2016. január 17., 16:27

Berényi: a kötelező kvóták teljesen fölöslegesek

POZSONY. Miroslav Lajèák külügyminiszter a szlovák közmédia vitaműsorában rámutatott, hogy az európai uniós intézményekben három hónapja már szinte senki sem beszél a kötelező kvótákról és a menekültek szétosztásáról, s ebben visegrádi négyeknek és Szlovákiának jelentős érdeme van. Berényi József, a Magyar Közösség Pártja elnöke szerint a téma Jean-Claude Juncker szóhasználatában újra és újra visszatér, s az Európai Bizottság elnöke presztízskérdésként kezeli a kvótákat.

„Az Európai Unióban azonban ez nem úgy működik, hogy hatályon kívül helyezik, ünnepélyesen visszavonják, esetleg széttépnek egy papírt. Egyszerűen a téma a háttérbe kerül, nem beszélnek róla“ – fejtette ki Miroslav Lajèák a kötelező kvóták esetleges hatályon kívül helyezésének margójára a közmédia 5 perc múlva 12 című vitaműsorában. Hozzátette: a mechanizmus viszont egyáltalán nem működik, lévén, hogy az országok nem hajlandók teljesíteni. „Mind a mai napig csupán 272 személy lett áthelyezve, ami a teljes volumennek mindössze 0,17 százaléka. Mit oldanánk meg azzal, ha az összes 160 ezret áthelyeznénk, mikor időközben további millió érkezett?“ – tette fel a kérdést.

A miniszter rámutatott arra is, hogy a 11 hot spot közül, melyeknek a migránsok regisztrációját kellene elvégeznie, mindössze három működik. „Mondhatja tehát bárki is, hogy működőképes? Mindemellett nem lehet azt mondani, hogy ezért mi lennénk a felelősek. Az EU egy komplex probléma adminisztratív úton történő megoldását választotta, de még ezeket a kvótákat is csak dilettáns módon tudtuk megvalósítani” – szögezte le Lajèák.

Františk Šebej, a parlament külügyi bizottságának elnöke, a Most-Híd képviselője viszont arra mutatott rá, hogy a kvóták ahelyett, hogy megállítanák az illegális bevándorlók áradatát és megoldanák magának a migrációnak a problémáját, magukban hordozzák annak a kockázatát, hogy a menekültek beáramlásának következtében a mechanizmus állandósul. „Van egy embertömeg, akikről gondoskodni kell, de akiknek a céljait és szükségleteit is figyelembe kell venni.  Nyilvánvaló, hogy amiről az EU szavazással döntött, nem ott és nem úgy működik, ahogy kellene“ – hangsúlyozta.

A téma azonban az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Junker szóhasználatában újra és újra visszatér. Bírálja a tagországokat, mert nem tartják tiszteletben a menekültek áthelyezésével kapcsolatos kötelezettségvállalásaikat. „Juncker presztízskérdésként kezeli a kvótákat, mivel a kvótákat ő találta ki, illetve ő a legnagyobb pártfogója. A gyakorlat megmutatta, hogy ha bizonyos országok nem fogadják el és nem kívánják alkalmazni a gyakorlatban, akkor az nem is fog működni“ – hangsúlyozta Berényi József, a Magyar Közösség Pártja (MKP) elnöke. 

Berényi véleménye szerint az egyes országok valóban nem a kvóták szerint cselekszenek, de nem is fognak soha. „A kötelező kvóták teljesen fölöslegesek, azokat el kellene törölni. Ez valószínűleg később, a problémakör egy nagyobb csomagjának keretében meg is történik, ugyanis nyilván ennek ez egyetlen döntésnek az eltörlése nem lenne sikeres” – vélekedik Berényi.

Lajèák szerint egyre inkább a külső határok védelme, a migránsok következetes regisztrációja, valamint a tranzitországok és a menekültek származási országaival való együttműködés kerül előtérbe. „Időközben rengeteg időt vesztettünk, míg végre a helyes kérdésekig eljutottunk” – szögezte le Lajèák.

Šebej hozzáfűzte, hogy Szlovákia az év második felében átveszi az Európai Unió Tanácsa elnökségét, ami viszont véleménye szerint nem hoz majd alapvető változást Szlovákia kvótákkal kapcsolatos álláspontjában.

Megosztás