2014. november 16., 15:40

Berényi: kiemelendő Basternák Ildikó és Hájos Zoltán polgármesterünk sikere

POZSONY. Bár a szombati szlovákiai helyhatósági választások a független jelöltek győzelmével végződtek, a pártok versenyében az Irány-Szociáldemokrácia és a Kereszténydemokrata Mozgalom után 3. helyen a Magyar Közösség Pártja, 4. helyen pedig a Most-Híd vegyespárt végzett, ami a négy évvel ezelőttihez hasonló eredmény. Eközben a felvidéki magyarság szempontjából pozitív és negatív meglepetések is születtek.
„Korábban kijelentettem, hogy a 2010-es helyhatósági választások eredményét szeretnénk megismételni, ami nagyjából sikerült is, bár tapasztalunk némi csökkenést. Amíg az eltelt választási időszakot 127 MKP-s polgármesterrel zártuk, most 105 olyan polgármesterünk lett, aki a magyar párt színeiben önállóan tudott győzni. Emellett azonban a négy évvel ezelőttinél több koalíciós győztesünk van, azaz olyan polgármester, aki MKP-tagként különféle koalícióban aratott sikert. Míg akkor ők 36-an voltak, most 45-en vannak. Ha hozzájuk adjuk azokat is, akik felfüggesztették a tagságukat, hozzávetőleg ugyanazt az eredményt értük el, mint 2010-ben. Az MKP-s színekben induló, önálló önkormányzati képviselőkből négy évvel ezelőtt 1190 volt, most pedig 1150-en vannak. A képviselőink számát tekintve túlléptük az 5 százalékos támogatottságot. Összességében tehát elmondható, hogy a kitűzött célunkat elértük, miközben a pártok versenyében parlamenten kívüli pártként a dobogós 3. helyre kerültünk, ami komoly eredmény“ – vonta meg a mérleget Berényi József, az MKP országos elnöke portálunknak.

Az egyik legkellemesebb meglepetésként a polgármesteri posztért harcba szálló Basternák Ildikó ógyallai győzelmét emelte ki.

„A választás éjszakájának egyik legkellemesebb és kevésbé várt meglepetése a Komáromi járásban található Ógyallán született. Mivel a nemzetiségi arányok nem túl kedvezőek Ógyallán, ott az MKP az utóbbi években nem ért el jelentős sikereket. Emiatt is külön gratulálok Basternák Ildikó győzelméhez, ami az egész régió viszonylatában jelentős eredményként könyvelhető el“ – fejtette ki Berényi.

Hozzáfűzte: „Okvetlenül kiemelném még Hájos Zoltán polgármesterjelöltünk Dunaszerdahelyen elért sikerét, hiszen vélhetően legnehezebb helyzetben Hájos Zoltán és az ottani helyi szervezetünk volt. Õt ugyanis az ellenfelei mindenképpen megpróbálták elmozdítani a posztjáról, s emiatt a személye az elmúlt négy évben folyamatos lejáratásoknak volt kitéve. Ennek ellenére a választópolgároknak köszönhetően meg tudta őrizni a polgármesteri székét, és 17 MKP-s képviselő is bejutott a városi önkormányzatba, ami kétharmados többséget jelent. Mindez a dunaszerdahelyi MKP és Hájos Zoltán hatalmas személyes sikereként értékelendő. Az is felettéb örvendetes, hogy Tornalján Szögedi Annának sikerült megőriznie a polgármesteri helyét, ami szintén nagyon komoly eredménynek számít. Az is pozitívumként könyvelhető el, hogy sok településen meg tudtuk őrizni, vagy növelni tudtuk a képviselőink számát. Ilyen szempontból például az előző választási időszakhoz viszonyítva Rimaszombatban és Galántán erősebbé váltunk".

Miközben az MKP Somorján is elsöprő győzelmet aratott, és a vetélytárs nélküli Bárdos Gábor polgármester MKP-s többségű testülettel dolgozhat majd együtt, azt sem titkolta, hogy az örömükbe itt-ott üröm is vegyül. „Galántán 1989 óta most először lett olyan polgármester, aki nem tud magyarul, ami semmiképp sem tekinthető pozitív jelzésnek. Sajnos, Szepsiben Zachariaš István MKP-s polgármester visszavonulása után az utódja kérdését nem sikerült megfelelőképpen megoldanunk, tehát ott polgármestert veszítettünk. További településeket is említhetnék, ahol nem jártunk sikerrel, de ez majd inkább egy későbbi, hosszabb elemzés tárgyát képezhetné. Értékelnünk kell a kudarcainkat is, és meg kell találni annak a módját, ahogyan a kialakult helyzeten majd négy év múlva változtathatunk“ – magyarázta a pártelnök.

