Berényi: az Új Szó lejárató kampányt indított az MKP ellen

Berényi József rendkívüli sajtótájékoztatóján egyebek mellett egy, az Új Szó hasábjain "Maga felé hajlik Berényi keze" címmel megjelent írásra reagált. Ebben a lap kétségbe vonja bizonyos magyarországi támogatások odaítélésének objektivitását, és megkérdőjelezi annak a folyamatnak a szakmaiságát, amelynek eredményeként felvidéki szervezetek megkapták a magyarországi támogatással járó nemzeti jelentőségű intézmények státuszát, valamint az újság azt sejteti, hogy ezek a szervezetek a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) döntését viszontszolgáltatással hálálják meg az MKP-nak.
Az MKP elnöke szerint a rendkívüli sajtótájékoztatót azért hívták össze, mert szerinte a rendszerváltoztatás óta nem volt példa arra, hogy olyan "aljas és alattomos" támadást indítsanak a felvidéki magyar párt ellen, mint azt - mint mondta - most a "Most-Híd napilapja" tette, amely politikai célok érdekében visszaél monopolhelyzetével.
"Négy héttel a parlamenti választások előtt, látva, hogy az MKP-nak van lehetősége visszakerülni a parlamentbe, az Új Szó aljas, alattomos és megalapozatlan vádaskodásba kezdett az MKP-val és személyemmel szemben"- jelentette ki Berényi, abszurdnak és egyértelműen politikai indíttatásúnak minősítve azokat az utalásokat, amelyek személyét úgy állítják be, mintha visszaélne a magyarországi támogatásokkal.
A nemzeti jelentőségű intézmények listájára a Máérten jelen lévő határon túli tagszervezetek tesznek javaslatot a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának felkérése alapján. Berényi hangsúlyozta: pártjuk mindig csak a helyi magyar közösséget szolgáló, arra pozitív hatást kifejtő, országos tevékenységű szervezeteket jelölt, annak alapján, hogy azok milyen tevékenységet folytatnak a közéletben, s ez már az érintett szervezetek listájából is egyértelmű.
Tavaly decemberben az MKP a következő felvidéki szervezeteket jelölte: a legnagyobb felvidéki magyar kulturális-közéleti szervezetet, a Csemadokot, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségét (SZMPSZ), a Selye János Egyetemet, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetséget, a Fórum Kisebbségkutató Intézetet, a két felvidéki magyar színházat, a Komáromi Jókai Színházat és a kassai Thália Színházat, a Pro Civis polgári társulást, a Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetségét, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségét, a Szlovákiai Magyar Írók Szövetségét, valamint a Szövetség a Közös Célokért Társulást. Ezen kívül az MKP javasolta, hogy a Kulturális és Közművelődési Központ (ez a Református Egyház társulása), a Rovás Polgári Társulás, a Gazda Polgári Társulás, a Szőttes, a Jópásztor Alapítvány és a Kortárs Magyar Galériával is bővüljön a kör. A pártelnök hangsúlyozta, hogy a döntés nem az MKP, hanem a magyar kormányszervek kezében van. „A javaslattételért a párt nem kér cserébe támogatást, sőt mielőtt az adott szervezetet javasolja, képviselőivel sem konzultál erről, elkerülve a politikai indíttatást” - hangsúlyozta Berényi József, aki a sajtó rendelkezésére bocsátotta levelezését Potápi Árpád János államtitkárral, mely alátámasztja az elmondottakat.
"Semmi takargatnivalónk nincs" - szögezte le Berényi, hangsúlyozva: a lapban megjelent megalapozatlan állítások egyedüli célja az MKP-nak és személyének lejáratása.
"Amíg csak alpári módon minősítették a munkámat, azt elfogadtam, de az már tűrhetetlen, hogy olyan állításokat tesznek, mintha anyagi visszaélésekre került volna sor részemről" - jelentette ki Berényi, hozzátéve: fontolóra veszik, hogy az ügyben jogi lépéseket is tegyenek.
A pártelnök a sajtótájékoztatón Szalay Zoltánnak, az Új Szó munkatársának címezve úgy fogalmazott: „bagoly mondja verébnek”. „Szalay Zoltán ugyanis annak a kisebbségügyi kormánybiztosi hivatalnak volt a munkatársa, amely botrányoktól volt hangos. Átláthatatlan volt a finanszírozás, késtek a támogatások, pénzügyi támogatást pedig főleg a Most-Híd párthoz közel álló intézmények kaptak. Például ebben az időben az Új Szó napilap 100 ezer eurós támogatást kapott, míg a Szabad Újság hetilap csupán 4 ezret. Nem azzal van probléma, hogy az Új Szó ilyen magas összegű támogatásban részesült, hanem azzal, hogy a támogatás mértéke aránytalan” – húzta alá az MKP elnöke. Egyúttal hozzátette, az egyetlen felvidéki magyar napilap több munkatársa, Szalay Zoltán, Veres István, Gál Zsolt, Nagy András és Ravasz Ábel egyértelműen a Most-Hídhoz köthetők.
Berényi úgy véli, az hogy személyét anyagi visszaélésekkel vádolják, nem véletlen. A vegyespárt listáján induló egyik jelölt korrupciós botrányba keveredett, míg másik jelöltjüket ittas vezetésen kapták. Ahhoz, hogy ne ezek a témák uralják a közbeszédet, figyelemelterelésre van szükség.