Berényi: minden tekintetben felkészültem Nagyszombat megye irányítására

Nagyszombat megyében a magyarság számaránya több mint 21 százalék. A Dunaszerdahelyi járásban élő közel 120 ezer lakos közül 90 ezer körüli a magyar, a Galántai járásban élő több mint 80 ezer lakosnak pedig csaknem a fele vallja magát magyar nemzetiségűnek. A 40 tagú Nagyszombat Megyei Önkormányzatban 7 járás képviselteti magát. A Dunaszerdahelyi járásnak 8, a Galántainak pedig 7, azaz a két magyarlakta járásnak együtt 15 megyei képviselői helye van. A Magyar Közösség Pártjának (MKP) a végéhez közeledő választási ciklusban az előbbi járásban 7, az utóbbiban pedig 5, azaz összesen 12 képviselője van, ám a november 4-ei megyei választásokon 15 képviselőjelöltet, azaz teljes listát állít.
„Minden tekintetben felkészültem Nagyszombat megye irányítására“
Még tavasszal eldőlt, hogy az MKP Nagyszombat megyében Berényi József jelenlegi alelnököt indítja a megyeelnöki posztért. „Megváltoztak a megyei elnökválasztás szabályai: az eddigi kétkörös helyett egykörössé vált a szavazás, ami reális lehetőséget ad arra, hogy a következő öt évben magyar megyeelnöke legyen Nagyszombat megyének. Abból kiindulva, hogy a magyarlakta Dunaszerdahelyi és Galántai járást is nagyon jól ismerem, hiszen mindkettőben éltem, valamint megyei alelnökként a megye működését is alaposan megismertem, elfogadtam az MKP két járási konferenciájának az elnökjelölését. Úgy érzem, hogy minden tekintetben felkészültem Nagyszombat megye irányítására“.
Kérdésünkre, hogy a kampánykörútja során a választópolgárok miként fogadták az elnökjelöltségét, elmondta, mivel nem a megyei elnökjelöltség kapcsán fogott először komoly, nagy feladatba, a jelenlegi indulása nem váltott ki meglepetést. "Az MKP-szimpatizánsok természetesnek vették és veszik, hogy ebben a módosult helyzetben megtörtént a jelölésem, illetve vállaltam a megyei elnökséggel kapcsolatos kihívást és felelősséget“.
Berényinek bővülnének a hatáskörei és végre „oszthatná a lapokat“
Berényi József megyei alelnökként az elmúlt négy évben sokat tett a magyarlakta járások fejlesztéséért, a különféle anyagi támogatások megszerzéséért. Azt gondolja, hogy megyeelnökként azonban sokkal hatékonyabban munkálkodhatna a térség felvirágoztatásáért.
„Egy megyei alelnök csak azokkal a hatáskörökkel élhet, amelyeket a megyei elnöktől kap vagy kiharcol magának. Egy megyefőnök azonban kártyahasonlattal élve: oszthatja a lapokat, és jóval több lehetőséget aknázhat ki, mint egy alelnök. Ez a következő oka annak, hogy indulok a megyei megmérettetésen“ – vázolta a két tisztség közti jelentős különbséget.
Berényi József 3 pillérre építve határozta meg az elkövetkező időszak legfőbb teendőit. „Megyénkben a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a megnövekedett kamionforgalom miatt megfelelőképpen tudjuk karbantartani – korszerűsíteni a 2. és 3. osztályú utakat. Égető gondot jelent a szociális intézmények befogadóképességének a bővítése, hiszen a rászorulók jóval több helyet igényelnének, mint amennyi szabad a megyei fenntartású nyugdíjasotthonokban és más létesítményekben. Harmadik fontos teendőként pedig a megyei igazgatású oktatási intézmények korszerűsítését és versenyképességének a folyamatos szinten tartását említeném, hiszen manapság az iskoláink is versenyhelyzetben vannak“.
