2014. május 4., 12:55

Az Új Többség a jelenlegi választási rendszert is megváltoztatná

POZSONY. A Daniel Lipšic által irányított Új Többség parlamenti képviselői vegyesre akarják megváltoztatni a jelenlegi arányos választási rendszert.

A módosítás alapján az emberek a parlamenti képviselők felét a pártok jelöltlistáiról választhatnák ki, a másik felére – a változtatás értelmében – pedig többségi rendszer útján szavazhatnának. Tehát úgy, hogy valamennyi választási körzet egy-egy honatyát adhatna.

Lipšicék a változást az Alkotmány módosításával akarják elérni. Annak átültetéséhez azonban nem rendelkeznek kellő számú vokssal a parlamentben. Ha tehát indítványukat nem támogatják a kormánypárti kollégáik, akkor azt nem szavazzák majd meg.

A NOVA képviselői az alkotmánymódosítás kapcsán javasolják a referendum érvényességéhez szükséges minimális kvórum megszüntetését. A jelenlegi törvény alapján a népszavazás akkor minősül érvényesnek, ha azon a választásra jogosult polgároknak legalább az 50 százaléka részt vesz. A módosítást követően a népszavazáson résztvevők abszolút többsége döntene. Az indítványozók szeretnék elérni azt is, hogy az államfő úgy hirdesse ki a referendumot, hogy az a parlamenti választások napján valósuljon meg.

Az eddigi módtól eltérően állna össze az SZK Bírói Tanácsa is. A szlovák kormány a módosítást követően nem nevezhetné ki a tanács tagjait. "Annak a hívei vagyunk, hogy a kormány és a parlament alapjában véve ugyanazt a többséget reprezentálja, ezért nem szükséges, hogy a Bírói Tanács tagjait a kormány is kinevezhesse. A végrehajtó hatalmat e hatáskör esetében az államfő képviseli" – magyarázzák az alkotmánymódosítások beterjesztői.

A módosítás szerint a Bírói Tanács 9 tagú lenne. Közülük 5 tagot közvetlen módon, 2 tagot pedig a bírák választanának meg, 1 tagot az államfő nevezhetne ki, 1 tagot pedig a parlament választana meg öt évre.

Az ellenzéki javaslattal összhangban az elnök a Bírói Tanács tagjai közül, kollégái döntése alapján kerülne ki. Az indítvány arról is szól, hogy a Bírói Tanács mindegyik tagjának jogi egyetemi végzettséggel és legalább 15 éves szakmai gyakorlattal kellene rendelkeznie. A NOVA párt javaslata 2016. január elsején lépne hatályba, annak elfogadására azonban - kormánytöbbségi támogatás híján - alig van esély.

Megosztás