Babysitting Day: több mint 500 iskola vett részt a tiltakozó akcióban
Az akcióba bekapcsolódók tevékenysége inkább a nevelésre, mint az oktatásra irányul majd. Játszani fognak a gyermekekkel, minden tanító a saját belátása szerint alakíthatja tanítási napját. „Szokványos tanítási nap lesz, a pedagógusok csupán többet játszanak majd, mint tanítanak” – magyarázta Branislav Koèan, a Pozsonyi Tanítók Kezdeményezése (IBU) társulás egyik tagja.
A legtöbb iskola Pozsony megyében csatlakozott a tiltakozáshoz (19,6 százalék). Majd következik Zsolna megye (15,8 százalék), Besztercebánya megye (13 százalék), Nyitra megye (12,4 százalék), Trencsén megye (11,3 százalék), Kassa megye (11,1 százalék), Eperjes megye (9,6 százalék) és Nagyszombat megye (7,2 százalék).
Az iskola típusát figyelembe véve a tiltakozók 40,9 százaléka alapiskola. Majd következnek a középiskolák (19,8 százalék), alapiskolák és óvodák (19,2 százalék) óvodák (18,8 percenta). A maradékot a művészeti alapiskolák és a speciális iskolák alkotják. A magyar iskolák, kevés kivételtől eltekintve, nem kapcsolódtak be az akcióba.
Jana Ftáènik Pastorková pedagógus állítása szerint – régióktól függően - a szülők óránként akár 3-6 eurót, átlagosan pedig 4,50 eurót is hajlandók egy-egy gyermek gondozásáért fizetni. A tanítók általában személyenként 20 gyermeknek viselik gondját. „Egy végzős pedagógus óránként bruttó 3,99 eurót keres” – magyarázta rámutatva, hogy egy tíz éves gyakorlattal rendelkező tanító az első atesztációs vizsga letételét követően bruttó 5,04 eurót kap. A második vizsgával és 20 éves gyakorlattal óránként 6,05 euró a bére.
A Babysitting Day akción kívül az IBU számos más kiegészítő rendezvényt szervez, melybe a zsolnai, besztercebányai, vágbesztercei (Považská Bystrica) és a nagyszombati tanítók is bekapcsolódnak kezdeményezéseikkel.
Robert Fico kormányfő kijelentése szerint a pedagógusok voltak az elsők, akik az alkalmazotti rétegből fizetésemelést kaptak. „Egymást követően háromszor, összesen 21 százalékos volt az emelés, s további négy százalékot a közigazgatás keretében is kaptak“ – magyarázta a kormányfő rámutatva, hogy így már 25 százalékkal nőtt a fizetésük. A tanítókon kívül egyetlen olyan kategóriát sem ismer a közigazgatásban – mondta – akiknek ekkora százalékkal emelkedett volna a bérük.
Juraj Draxler kormánypárti oktatási miniszter viszont azt mondja, a tanítók megérdemlik, hogy gyorsabb ütemben emelkedjen a fizetésük, mivel akár társadalmi, akár anyagi megbecsülés tekintetében értékes munkát végeznek.