Bozsolé-szezon Kisgéresen
A mintegy 370 kisgéresi családból megközelítőleg 100 család foglalkozik borkészítéssel. A híres kisgéresi pincék száma megközelíti a háromszázat, a bejegyzett lejáratok száma 80.
Az újbor kóstolására mindiig januárban kerül sor. De a gazdák többségének még ekkor sincs először lefejtve a bora. Ekkorra leginkább a késői szüretelésű borok tisztulnak le. Eredetileg Kisgéresre a lédús, de nem magas cukorfokú polyhos szőlő volt jellemző. Jelenleg leginkább a rizling, de a tokaji fajták is, tehát a furmint, hárslevelű és a sárga muskotály is jócskán fellelhető a dűlőkön.
Kisgéresen egy borkészítéssel foglalkozó családnak átlagban kb. 300 tő szőlője van. Itt az a jellemző, hogy a gazdák szőlősei különböző helyeken vannak.
Kisgéres idén 800 éves. A faluban a bortermelést ugyanennyi idősnek tartják. Bár a kisgéresiek a régmúltban nem kimondottan a szőlőikkel vagy a boraikkal keresték a kenyerüket.
"Egyes legendák szerint már a tatárjárás idején léteztek a pincéink, illetve a bor és szőlőtermesztés. Valószínüleg létezett a Bodrogközben, de amikor megnövekedett a szerepe, az a 16. század, amikor a török elfoglalta a dél-magyarországi híres borvidékeket. Ekkor megemelkedett Tokajnak is az ázsiója. Valószínüleg vele együtt akkor növekedett meg ennek a borvidéknek is a szerepe. És ez a 19. század végéig így volt. Ugye akkor a filoxéria elpusztította, majd újra telepítették és a 20. században a kisgéresieknek nem ez volt a fő jellemzője, hogy bortermeléssel foglalkoznak, de kiegészítő termelésként a bor mindig jelen volt. A pincesor ritka, nagyon kevés helyen vagy sok helyen egyáltalán nincs olyan pincesor, mint nálunk, ami közel olyan 4-500 éves lehet" - mondja a falu polgármester, Furik Csaba.
A tufába vájt, andezit kőből kirakott pincék és az akácfákkal benőtt pinceközök látványa csak fokozza a finom borok vonzerejét. A kisgéresiek ragaszkodnak hagyományaikhoz. A polgármester szerint ez azért van így, mert - bár a konzumkultúra csábítása az ő településükön is nagy - mindig akad néhány lelkes ember, aki egy-egy ügy élére odaáll. A kisgéresiek közül egyre többen érzik úgy, hogy a hagyományok ápolásával az idegenforgalom fellendítése lehet az egyik gyógyír a település magas munkanélküliségének a csökkentésére. Úgy hiszik, néhány család meg tudna élni a turizmusból, ami legalább 100 embernek munkát adna. Jelenleg is van egy 6 személy befogadására alkalmas turistaszállójuk, ill. a nyáron várható az átadása annak a borudvarnak és borháznak, amelyben két apartman áll majd a szállóvendégek rendelkezésére.
(A témáról a Felvidéki Híradóban is láthatnak majd összeállítást.)