Az MKP elvárásai Révkomáromban sem váltak valóra, ahol a magyar és a vegyespárt közös polgármesterjelöltjét, Czíria Attilát az MKP előző városi elnöke, a függetlenként ringbe szálló Stubendek László megelőzte, és így a város polgármestere lett. Az MKP alapszabálya szerint ha valaki a helyi szervezet gyűlésén bejelenti azt, hogy egy-egy szavazáson függetlenként kíván indulni, akkor ezt megteheti. Ha veszít, akkor automatikusan elveszíti a párttagságát, ha pedig nyer, akkor a tagsága ismét érvényessé válhat.

Portálunk kérdésére, hogy az ily´módon függetlenné válók pártba történő visszatérésével milyen az MKP eddigi tapasztalata, Berényi így felelt: „Természetesen mindig az adott jelöltön múlik az, hogy az utóbbi esetben kíván-e élni ezzel a lehetőséggel, vagy inkább függetlenként kíván a továbbiakban tevékenykedni. Döntő többségben a sikeresen szereplő jelöltek vissza szoktak jönni a pártba“.

Úgy véli, hogy mivel az MKP és a Most-Híd összefogása Révkomáromban részben az ottani alacsony részvételi arány (34,60 %-os) miatt is elvérzett, a közeljövőben ki kell elemezni az ott történteket, amelyekből le kell vonni a tanulságokat! A Hírek.sk azon kérdésére, hogy az MKP országos elnöksége esetleg elvárja-e azt, hogy a révkomáromi pártvezetőség az elszenvedett kudarc miatt mondjon le, ezt válaszolta: „Pártunk országos vezetése részéről nincs olyan elvárás, hogy a kudarcot valló városi szervezeteink elnöksége mondjon le. Szerencsére, az MKP városi szervezeteinek javarésze eredményesen tevékenykedik. Az eredményértékelések helyi szinteken majd biztosan levonják a megfelelő konzekvenciákat...“.

Hozzátette: „A jelenlegi szétesett jobboldalnak is köszönhető, hogy az MKP parlamenten kívüli pártként is megőrizte a pozícióját, s a pártok viszonylatában a négy évvel ezelőtti 4. helyről feljött a 3. helyre. Persze, eközben nagyon jól látjuk azt, hogy hol mindentt szorít a cipő. A jelenleg elért eredményeink jó ómennek számíthatnak a 2016-os parlamenti választások előtt“.

Eközben a pártok között a 4. helyen végző Most-Híd vegyespárt 87 saját polgármesterének és 827 önkormányzati képviselőjének örülhet.

A magyar párt elnöke röviden a főváros új polgármesterének a személyére, illetve a független jelöltek minden várakozást felülmúló idei győzelmére is kitért.

„Ivo Nesrovnal esetében érdemes látni azt, hogy Pozsonyban változást akartak az emberek, s emiatt a politikai porondról kiszorították Milan Kòažkót, és egy új arcnak szavaztak bizalmat. Akárcsak a fővárosban, úgy más településeken is nagyon sok független jelölt járt sikerrel, miközben politikai nemzedékváltás is történt. Mivel a polgárok a pártokat egy-egy zárt rendszernek tartják, szívesen veszik azt, ha e rendszereket valahol feltörhetik. Például a dunaszerdahelyi sikerünk egyik titka is az, hogy nem párttagok is szerepeltek, és sikeresnek bizonyultak az MKP-listán. Másrészt a pártpolitika helyi szinten megosztja az embereket, ezért szívesen szavaznak egy-egy olyan jelöltre, akinek a személyében ezt a megosztást nem látják – nem azonosítják őt egyetlen országos pártvéleménnyel vagy konfliktussal sem. Bár a jobboldalnak még mindig van esélye Szlovákiában, ha azonban továbbra is ilyen szétaprózott állapotban marad, nem lesz könnyű helyzetben a parlamenti választásokon“ – véli a magyar párt első embere.

Míg a 2010-es helyhatósági választásokon országos szinten 49,69 százalékos volt a polgárok részévétele, ez alkalommal a szavazásra jogosult személyek 48,3 százaléka járult az urnákhoz.

„ Nyilván egyfajta bizalmatlanságot jelent az a tény, hogy a szlovákiai lakosság hozzávetőleg fele nem kívánt szavazni. Szerintem nem a pártpolitika iránt van bizalmatlanság, mert bár most sok független jelölt is megmérettetett, még ők sem tudták nagyobb arányban az urnákhoz vonzani a polgárokat. Leszögezhető, hogy Szlovákiában általában véve a köztisztségek iránt mutatkozik egyfajta elég nagyméretű bizalmatlanság. A távolmaradók nagy száma semmiképp sem tekinthető a demokrácia győzelmének“ – szögezte le végül Berényi József a Hírek.sk-nak.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.