A magyar párt kampánya a személyes kapcsolattartásra összpontosít
A jelenlegi megyei alelnök a Hírek.sk kérdésére a választási kampánya során szerzett tapasztalatait is összefoglalta. Mint mondta, az MKP véleménye szerint a polgárokkal történő személyes kapcsolattartás a közélet egyik legfontosabb eleme. "Ezért kampánykörutunk során az említett két magyarlakta járás valamennyi településére ellátogattunk, s lehetőséget adtunk arra, hogy az érdeklődők találkozhassanak és beszélhessenek velünk a megyei ügyekről. A Dunaszerdahelyi járásban a legtöbb településre a mi jelöltjeink jutottak el, a Galántai járásban pedig a pártok közül csak az MKP látogatta végig a községeket! Ezeken a találkozókon mi is elmondtuk az elképzeléseinket, és számot adtunk a négy év alatt elvégzett munkánkról. Településenként változó volt a lakosság részvétele, és egymástól eltértek a legnagyobb érdeklődést kiváltott témák is. Nagyon fontos az, hogy a jelöltek ne csak az elektronikus médián és a közösségi oldalakon keresztül kommunikáljanak választóikkal, hanem közvetlenül értesüljenek a gondjaikról és az igényeikről“.
Az MKP eredményei által, a Most-Híd mocskolódással szerezne voksokat
A megyében meglehetősen éles a szembenállás, Rigó Konrád, a Most-Híd vegyespárt elnökjelöltje eddig sosem tapasztalt negatív, lejárató választási kampányt folytat az MKP-s vetélytársa ellen.
„Korábban már többféle választási kampányban vettem részt, de a személyemmel és a munkámmal szembeni ilyen méretű lejárató kampányban eddig még sosem volt részem. Értesüléseim szerint nem véletlen, hogy a lejáratásomat célzó Téma című, „hidas“ újságot Galántán nem is terjesztették, mert a Híd vegyespárt egyes képviselőjelöltjei sem tudtak azonosulni Rigó inkorrekt módszerével. Bízom abban, hogy a lejárató kampány most sem lesz sikeres, és a választók majd inkább azt értékelik, hogy melyik jelölt eddig milyen eredményeket tudott felmutatni, és megyeelnökként milyen célokat igyekszik majd megvalósítani. Az alaptalan mocskolódás és lejáratás előzőleg mindig visszaütött, és remélhetőleg ez november 4-én sem lesz másként“ – fogalmazott az MKP megyei elnökjelöltje.
Előremutató elképzelésekkel az üres, populista ígéretek helyett
Berényi József nem kívánt jóslatokba bocsátkozni, hogy az előző években a megszokottnál nagyobb lesz-e az idei választási részvétel, de annak örülne, ha minél többen vennének részt november 4-én a választásokon.
„Bár e megyéknek nincs túl szerteágazó hatáskörük, a meglevők azonban nagyon fontosak. A választópolgároknak nemcsak a kampányrendezvényeinken, hanem a kiadványainkban is részletes tájékoztatást nyújtottunk a megyei hatáskörökről, illetve az általunk elvégzett feladatokról és mandátumszerzés esetén a további terveinkről“ – mondta az elnökjelölt.
Mivel az MKP jelöltjei az előző megyei, európai parlamenti és helyhatósági választásokon mindig jól szerepeltek, ezért az idei sikerben is bízik.
„Vitathatalan, hogy konkrét eredményeket tudunk felmutatni, s a további időszakra vonatkozó elképzeléseink sem csak populista, üres ígéretek, hanem a megye hatásköreiből és pénzügyi lehetőségeiből kiinduló, megvalósítható konkrétumok. Nem utolsósorban: a magyarság szempontjából azért is előremutatóak, mert a kétnyelvűséget minden téren szorgalmazzuk és a lehetőségeink szerint azt eddig is átültettük. Jó példaként említhetem, hogy Nagyszombatban, ahol 1920 óta nem volt magyar köztéri felirat, nemrég magyar-szlovák nyelvű emléktáblát helyezhettünk el Kodály Zoltán zeneszerző emlékére. Hasonló törekvéseink megvalósításához kérjük a választópolgárok további segítségét, szavazatait!“ – zárta tájékoztatását Berényi József, az MKP Nagyszombat megyei elnökjelöltje.
