Betiltaná a mecsetek építését a Család vagyunk mozgalom

Két törvénytervezetet is indítványoznak, melyeket a márciusi parlamenti ülés elé kívánnak beterjeszteni azzal a megjegyzéssel, hogy csupán megelőzésről van szó. Szlovákia jelenleg az egyetlen mecset nélküli ország az Európai Unióban.
„Amikor 2001-ben az iszlám terroristák megtámadták az ikertornyokat New Yorkban, úgy tűnt, bennünket ez nem érint. 2004-ben bekövetkezett a madridi terrortámadás, 2005-ben Londonban, majd 2015-ben Párizsban csaptak le. Egy éve Brüsszelben, aztán karácsony előtt Berlinben. Ez egyre közeleg” – figyelmeztetett Krajniak emlékeztetve, hogy 2017. január 21-én az osztrák rendőrség megakadályozott egy, a bécsi metróban tervezett terrortámadást.
„Hogyan akarjuk az efféle terrorveszélyt kivédeni? Meg kell akadályozni, hogy a radikális iszlám toborzóközpontokat hozzon létre. Ezek pedig éppen a mecsetek” – jelentette ki a képviselő. Mint mondta, Európa több országa a támadásokra a mecsetek bezárásával reagál, példaként Franciaországot, Brüsszelt és Berlint említette. „ A biztonsági helyzet szempontjából nem lenne-e jobb azonnal betiltani az építkezéseket, mint aztán lebontatni? Nem lenne-e jobb nem megengedni a mecsetek építését, mint aztán betiltani azokat? Meggyőződésem, a biztonsági kockázat olyan óriási, hogy Szlovákiának ezt a lépést meg kellene lépnie” – hangsúlyozta.
Krajniak módosítaná az építkezési, valamint az egyházakról szól törvényt is. A javaslatuk az, hogy mielőtt az illetékes építkezési hivatal az egyházi építményre kiadja az építkezési engedélyt, ki kell kérnie a kulturális minisztérium és az érintett község véleményét is. „A minisztérium véleményezi, miszerint a kérvényt bejegyzett vagy nem bejegyzett egyház nyújtotta be. Amennyiben nincs bejegyezve, az engedélyt nem adják ki” – magyarázta a képviselő.
A Család vagyunk (Sme rodina) a szabad vallásgyakorlásról szóló törvényt is szigorítaná, mégpedig oly módon, hogy amennyiben egy új egyház kívánja magát Szlovákiában bejegyeztetni, ki kell kérnie a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) véleményét, nem jelent-e az országra nézve kockázatot. Amennyiben a titkosszolgálat azt mondja, nem, az új egyház öt évre bejegyezhető. Az öt év leteltével ismét ki kell kérnie a titkosszolgálat véleményét. Amennyiben ismét kockázatmentesnek ítéli, megtörténhet a végleges bejegyzés. Ellenkező esetben a felekezetet megszüntetik.
Krajniak szerint nem lehet előre meghatározni, hogy egy adott mecset iránt nem érdeklődnek-e veszélyes személyek. „A gond ott van, hogy az építkezési engedélyek kiadása során képtelenség meghatározni, mérsékelt muszlimok vagy radikálisok fognak ott összejönni” – jegyezte meg.