2017. február 27., 12:37

Brüsszel szerint Szlovákia csak alig lépett előre

POZSONY. Szlovákia csak kismértékű előrelépést ért el azokon a területeken, amelyek elsődleges javítását ajánlotta az országnak az Európai Bizottság. A legégetőbb problémák továbbra is az igazságügy és a korrupció területét érintik – szögezi le a bizottság Szlovákiáról készített jelentésben. Brüsszel a tavalyi lépésekkel összevetve a vállalkozásokat érintő adminisztratív akadályok és a szabályozások eltörlése terén nem lát semmiféle haladást.
201702271148270.ba01.jpg

A jelentés szerint csupán mérsékelt javulás tapasztalható az adóbehajtás, az egészségügyi költségek hatékonyságának növelése, a romák oktatása, az igazságügy hatékonysága és a közbeszerzés folyamatának javítása terén. A legnagyobb fejlődést a tartósan munkanélküliek aktivizálása, az óvodahálózat bővítése, a pedagógushivatás attraktivitásának béremelés általi emelése és az emberi erőforrások közigazgatásbeli menedzsmentjének javítása terén látják.

Az Európai Bizottság úgy véli, hogy korszerűsítésen esik át a közigazgatás, emellett a bíróságok rendszerének is figyelmet szentelnek. Ennek ellenére a szlovákiai korrupció továbbra is nagy kihívást jelent. „Az igazságszolgáltatási rendszer hatékonyságának és függetlenségének javítása továbbra is kihívást jelent, ugyanakkor szándék mutatkozik a hiányosságok pótlására. Annak ellenére továbbra is fennállnak a bíróságok függetlensége miatti aggodalmak” – szögezi le anyagában az Európai Bizottság. A korrupció észlelése ugyanis továbbra is nagy mértékű, s Brüsszel szerint az fékezi leginkább a vállalkozásokat. 

A Szlovákiában foganatosított korrupcióellenes intézkedések ugyanis az EB szerint elégtelennek tűnnek. „A bűncselekményeket és postafiókcégeket bejelentőkre vonatkozó kezdeményezések a probléma orvoslásához nem bizonyulnak elegendőnek” – szögezi le a jelentés.

Kockázatos közpénzek

Az EB egyúttal azt is megállapítja, hogy a közpénzek hosszú távon továbbra is ki vannak téve bizonyos kockázatoknak. A nyugdíjrendszert érintő hiány ugyanis hosszú távon megkétszereződhet, miközben a nyugdíjkorhatár Szlovákiában az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban.

A szlovákiai népesség elöregedése továbbra is nagy kihívást jelent az egészségügyi költségek hatékonyságának növelése kapcsán. Bár Brüsszel úgy véli, hogy bizonyos változások történnek a szlovákiai egészségügyben, ám azok nem látványosak. Továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy lassan vezetik be a diagnózis alapján történő kifizetések rendszerét és az e-health rendszert.

A diákok alapvető készségeinek romlása

Az EB szerint Szlovákia a munkapiac terén több olyan intézkedést is foganatosított, amelyek segítettek a munkanélküliség csökkentésében, elsősorban a legkevesebbet keresőket illetően. Ennek ellenére a munkapiaci kihívások továbbra is fennállnak.

Például Brüsszel rámutat a felnőttek egész életen át tartó képzésében való alacsony részvételre. Az anyák elhelyezkedése pedig továbbra is bonyolult a gyerekek biztonságos nevelése miatt. Bár javul a gyermekről való gondoskodáshoz fűződő viszony, ám főként a 3 évnél ifjabb gyermekek esetében továbbra is kevés a minőségi, elérhető létesítmények száma.

Brüsszel az oktatás területét is hasonlóképpen ítéli meg: bár az ágazatban bizonyos javító intézkedéseket foganatosítottak, a jövőben is megmaradnak a vonatkozó kihívások. Problémát jelentenek a diákok alapvető készségeinek a romlása, valamint a fennálló különbségek az egyes szociális és etnikai csoportok oktatása között. A szociális és etnikai inkluzív oktatást támogató reform az EB szerint további javítást és politikai támogatást igényel.

Bürokráciával terhelt a vállalkozói közeg

Az bizottság a vállalkozás terén annak ellenére továbbra is gátakat lát a beruházásokban, hogy az állami és magánjellegű befektetések számának emelkedése várható az országban. A létező beruházási stratégiák a közlekedési infrastruktúra terén a költségek megtakarítására vonatkozó kezdeményezésekkel együtt Brüsszel szerint segítenek Szlovákia lemaradásának csökkentésében az infrastruktúra kiépítése terén, s felgyorsítják az ország középső és keleti részének fejlődését, felzárkóztatását.

A vállalkozói közeget továbbra is bonyolult bürokratikus folyamatokkal, valamint gyakran változó politikával és szabályozással, illetve elhúzódó pályázatokkal terhelik. „A hatékony bírósági rendszer és a szakképzett munkaerő hiánya ugyancsak fékezi a fejlődést és konvergenciát elősegítő beruházásokat” – áll a jelentésben.

A szlovákiai kis- és középvállalkozások terén Brüsszel lehetőséget lát a gazdasági diverzifikációra, mivel az ország jelenleg túlságosan pár fő ágazatra összpontosít. E téren a tudomány és kutatás fejlesztése is segíthet, amelyek támogatása terén azonban lemaradás tapasztalható Szlovákiában. A vonatkozó intézkedések nem hatékonyak, a változások pedig csak lassan következnek be. Nem vagyunk sokkal jobb helyzetben az energetikai hatékonyság terén sem, ami Brüsszel szerint továbbra is alacsony, és az is marad, amíg túlságosan függünk az energetikai források behozatalától.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.