2017. november 19., 18:17

Budaj: A lakosságnak javítania kell a demokrácia minőségén

POZSONY. Az emberek tudatosították, a választások alkalmával valóban cselekedniük kell, hogy a demokrácia minősége javuljon – jelentette ki a szlovák közmédia 5 perc múlva 12 című vitaműsorában Ján Budaj parlamenti képviselő.
201711191745060.bud01.jpg

„Bizonyos tekintetben újra az az érzésünk, hogy alapvetőbb változásokra lenne szükség. Ennek első hulláma 1989-ben kivívta a szabadságot, majd 1998-ban beigazolódott, hogy megyünk az Európai Unióba, megyünk a NATO-ba. Most azt érzem, küszöbön a változások harmadik hulláma, a lakosság ugyanis tudatosította, a megyei választásokon – majd jönnek az európai parlamenti választások is – cselekedniük kell, hogy a demokrácia minősége valóban megerősödjön” – jelentette ki Ján Budaj, az Alulról jövő változás (Zmena zdola) párt elnöke.

Beszélgetőpartnere, Peter Osuský, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője azzal egészítette ki, hogy 1989 novemberében harc nélkül, viszonylag olcsón megkaptuk a szabadságot, „azonban a felelősséget, már ha az elmúlt negyedszázadot tekintjük, nem sikerült teljes mértékben felvállalnunk”.

„Még mindig az az érzésünk, hogy ők, ott fenn, így vagy úgy csinálják a dolgokat, de arról megfeledkezünk, hogy negyed évszázada mi vagyunk a felelősek a fentiekért, mivel mi választjuk őket. Titkos demokratikus választások során, s a választásunk egyben a tükörképünk. Száz százalékig osztatlan felelősséggel tartozunk” – szögezte le Osuský. Mint mondta, a nép Ján Slotát vagy Vladimír Meèiart is megválasztotta.

Az 1989-es novemberi események kapcsán többek közt megjegyezte, hogy „ma a beszélgetések során azt hallja, hogyan csörgettük a kulcsainkat, de ez csak a lakosság tíz százalékára igaz, a többiek hallgattak, ültek odahaza és várták, mi lesz a vége.”

Miroslav Èíž parlamenti képviselő, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnökségi tagja szerint a szabadság és a demokrácia a társadalmi életben alapvetően fontos érték az emberek számára, „tehát fontos dolog megemlékezni róluk”.

Ami Szlovákia 1989 utáni fejlődését illeti, azóta kétségtelenül sok minden megváltozott idehaza és a világban is – mutatott rá. „Ma már Nyugat-Európában is más a helyzet. Természetesen mindezt mi is érezzük, a működésbe lépett új típusú társadalmi-gazdasági rendszer problémákat is gerjeszt” – fűzte hozzá.

Anton Hrnko parlamenti képviselő, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) alelnöke a felelősséget fontos értéknek tartja. „Mindenekelőtt azt kell látni, hogy a novemberi események a maguk módján forradalomnak számítottak, gyökeres politikai és gazdasági-társadalmi változást hoztak. 1990-ben új, a demokrácia elvein, jogállamiságon és szabad választásokon alapuló társadalom építésébe fogtunk. Természetesen mindez felelősség nélkül lehetetlen. Azt gondolom, a felelősség az, ami leginkább hiányzik, ugyanis sok ember igencsak felelőtlenül cselekszik” – zárta le a témát a képviselő.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.