Brüsszel nem szól bele a Penta szlovákiai ügyleteibe

Az Orvosi Szakszervezeti Szövetség (LOZ) 2015-ben az Európai Bizottsághoz fordult azzal a kéréssel, hogy vizsgálja ki a Penta pénzügyi csoport kereszttulajdonlását az egészségügyben. A szakszervezetek képviselői annak a kivizsgálását kérték, hogy a Pentához tartozó egészségügyi létesítmények nyeresége mögött nem a Dôvera egészségbiztosító előnyösebb szerződései állnak-e, hiszen az is a pénzügyi csoport tulajdonát képezi. A csoport az egészségbiztosítón és a Svet zdravia (Egészség világa) elnevezésű kórházhálózaton kívül a ProCare egészségügyi központokat és a Dr. Max gyógyszertárakat is birtokolja.
Brüsszel több mint egy év után végre válaszolt.
„A bizottság arra a következtetésre jutott, hogy nem kell a gazdasági versengés szabályainak megsértésétől tartani“ – foglalta össze Eunika Jurèíková, az EB szlovákiai képviseletének munkatársa.
Az Európai Bizottság arra hivatkozik, hogy a gazdasági verseny tisztaságát védelmező szlovákiai állami szerv a kérdést korábban már részletesen elemezte, ezért nincs szükség további kivizsgálásra. Minden koncentrációt, tehát például további kórházak és gyógyszertárak átvételét is a szlovák versenyhivatal hagyja jóvá.
„Úgy határoztak, hogy erre nálunk megvannak az illetékes szervek, s ők ebbe nem akarnak beleavatkozni. Azt reméltük, hogy az Európai Unió e téren segítségünkre lehetne, mert Szlovákiában a szemtanúi vagyunk annak, hogy ezek az intézmények egyszerűen nem működnek“ – reagált Peter Visolajský, az Orvosi Szakszervezeti Szövetség (LOZ) elnöke.
Visolajský szerint ilyen koncentrációra egyetlen más uniós országban sem kerülhet sor, csak Szlovákiában. Jó példaként Németországot említette, ahol tájékoztatása szerint négynél több gyógyszertárat nem lehet birtokolni.
A Penta üdvözli a döntést
A Penta üdvözli a döntést, amire annak megerősítéseként tekint, hogy a Dôverán keresztül egyetlen egészségügyi létesítményt sem jutott előnyökhöz. „Már a panasz benyújtásakor felhívtuk a figyelmet arra, hogy a létesítményeink irányába átlátható árpolitikát érvényesítünk. Ezt bizonyítják a Svet zdravia hálózatba tartozó regionális kórházaknak a Dôvera által fizetett összegek is, amelyek éppen akkorák vagy még alacsonyabbak, mint a kórházak által a többi egészségbiztosítótól kapott összegek“ – magyarázta a Penta szóvivője, Gabriel Tóth.
A másik beadvány
Egy másik beadvány is született tavaly szeptemberben. Annak szerzői azt kérték, hogy az EB vizsgálja ki az Apollo és a Dôvera egészségbiztosító 2009-es évi összevonását, azt, hogy ez esetben legális lépésről volt-e szó, illetve azt, hogy az illetékesek nem kaptak-e jogosulatlan állami támogatást.
„Nem magát az összevonást támadtuk meg, hanem a több mint 400 millió euró kifizetését, ami a portfólió átértékeléséből következett“ – szögezte le Visolajský. Hozzátette, ez esetben még válaszra várnak.
Az EB viszont már korábban megállapította, s mostani válaszában is megemlíti, hogy a kötelező egészségbiztosítás szlovákiai rendszere a szolidaritáson alapszik, nincs gazdasági jellege, s ekképp az állami támogatás elemeit sem tartalmazza.
Paradox módon ez a megállapítás azt követően hangzott el, hogy a Dôvera 2007-ben a bizottsághoz fordult, kifogásolva az állami tulajdonú Közös Egészségbiztosítónak és később az Általános Egészségbiztosítónak nyújtott állítólagos állami támogatást.
A Dôvera azonban a bizottsági határozatot megtámadta, s a bírósági eljárás még mindig húzódik, a tárgyalást idén április elején kellett volna megtartani. „Véleményünk szerint az EB helytelenül értékelte ezt az esetet. Határozata ellen emiatt az uniós bíróságnál fellebbeztünk. A bíróság döntését nem ismerjük“ – közölte a Dôvera PR szakembere, Matej Štepiansky.