Az új évtől könnyebb lesz bizonyítani az uzsora tényét
Róbert Madej, a parlament alkotmányjogi bizottságának elnöke úgy véli, hogy a módosítást a gyakorlat során szerzett tapasztalataik követelték meg. Sem az e téren bevezetett eddigi szigorítások, sem pedig a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) nem banki jellegű pénzintézetek felett gyakorolt felügyelete nem segített, egyes magánszemélyek és cégek továbbra is megkerülték a törvényt.
„Elfogyott a türelmünk. Azt tapasztaltuk, hogy bár három és fél éve szigorítjuk a polgári jogot, eközben a cégek, a vállalkozók, illetve a fizikai személyek olyan mechanizmusokat vezetnek be, amellyel törvényt sértenek vagy az megkerülik. Ezért a büntetőjog eszközeivel megszigorítottuk az uzsora büntetését“ -- magyarázta Madej. Szerinte léteznie kell a büntetőeljárás veszélyének, ha az uzsora túllépi az elviselhetőség határát, s a többi eszközzel elérhető megoldás nem bizonyul elégségesnek.
A rendőrségnek a jelenleg még hatályos büntetőtörvény értelmében az uzsorával gyanúsítható személy esetében bizonyítania kell azt, hogy visszaélt az adós mentális állapotával, így például a tapasztalatlanságával, a szellemi gyengeségével vagy zaklatottságával. Ez a módosítás után már nem lesz szükséges. A rendőrségnek az uzsorával gyanúsítható személy esetében majd azt sem kell bizonyítania, hogy az uzsora folytán valakinek milyen nagyságban okozott anyagi kárt, vagy az uzsorának köszönhetően milyen mértékben gazdagodott meg.
Azt, hogy a hitel rendben van-e, vagy lehet-e már uzsoráról beszélni, Madej szerint kikövetkeztethető lesz a nyújtott hitel költségeinek maximális évi átlagos mértékéről szóló kormányrendeletből. Hozzátette: majd a gyakorlat is megmutatja azt, hogy ezt a határértéket milyen mértékben kell túllépni ahhoz, hogy az eljárás büntethető legyen.
Az új bűncselekmény januártól csak a fizikai személyekre vonatkozik, júliustól pedig a cégekre is. Azokat is lehet majd büntetni uzsora, a fogyasztó megkárosítása és az ellene alkalmazott tisztességtelen kereskedelmi trükk címén. Míg az egyének uzsoráért akár 5 évre is büntethetők lesznek, a cégek esetében akár 1,6 millió eurós büntetést is kiszabhatnak, vagy akár meg is szüntethetik az érintett céget.
A Szlovák Nemzeti Bank engedélyével rendelkező nem banki jellegű pénzintézetek üdvözlik ezt a lépést. „Ezt a szürke gazdaság elleni harc részeként üdvözöljük. Azon társaságok elleni harcként, amelyek pénzt kölcsönöznek, s arra nincs meg a jogosultságuk, vagy visszaélnek az ügyfeleik helyzetével“ – fejtette ki a Fogyasztói Hiteleket Nyújtók Társulásának (APSÚ) ügyvivő titkára, Ivan Kahanec.
Az uzsora bűncselekménye a büntetés-végrehajtás területén gyakorlatilag hiányzott. A büntetőtörvény ugyanis nem határozta meg azt, hogy mekkora kamat esetén beszélhetünk uzsoráról, csupán a bűncselekményért 1-15 évnyi börtönbüntetés kiszabását rögzítette.