Borec: szégyenkezem a kormány számos botránya miatt
Tomáš Borec ekképp válaszolt arra a kérdésre, amely a publikum részéről a legtöbb szavazatot kapta, miszerint miniszterként van-e áttekintése a kivizsgált nagy korrupciós ügyek számáról. A tárcavezető kifejtette: csak a valós ügyek miatt szégyenkezik. „Azonban számos olyan akad, amelyeket felfújtak és manipuláltak. Ezt is értem, mindez a politikai harc részét képezi. Elutasítom azonban azt, hogy bárkinek a korrupciós eljárása alá odaírjam a nevemet” – hangsúlyozta.
A miniszter szerint jelenleg folyamatban van több nagyszabású korrupciós ügy kivizsgálása, például az első Fico-kormány több miniszteréé is. „Ez egy olyan téma, amellyel továbbra is foglalkozni kell, s amelyet szükséges fejleszteni. Meggyőződésem, hogy a jövőben több teret kell szentelnünk a végrehajtásnak, mint ahogy az Csehországban és Romániában is történik” – tette hozzá. A miniszter egyúttal megjegyezte, hogy a korrupcióellenes harc, a jobb rendőrségért, ügyészségért és bíróságokért folytatott küzdelem véleménye szerint a jogállam legfontosabb elemei közé tartoznak.
A vitafórumot egy közös kezdeményezésbe tömörülő munkáltatói szervezetek, vállalkozói társulások és kereskedelmi kamarák tartották. Leginkább az érdekelte őket, hogy a politikai pártok hogyan akarnak javítani a törvényalkotási folyamat áttekinthetőségén és előreláthatóságán, illetve mit akarnak tenni a korrupció csökkentése és a bíróságok, ügyészségek, valamint a rendőrség működésének javítása érdekében. Miroslav Šarišský, a kezdeményezés képviselője hozzáfűzte: elkészítették a jövendő kormány felé támasztott elvárásaik csomagját.
„Tudatosítjuk, hogy a jogállam építése egy folyamat. Tudatában vagyunk annak, hogy a törvények és intézkedések elfogadása gyakran semmit sem, vagy csak nagyon kevés gondot old meg. A papír mindent elbír, és végső soron arról van szó, hogy milyen változások járulnak hozzá ahhoz, hogy Szlovákiában korrektebb, egyszerűbb, biztonságosabb és előreláthatóbb módon vállalkozhassunk” – fogalmazott Šarišský.
A vállalkozói közösség arra számít, hogy a jövendő kormány politikamentessé teszi az államigazgatást, növeli alkalmazottai szakértelmét és felelősségtudatát, valamint a közpénzek felhasználásának hatékonyságát, továbbá a jogérvényesítést és jogbiztonságot, illetve a bíróságok, az ügyészség és a rendőrség függetlenségét, megbízhatóságát és felelősségteljességét, döntéshozataluk minőségét, a törvényalkotási folyamat áttekinthetőségét és előreláthatóságát. Emellett várják a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentését, az ezzel kapcsolatos jogszabályok minőségének javítását, a köztisztviselők vagyonbevallásainak hatékonyabb ellenőrzését, illetve a korrupciógyanús esetek gyors és következetes kivizsgálását.
Borec miniszteren kívül a vitafórumon részt vett Radoslav Procházka, a Háló (Sie) elnöke, Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke, továbbá Veronika Remišová, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) jelöltlistájának vezetője, Pavol Zajac, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) alelnöke és Lucia Žitòanská, a Most-Híd alelnöke.
Az igazságügy-minisztérium sajtóosztálya péntek délután közleményt tett közzé, amelyben „a kontextusból kiragadottnak” nevezi a tárcavezető azon kijelentését, miszerint szégyenkezik a kabinettel összekapcsolt számos botrány miatt.
„Az igazság az, sajnálom, hogy több botrányt is ehhez a kormányhoz kapcsoltak. Azonban minden esetben, amikor alapos gyanúja merült fel annak, hogy valaki hibázott, mindig levonták a politikai felelősséget, még a legmagasabb közjogi méltóságok szintjén is” – nyilatkozta Tomáš Borec a TASR hírügynökségnek. Hozzátette: ezzel a hozzáállással a kormány és a parlament tagjai olyan politikai kultúráról tettek tanúbizonyságot, ami a múltban nem volt jellemző.