Baa-ügy: Nem mosta tisztára a család nevét a bíróság
1947-ben a Beneš-dekrétumok alapján, a fasiszta rendszerrel való állítólagos kollaboráció címén 15 évi börtönre ítélték Ján Antonín Baťát és elkobozták a vagyonát. Az ítélet hatályosságát 2007-ben Csehország, majd 2013 májusában Szlovákia is megszüntette. A tavalyi bírósági döntés Ján Antonín Baťa örököseinek lehetőséget nyújtott arra, hogy ismételten megkíséreljék államosított vagyona visszakövetelését. Ezt a beadványt ugyan a szlovák pénzügyminisztérium ebben az évben elutasította azzal, hogy a vagyoni kárpótlásért folyamodó négy személy nem nyújtotta be a tárca által kért dokumentumokat, a Baťa család azonban újabb lépése készült.
A Pozsonyi Kerületi Bíróság amellett, hogy semmissé tette a Pozsonyi I. Járásbíróság tavalyi döntését, a Baťával szembeni büntetőeljárás újratárgyalását sem engedélyezte.
Ján Antonín Baťát még 2007-ben rehabilitálták Csehországban, ahol a mai napig tart az örökösök kárpótlási harca. Az ügyben ítéletet hozó prágai bíróság előbb a vagyonelkobzásról szóló ítéletet helyezte hatályon kívül, majd az állítólagos kollaboráció miatt hozott ítéletet is semmisnek nyilvánította. Egy másik vagyonelkobzási kárpótlási perben a múltban az egyik Brazíliában élő örökös, Dolores Liljana Bata Arambasic nem járt sikerrel.
Csehország sohasem fizetett jóvátételt Ján Antonín Baťa örököseinek, noha az egykoron Csehszlovákiában hozott vagyonelkobzási ítélet alapjául a Beneš-dekrétumok szolgáltak.
Ján Antonín Baťa a világhírű Baťa cipőgyár alapítójának, Tomás Baťának volt a féltestvére. 1932-ben, vette át légi balesetben elhunyt bátyjától a családi céget, amelynek vagyonát megsokszorozva az akkori Csehszlovákia leggazdagabb emberévé vált. 1941-ben Brazíliába távozott, s később ott is érte a halál. Vagyonának elkobzásáról és 15 évi börtönbüntetéséről távollétében döntöttek.
Szlovákia területén számos gyár tartozott a Baťa konszern alá. A nemzetközi hírű cipőgyáros Simonyban (Partizánske), Érsekújvárott (Nové Zámky), Szviten (Svit), és Bossányon (Bošany) is ipari központokat létesített. Baťa birodalmához tartozott a bajmóci (Bojnice) várkastély is. A vállalkozó unokája, John Nash néhány milliárd euróra becsülte nagyapja szlovákiai vagyonát.