2015. október 25., 16:44

Bárdos szerint választási kampányfogás Pozsony kvótaügyi keresete

POZSONY. Bárdos Gyula, a Magyar Közösség Pártja elnökségi tagja, a Csemadok elnöke szerint Pozsony nem fordulna keresettel a luxemburgi székhelyű Európai Bírsághoz a kötelező menekültelosztási kvóták ügyében, ha az ország nem állna éppen a soron következő parlamenti választások kapujában. Úgy véli, sok párt és politikus próbál meg politikai hasznot húzni a kérdésből, miközben Szlovákiában nem olyan akkut a menekültügyi helyzet.

Bárdos Gyula, a Magyar Közösség Pártja (MKP) elnökségi tagja, a Csemadok elnöke a TA3 hírtelevízió vasárnapi politikai vitaműsorának vendégeként emlékeztetett, Szlovákiában néhány szomszédos államban uralkodó állapotokhoz képest összehasonlíthatatlanul jobb a menekültügyi helyzet. A migránsok nem áramlanak területén keresztül, miközben nem is célország. 

„Annyira azért nem akkut nálunk a helyzet, így aztán a politikai pártok és a politikusok elég gyakran használják fel a kérdést arra, hogy politikai tőkét kovácsoljanak belőle“ – figyelmeztetett Bárdos Gyula. „Nem korrekt úgy tenni, mintha idehaza ugyanolyan problémával kellene megküzdenünk, mint a szomszédos országoknak“ – hangsúlyozta.

A kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) előnytelen forgatókönyvet választott a kötelező menekültbefogadási kvótarendszer kapcsán benyújtandó keresete ügyében – véli Martin Klus, az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) külpolitikáért felelős szakpolitikusa. „Szlovákia keresetének benyújtásával uniós tagságából fakadó jogkörével él, csupán az a bökkenő, hogy eközben úgy viselkedik, mintha az elfogadott kvótarendszer nem lépett volna hatályba” – magyarázta Klus a vitaműsorban. Szerinte valószínűsíthető, hogy Szlovákia végül kénytelen lesz befogadni a migránsokat. Ezért már most elvárná, hogy követeket küldjenek Görögországba és Olaszországba, hogy lehetőség nyíljon olyan menekültek kiválasztására, akik hasznos forrást jelenthetnek Szlovákia munkaerő-piaca számára. „Végül majd az utolsókból jut nekünk, s talán éppen azok a menekültek lesznek majd azok, akik semmilyen körülmények között nem lesznek képesek érvényesülni és beilleszkedni“ – fogalmazta meg aggodalmait Klus.

„Ez a helyzet tejes félremagyarázására vall. Hiszen itt egy precedensről van szó, miszerint, ha egyszer az Európai Tanács úgy határozott, hogy kvóták útján kívánja megvalósítani a válságkezelést, akkor azt állandósítja, s minden évben érvényesíti. Egyszer majd 50 ezer ember lesz itt. Ez az oka annak, amiért olyan hevesen reagáltunk a kérdésre“ – vágott vissza Klusnak ¼uboš Blaha, a Smer-SD képviselője, akit felháborított az ellenzéki politikus azon javaslata, miszerint Szlovákiának meg kellene válogatnia, kit fogad be és kit nem a menekültek közül.

 „Ezt nem gondolja komolyan, hogy majd haszonelvek mentén válogatunk. Hiszen itt humanitárius elvekről van szó, Szlovákia elsősorban a nőknek és a gyermekeknek kíván segíteni“ – jegyezte meg Blaha, rámutatva, hogy Németország az, aki a menekültek között válogat. „Erre ha Robert Fico azt mondja, hogy gyerünk és segítsünk azoknak, akik a leginkább fenyegetettek, segítsünk a nőknek és a gyermekeknek, mindazoknak, akik iszlám államból érkezett keresztények, akik tényleg a leginkább fenyegetettek, akkor valaki emberteleneknek állít be minket“ - tette hozzá a kormánypárti politikus.

Blaha jelezte, nem ért egyet azzal, hogy Pozsony keresete sikertelen lesz. „A kereset jogszerű, benne foglaltatik a Lisszaboni szerződésben, nyomós érveink vannak. Ezen felül, ha azt látjuk, miként alakul a helyzet Európában, esélyeink egyre nőnek“ – hangsúlyozta Blaha.

Anton Danko, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke úgy véli, a kormány úgy viselkedik, mintha Szlovákia elfogadta volna a kvótákat. Véleménye szerint ezt támasztotta alá azzal, hogy küldöttet menesztett Olaszországba azon szíriai keresztény családok kiválasztására, akik önkéntes befogadására Szlovákia kötelezte magát. 

„A kereset egy jó eszköz, és annak kapcsán elég tág tér is nyíli, hisz a kvóták elfogadásával az Európai Unió kompetenciái határán járt el” – jegyezte meg Danko. Véleménye szerint Szlovákiának gyakrabban kellene hasonló kereseteket benyújtania, például így védekezhetne az LGBTI közösségek jogaival összefüggő jogszabályok átvétele ellen.

Megosztás