Benyújtotta az alkotmánybíróságnak beadványát a Most-Híd
Az alkotmányellenességét feltételező beadványt Gál Gábor parlamenti képviselő dolgozta ki és juttatta el az alkotmánybíróság hivatalának.
„Abból indultunk ki, hogy az állampolgársági törvény Fico-féle módosítása ellentétes a Szlovák Köztársaság Alkotmányával és a nemzetközi egyezményekkel is – mondta el Gál Gábor képviselő. Ezt az álláspontot negyvennégy koalíciós képviselő támogatta aláírásával a Most-Híd, a Szabadság és Szolidaritás, valamint a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – Demokrata Párt frakciójából.
Gál Gábor jogász-képviselő személyesen fogja ellátni a beadvány aláíróinak képviseletét az alkotmánybíróság előtt, amennyiben a taláros testület az indítványt megalapozottnak találja, és további eljárásra elfogadja.
A szlovák állampolgársági törvényt a tavaly júniusi parlamenti választások előtt a Robert Fico vezette koalíció változtatta meg a határon túli magyarok könnyített honosításáról hozott budapesti döntésre reagálva. A sokat vitatott módosítás lényege, hogy automatikusan elveszíti szlovák állampolgárságát az, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát. A Fico-kabinetet felváltó, Iveta Radicová vezette új kormány azonnal ígéretet tett a jogszabály megváltoztatására, de a belső koalíciós viták és véleménykülönbségek miatt ez eddig nem sikerült. A jogszabály alapján eddig több mint százan veszítették el szlovák állampolgárságukat.
A Fico-féle állampolgársági törvény megváltoztatását a parlamenten kívüli Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a szlovákiai magyar civil szervezetek is követelik. Szlovákiai magyarok szeptember elsején Révkomáromban nagygyűlésen követelték azon joguk elismerését, hogy kettős szlovák-magyar állampolgárok lehessenek.
A kettős állampolgárságért indított mozgalom petíciós bizottsága a múlt héten üdvözölte a beadványt. "Meggyőződésünk, hogy ha Gubík László nem vállalta volna nyilvánosan a magyar állampolgárság felvételét, ha ehhez nem csatlakoznak további civilek, illetve ha nem szerveztük volna meg a szeptember elsejei nagygyűlést, akkor a beadvány nem jött volna létre" - áll a bizottság közleményében.
Az MKP sajtóosztálya korábban közölte: a párt egyetért a petíciós bizottság állásfoglalásával, s elvárja a koalíciótól, hogy az alkotmánybíróság döntéséig helyezze hatályon kívül az állampolgársági "ellentörvényt".