2017. április 28., 20:17

Az unión kívülről érkezők munkavállalásának megkönnyítése ellen tiltakoztak Pozsonyban

POZSONY. Mintegy háromszázan vettek részt péntek délután azon a tiltakozó megmozduláson, amelyet az Európai Unión kívülről érkező munkavállalókra vonatkozó szabályozások esetleges enyhítése ellen tartottak a munkaügyi minisztérium épülete előtt.
201704282018280.tilt01.jpg

A tiltakozó megmozdulást a fémipari dolgozók szakszervezete (OZ KOVO) rendezte, állításuk szerint válaszlépésként arra, hogy a munkaadók szervezetei lépéseket tettek egy olyan törvényi szabályozás átültetésére, amely megkönnyítené az országban működő cégek számára, hogy EU-n kívüli munkavállalókkal dolgoztassanak.

"Tudjuk mit akarnak a munkáltatók, minél olcsóbb munkaerőt, s mi azért vagyunk itt, hogy ezt megakadályozzuk" - mondta a tiltakozó megmozduláson Jozef Kollár, a Szakszervezetek Konföderációja (KOZ) elnöke. Rámutatott: a munkáltatók bírálják a szakszervezeteket, amiért azok a jövő évben 492 euróra akarják emelni a minimálbért, és közben a külföldi munkaerő behozatalának megkönnyítésén igyekeznek, holott az országban jelenleg is 170 ezer munkanélküli van.

Ján Richter, a munkaügyi tárca vezetője ugyancsak szólt tiltakozó megmozdulás résztvevőihez, s biztosította őket arról, hogy maga is ellenzi az említett munkaerőimportot, majd ígéretet tett arra, hogy a minisztérium belátható időn belül lépéseket tesz a tüntetők által "szociális dömpingként" nevesített jelenség visszaszorítására. A miniszter szerint legkésőbb idén őszre a törvényhozás elé kerül a munkatörvénykönyv egy olyan módosítása, amely ezeket a kérdéseket is rendezi.

Az elmúlt egy évben jelentősen felgyorsult a külföldi munkavállalók számának növekedése Szlovákiában. Az országban munkát vállaló külföldiek száma a szaktárca alá tartozó, Munkaügyi, Szociális és Családügyi Központ (ÚPSVaR) márciusi adatai szerint éves szinten több mint 30 százalékkal emelkedett, s megközelítette a negyvenezer főt. Az országban munkát vállaló külföldiek közül a legnépesebb csoportot a Romániából és Szerbiából érkezők alkotják.

Az elmúlt néhány hónap során a szlovák média ismétlődően számolt be olyan esetekről, amikor különböző munkaközvetítő cégek által behozott külföldi munkavállalókat, saját törzsalkalmazottaik bérénél jóval alacsonyabb fizetésért dolgoztatták egyes az országban működő vállalatoknál, miközben ezeket a munkásokat gyakran teljesen embertelen körülmények között szállásolták el.

Megosztás