Berényi: a kötelező kvóták teljesen fölöslegesek
„Az Európai Unióban azonban ez nem úgy működik, hogy hatályon kívül helyezik, ünnepélyesen visszavonják, esetleg széttépnek egy papírt. Egyszerűen a téma a háttérbe kerül, nem beszélnek róla“ – fejtette ki Miroslav Lajèák a kötelező kvóták esetleges hatályon kívül helyezésének margójára a közmédia 5 perc múlva 12 című vitaműsorában. Hozzátette: a mechanizmus viszont egyáltalán nem működik, lévén, hogy az országok nem hajlandók teljesíteni. „Mind a mai napig csupán 272 személy lett áthelyezve, ami a teljes volumennek mindössze 0,17 százaléka. Mit oldanánk meg azzal, ha az összes 160 ezret áthelyeznénk, mikor időközben további millió érkezett?“ – tette fel a kérdést.
A miniszter rámutatott arra is, hogy a 11 hot spot közül, melyeknek a migránsok regisztrációját kellene elvégeznie, mindössze három működik. „Mondhatja tehát bárki is, hogy működőképes? Mindemellett nem lehet azt mondani, hogy ezért mi lennénk a felelősek. Az EU egy komplex probléma adminisztratív úton történő megoldását választotta, de még ezeket a kvótákat is csak dilettáns módon tudtuk megvalósítani” – szögezte le Lajèák.
Františk Šebej, a parlament külügyi bizottságának elnöke, a Most-Híd képviselője viszont arra mutatott rá, hogy a kvóták ahelyett, hogy megállítanák az illegális bevándorlók áradatát és megoldanák magának a migrációnak a problémáját, magukban hordozzák annak a kockázatát, hogy a menekültek beáramlásának következtében a mechanizmus állandósul. „Van egy embertömeg, akikről gondoskodni kell, de akiknek a céljait és szükségleteit is figyelembe kell venni. Nyilvánvaló, hogy amiről az EU szavazással döntött, nem ott és nem úgy működik, ahogy kellene“ – hangsúlyozta.
A téma azonban az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Junker szóhasználatában újra és újra visszatér. Bírálja a tagországokat, mert nem tartják tiszteletben a menekültek áthelyezésével kapcsolatos kötelezettségvállalásaikat. „Juncker presztízskérdésként kezeli a kvótákat, mivel a kvótákat ő találta ki, illetve ő a legnagyobb pártfogója. A gyakorlat megmutatta, hogy ha bizonyos országok nem fogadják el és nem kívánják alkalmazni a gyakorlatban, akkor az nem is fog működni“ – hangsúlyozta Berényi József, a Magyar Közösség Pártja (MKP) elnöke.
Berényi véleménye szerint az egyes országok valóban nem a kvóták szerint cselekszenek, de nem is fognak soha. „A kötelező kvóták teljesen fölöslegesek, azokat el kellene törölni. Ez valószínűleg később, a problémakör egy nagyobb csomagjának keretében meg is történik, ugyanis nyilván ennek ez egyetlen döntésnek az eltörlése nem lenne sikeres” – vélekedik Berényi.
Lajèák szerint egyre inkább a külső határok védelme, a migránsok következetes regisztrációja, valamint a tranzitországok és a menekültek származási országaival való együttműködés kerül előtérbe. „Időközben rengeteg időt vesztettünk, míg végre a helyes kérdésekig eljutottunk” – szögezte le Lajèák.
Šebej hozzáfűzte, hogy Szlovákia az év második felében átveszi az Európai Unió Tanácsa elnökségét, ami viszont véleménye szerint nem hoz majd alapvető változást Szlovákia kvótákkal kapcsolatos álláspontjában.