Bárdos Csehországot tartja Szlovákia legközelebbi partnerének
Bárdos Gyula szerint azért is Csehország a legközelebbi partner, mert „évtizedeken át közösen, egy államalakulatban éltünk”. Hozzáfűzte, hogy a V4-es tagállamok és az uniós tagországok együttműködését is nagyon fontosnak tartja.
Amennyiben a Magyar Közösség Pártja (MKP) jelöltje győzne az elnökválasztáson, elmondása szerint aktív államfő szeretne lenni, mivel a tisztséget nemcsak reprezentatív jellegűnek tartja. „Jelentős társadalmi kérdésekben aktívan kifejezném a véleményemet, nem úgy, mint a jelenlegi elnök, aki nem reagál a társadalmi történésekre, például a nyitrai szélsőségesek ügyére sem. Olyan elnök lennék, aki nyitott a polgárok irányába, nemzetiségi, vallási és politikai hovatartozásra való tekintet nélkül" – jelentette ki Bárdos.
Az államfőjelölt azt is elmondta: élne a parlamentben való felszólalás lehetőségével, s esetleg a kormányüléseken is részt venne. Emellett új kommunikációs csatornákat keresne a polgárokkal. Ennek egyik formája egy interaktív honlap lehetne – fejtette ki.
Bárdos elmondta: kielégítőnek tartja az elnöki jogköröket. „Ezeket a társadalom demokratikusabbá tétele érdekében kell felhasználni, nem pedig valamilyen csoport, illetve politikai párt érdekében visszaélni velük” – hangsúlyozta. Hozzáfűzte: nem örülne annak, ha Szlovákia parlamenti demokráciából elnöki állammá alakulna át.
Az MKP köztársaságielnök-jelöltje a házasságot egy férfi és egy nő kötelékének tartja, viszont hozzátette, hogy támogatja a más orientációjú, egy háztartásban élőket érintő kérdések praktikus megoldását is.
Szlovákia első magyar nemzetiségű államfőjelöltje leszögezte: az antidemokratikus rendszerek vezető politikusaival történő találkozókon nyíltan vállalná a véleményét, és bírálná az emberi jogok megsértését. „Nyíltan rá kell mutatni az emberi jogok megsértésére, s azt bírálni kell” – húzta alá.