugár ezzel kapcsolatban megjegyezte: „Az együttműködéshez két félre van szükség. A választások után meghívtuk őket egy közös tanácskozásra – annak megvitatására, hogy milyen téren és hogyan tudunk együttműködni. El sem jöttek. A meghívásunk továbbra is érvényes. Feltételezem, hogy amíg az MKP nem választja meg a saját elnökét, nem igyekeznek találkozni velünk. Kérdéses, hogy mi lesz azzal a további magyar párttal, amely megalakításáról suttognak“.

A Pravda arra is kíváncsi volt, hogy a kettős állampolgárság kérdése miért nem került bele a kormányprogramba. Bugár a kérdésre kérdéssel válaszolt: „Ezt a kérdést miért nem oldották meg a Radièová-kormány idején? Azok, akik jelenleg veszekednek, és bírálnak minket, azt okozták, hogy nem hagyták jóvá a kettős állampolgárságról szóló törvénymódosítást. Másrészt nem kisebbségi ügyről van szó, bár a szlovák törvény válasz volt Orbán kettős állampolgárságról szóló törvényére. Több ugyanis a nem magyar nemzetiségű szlovák polgár, akik elveszítik a szlovák állampolgárságukat. Ha szélesebb körű összefogásra kerül sor, akkor megnyitjuk a kettős állampolgárság kérdését“.

Miközben a szlovák kormány proeurópai irányultságúnak tartja magát, pert indított a kötelező menekültkvóták miatt. A napilapot az is érdekelte, hogy Bugár továbbra is fölöslegesnek tartja-e ezt az eljárást.

„Természetesen, igen. Ezt a koalíciós tanácson is megnyitottuk. Nyugodtan megtörténhet, hogy bizonyos idő elteltével a beadvány tárgytalanná válik, ezért azt visszavonják. Nem akarok azonban az események elé menni, mert erről majd tárgyalunk. Ki kell várni, amíg majd mi elnöklünk az EU-ban. Meglátjuk, hogy Szlovákia az idő alatt visszavonja-e beadványát“ – zárta tájékoztatását Bugár.

Megosztás