2016. május 5., 09:52

Beiratkozási körkép a Bodrogközben és az Ung-vidéken

TÕKETEREBES. A Bodrogközben az elmúlt évekhez hasonlóan csökkent a magyar tanítási nyelvű alapiskolába beíratott elsősök száma. Az Ung-vidéken számuk nem éri el ugyan a három évvel ezelőttit, az előző évhez képest azonban emelkedés tapasztalható.
201605050924410.00001abodr_1.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Kevesebb gyerek kezdi meg az első osztályt magyar alapiskolában a következő tanévben - ez derül ki a beiratkozási eredményekből. Az iskolaköteles gyerekek beiskolázásának hivatalos időszaka ugyan április végén véget ért, ám szeptemberig a létszám növekedhet. Az utóbbi években a Felvidéken a magyar iskolába íratott elsősök száma meghaladta a 3500-at, idén eddig 3402 gyereket tartanak számon a beiratkozási eredmények alapján. Idén kevesebb a nulladik osztályba íratottak száma is, amely 372-ről 135-re csökkent. Az adatokat a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) 258 magyar tannyelven oktató alapiskolából gyűjtötte össze.

A Tőketerebesi járásban az elmúlt három évben folyamatosan csökkent a magyar elsősök száma, mostanra 180-ról 136-ra esett vissza. A járásban a magyar tanintézményeket számba véve 8 kilenc osztályos alapiskola és 9 kisiskola működik. Valahol nőtt, míg máshol csökkent a beiskolázottak száma.

A Szentesen működő kisiskola új vezetése mindent megtesz, hogy az iskolaköteles gyerekeket a szülők ne vigyék el a faluból. Idén egy elsős látogatja a 11 létszámú tanintézményt. A következő tanévet 8 elsőssel kezdik. Az intézményvezető szerint csak úgy lehet helyben tartani a gyerekeket, ha az óvoda, az iskola és az önkormányzat szorosan együttműködik, valamint nyitott a szülők irányába. A beiratkozás időszakában nyitott napot tartottak az óvodások és kisgyerekesek részére.

Jasko Erika, a Szentesi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója portálunknak elmondta, a nyílt napon azokat a szülőket is igyekeztek megszólítani, akik gyermekei jövőre még nem kezdenek iskolába járni. „A magot is csírájába elvén gondolkodtam. Megszólítanánk minden olyan édesanyát, érdeklődőt a községből, aki esetleg nem járt még az épületben, azt sem tudja mink van, mik a lehetőségek. Halljon, lásson, hisz itt vettek házat, itt képzelik el a jövőjüket. Bizakodó vagyok” – fogalmazott.

Az egyik érdeklődő, Abaházi Magdolna elmondta, bár ő szlovák iskolába járt, de férje magyar nemzetiségű, így gyermeküket is magyar iskolába íratják. „Szentesben van egy nagyon szép magyar alapiskolánk. Én úgy gondoltam, mivel a gyerek ide járt óvodába, folytassa tovább az iskolát magyar nyelven, mivel megkapta azokat az alapokat” – fejtette ki. „Hiába élünk Szlovákiában, és az én nemzetiségem is szlovák, nem beszélünk otthon szlovákul. Úgy gondoltam, neki is úgy kéne folytatnia a tanulmányait, ahogy mi beszélünk otthon” – fűzte hozzá.

Magdolnáék jól döntöttek, a szakemberek szerint is ez a helyes döntés. A beiratkozási időszakban a Csemadok királyhelmeci Hajdók Géza Alapszervezete és a helyi óvoda Strédl Terézia pszichológust hívta segítségül, hogy a szülőknek tanácsot adjon a döntésben. A szakember előadásában az anyanyelvi oktatás fontosságát hangsúlyozta, valamint azt, hogy idegen nyelveket csak úgy tud az ember jól elsajátítani, ha az anyanyelvét tökéletesen beszéli.

„Egyszerűen a gyermek fejlődésének az anyanyelvi közeg a legjobb ahhoz, hogy az elsőt, illetve a tanulást gond nélkül vegye. Eddig így tanult meg beszélni, gondolkodni, így nyerte el a pajtásait az óvodában, így tudja a problémáit megoldani. Annak ellenére, hogy a szülő azt mondja, hogy mindent megtesz a gyerekéért, eléggé megkérdőjelezhető, hogy akkor miért jut eszébe az, hogy milyen tannyelvű iskolába adja a gyermekét. Természetes közegben érzi magát a legnagyobb biztonságban a gyermek, és ez a legfejlesztőbb számára” – magyarázta Strédl Terézia.

A 73 és fél százalékban magyarok lakta Királyhelmecen ennek ellenére jóval több szülő választotta idén a csemetéje számára a szlovák tannyelvű alapiskolát. Míg a szlovák tanintézménybe 44, a magyarba 18 gyereket írattak be. Királyhelmecre a környező falvakból is járnak gyerekek.

Szabó Ferdinánd, a Királyhelmeci Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola megbízott igazgatója arról tájékoztatta portálunkat, hogy az intézményben 21 gyerek kezdi meg a tanulmányait szeptemberben. „Jelen pillanatban 31 elsős gyerekünk van két osztályban,, illetve van egy nulladik osztályunk, ott 8 gyerek tanul. Reményeink szerint azért a két első osztályt meg tudjuk majd nyitni. Feltöltjük a gyerekeket a nulladik osztályból, illetve meglátjuk, hány gyerek iratkozik be ténylegesen szeptemberig” – fejtette ki.

„Az általános vélekedés a szülők részéről az volt, hogy a szlovák iskolában a gyermekeik a későbbiekben jobban fognak érvényesülni, jobban megtanulnak szlovákul. Én azonban úgy érzem, hogy egy másik nyelvet, legyen az egy ország hivatalos nyelve vagy egy idegen nyelv, csak úgy tudunk elsajátítani, ha a saját anyanyelvünket szinte tökéletesen megtanultuk” – szögezte le Szabó Ferdinánd.

A Bodrogköz szomszédságában, az Ung-vidéken 4 teljes szervezettségű és ugyancsak 4 kisiskola működik. Itt a beíratott gyerekek létszáma nem éri el ugyan a 3 évvel ezelőtti 115 elsőst, az előző évhez képest azonban nőtt a beíratott gyerekek száma. A következő tanévet a Nagymihályi járásban 97 elsős kezdi meg.

201605050924410.00001abodr_1.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás