Berényi József Nagyszombat megye első számú alelnök-jelöltje

A megyei alelnököket is a december 20-ai ülésen választják meg
Az önkormányzat első rendes ülését december 20-án tartják majd. „Az egyes bizottságok 8-8 tagúak lesznek. Egyelőre azokba képviselőket választanak, de majd arról is tárgyalunk, hogy a bizottságokba milyen módon vonjuk be a szakmai és laikus közvéleményt“ – jelentette ki Viskupiè. Az új megyefőnök a szakmai és a laikus közvéleményt arra szólította fel, hogy képviselői az új megyei önkormányzat első rendes ülésén jelentkezzenek a képviselő-testület egyes bizottságaiba.
Az első rendes testületi ülés legfontosabb programpontjai között kerül majd terítékre a megyei költségvetés, az új megyei tanács és a bizottságok összetétele, valamint a megyei alelnökök megválasztása. „A költségvetés legfontosabb része és a beruházások nyilvántartása egy-egy januári és februári időpontban kerül majd terítékre. Szükséges lesz annak szabályozása, nem értettem egyet ugyanis azzal, hogy olyan formája maradjon, amilyen eddig volt, ezért új időpontról állapodtunk meg“ – szögezte le Viskupiè.
Az új megyefőnök hétfőn négy alelnök-jelöltjét is bemutatta. Berényi József (MKP) prioritása a közlekedésügy, illetve a kerékpárutak, az infrastruktúra, a művelődés és az oktatásügy lesz. Pavol Kalman (O¼aNO-KDH-SaS) majd az egészségügyi ellátással, a regionális és vidékfejlesztéssel, valamint az életkörnyezettel foglalkozik. A megye elnöke Marek Neštický (független képviselő) gondjaira bízná a polgári társadalmat, az ifjúságot, továbbá a kulturális és sportéletet, az átláthatóság biztosítását és a nyitott hivatalt. Roman Sova (O¼aNO-KDH-SaS) felel majd a gazdálkodásért, a pénzügyekért és a szociális szolgáltatásokért.
A megyei tanácsnak az eddigi 11 helyett 13 tagja lesz, s módosítani kell a statútumát is.
Kompromisszum eredménye az alelnökök közti hatásköri leosztás
Berényi József a mai sajtótájékoztató után portálunknak újabb alelnök-jelöltsége és prioritásai kapcsán elmondta, a Jozef Viskupiè elnökkel kötött egyezségük egy kompromisszum eredménye. "A Magyar Közösség Pártja (MKP) az elmúlt négy évben megyénkben azon modellt pártolta, hogy a magyarlakta Dunaszerdahelyi és Galántai járás tartozzon hozzám, mint MKP-s megyei alelnökhöz. Ez azonban az új megyei elnök számára elfogadhatatlan, s mindenképpen az alelnökök közti hatásköri leosztáshoz ragaszkodott“.
Kompromisszumos megállapodásuk következtében a közlekedésügy, illetve a kerékpárutak, valamint az infrastruktúra, a művelődés és az oktatásügy tartozik majd Berényi Józsefhez akkor, ha személyét a megyei önkormányzat is elfogadja a december huszadikai ülésén.
„Tudvalevő, hogy a megyei hatáskörök közül a költségvetést tekintve is a két legnagyobb jutna nekem. Arról is egyezség született, hogy mivel egyik alelnök-jelölt sem akar hátat fordítani azon járásoknak, ahol a megyei választások során a szavazatait kapta, ezért a Dunaszerdahelyi és a Galántai járásban minden megyei vonatkozású kérdésben továbbra is aktív és mindenki számára elérhető szeretnék maradni. Eközben az említett kiemelt területeken pedig megválasztásom esetén majd összmegyei hatáskörrel rendelkezem, ami számomra az eddiginél nagyobb mozgásteret és felelősséget is jelentene. Temészetesen, a határon átnyúló együttműködés esetében továbbra is az én feladatom maradna a Magyarországgal folytatandó együttműködés fejlesztése, a többi alelnök pedig az ausztriai és csehországi együttműködéssel törődne“ - magyarázta az MKP képviselője.
A legnagyobb frakció, az MKP adhatja az első számú megyei alelnököt
Portálunk az új megyei alelnökök közti sorrenddel kapcsolatos kérdésére Berényi József elmondta, Viskupiè elnök részéről a mai sajtótájékoztató utáni tárgyaláson az is elhangzott, hogy tiszteletben tartja a választási végeredményt. "Mivel az MKP-é a legnagyobb frakció, ezért személyemben az MKP-nak lenne első számú megyei alelnöke, a másik három alelnök esetében nincs rangsorolás. Viskupiè azt is hozzátette, várja a többi frakció véleményét a döntésével kapcsolatban. Egyébként az elmúlt megbízatási időszakban is a volt legnagyobb „smeres“ frakció kapta az első számú alelnök posztját“.
Négy-négy bizottsági elnöke és alelnöke lehet a magyar pártnak
Berényi József a Hírek.sk-nak az MKP 8-8 tagú bizottságok elnöki és alelnöki tisztségeivel kapcsolatos igényeiről és esélyeiről is beszámolt.
„A képviselő-testület elé kerül majd jóváhagyásra az MKP-nak ígért 4 bizottsági elnöki poszt, amelyek a következő területekre vonatkoznak: közlekedésügy, területfejlesztés, oktatásügy és kultúra, valamint mandátumvizsgálat. További területeken 4 alelnökünk is lenne, vagyis a pénzügyi, a szociális, az egészségügyi és az összeférhetetlenségi bizottság alelnöki tisztségének várományosai vagyunk. A korábbi vonatkozó egyeztetések alapján ez a javaslat kerül tehát a megyei önkormányzat elé, amelynek azt megállapodásunk értelmében el is kellene fogadnia“ – mondta Berényi, hozzáfűzve, hogy az MKP megyei frakcióvezetője továbbra is Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere lesz, mivel ő eddig is megfelelően látta el ezt a feladatot.
Kettővel nő a megyei tanácstagok száma
Berényi a megyei tanáccsal kapcsolatos módosítást azzal indokolta, hogy mivel az eddiginél több párt került be az új megyei önkormányzatba, ezért az arányos képviselet biztosítása érdekében szükségszerűvé vált a tanácstagok számának kettővel, azaz 11-ről 13-ra történő bővítése és a statútum módosítása.
Az első rendes testületi ülésen a költségvetés is terítékre kerül, amivel kapcsolatban az MKP megyei alelnök-jelöltje végül megjegyezte: „A költségvetés esetében idén a keretszámokat fogadjuk majd el. A jövő év elején pedig a a beruházási listáról is szavazunk, amiről azonban addig még tárgyalnunk kell“.
