2016. szeptember 14., 10:34

Az új bírák harmadának van közeli ismerőse az igazságszolgáltatásban

POZSONY. Az újonnan kinevezett bírák egyharmadának van közeli ismerőse, rokona az igazságszolgáltatás területén – derült ki a pályázati eljárásokat vizsgáló tanulmányból, amelyet a Via Iuris civil szervezet készített.
201609131855110.biro01.jpg

A dokumentum szerint az ilyen háttérrel rendelkező jelöltek sikeresebbek a többi jelöltnél. Ezért a civil szervezetnek kétségei vannak a versenytárgyalások objektivitásáról.

A Via Iuris 46 pályázatot vizsgált, amelyeken 2015 májusától összesen 563 jelentkező vett részt. Közülük 58 fiatal jogász járt sikerrel, őket a köztársasági elnök bírákká nevezte ki. Az újonnan kinevezett bírák 33 %-ának van közeli ismerőse az igazságszolgáltatásban. Közeli rokonokról és más családtagokról van szó. Ezek a jelöltek a többi jelölttel összehasonlítva sikeresebbek voltak társaiknál. A pályázat összes résztvevője közül 17 %-uknak van közeli ismerősük az igazságszolgáltatásban.

„Ahogy más hivatásokban, a bíróságokon is természetes, hogy a gyermekek szüleik nyomdokaiban járnak, de a tanulmány eredményei kétségeket ébresztenek, vajon objektív módon zajlottak-e a pályázatok” – értékelte az eredményt Kristína Babiaková, a Via Iurisszal együttműködő jogász. Babiaková szerint ezért fontos úgy kitűzni az új bírák versenytárgyalásának feltételeit, hogy azok objektívak legyenek, ne álljon fenn a veszélye annak, hogy a bírói funkció családi privilégium legyen.

Július 1-től szigorúbb szabályok vonatkoznak a bírák kiválasztására, amelyeket Lucia Žitòanská igazságügyi miniszter vezetett be. Babiaková pozitívan értékelte az egységes értékelő ív bevezetését, az objektívabbá válást segíti a korábban is érvényben levő, a pályázati eljárás során rögzített és közzétett hangfelvétel.

A tanulmány azt is megmutatta, hogy a sikeresen szereplő jelöltek háromnegyede (76 %) a 30-35 éves korosztályt képviseli. A Via Iuris szerint ez hasonlóképpen működik külföldön is, de ott olyan mechanizmusokat is bevezettek, amelyek az új bírákat konkrét időben is vizsgálják. Például ideiglenesen, pontosan meghatározott időre nevezik ki a bírákat, az idő lejárta után kiértékelik, mennyire felelnek meg az adott funkció elvárásainak.

Szlovákiában hiányzik az ilyen jellegű mechanizmus, ezért indokolt lenne vitát indítani arról, hogy a 30 év körüli jelöltek hivatásukat és személyiségüket tekintve elég érettek-e arra, hogy betöltsék az életfogytig tartó bírói tisztséget – figyelmeztetett a civil szervezet.

Az új bírák egyötödének van csak ügyvédi tapasztalata

A tanulmány eredményei szerint az új bírák négyötöde (81 %) érkezik az igazságszolgáltatás területéről. Vagyis letették az igazságszolgáltatási vizsgát, magasabb bírósági hivatalnokként dolgoztak. Az új bírák egyötödének van csak ügyvédi tapasztalata korábbról. A 2011-2013 közti időszakban még egynegyedüknek volt ügyvédi tapasztalata.

A Via Iuris szerint jelentős az igazságszolgáltatás nyitottsága más hivatások felé, mivel így az igazságszolgáltatásba különböző nézetek, más szakmai és gyakorlati tapasztalatok kerülnek, amely javítja a döntéshozatal minőségét.

Az újonnan kinevezett bírák között mérsékelten a nők vannak többségben, arányuk 55 %-os. A korában vizsgált 2011-2013-as időszakkal összehasonlítva 8 %-kal csökkent a nők aránya. Ha ez a trend a jövőben is folytatódni fog, akkor fokozatosan csökken majd a nők aránya az igazságszolgáltatásban, ahol jelenleg a dolgozók 66 %-át alkotják a gyengébb nem tagjai – fűzte hozzá a civil szervezet.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.