Az új belügyminiszter dönt majd Gašpar sorsáról

Tibor Gašpar távozását a tüntetések szervezői is sürgetik, s a hétvégi vitaműsorokban e lehetőség felé hajlottak a koalíciós Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Most-Híd vegyes párt politikusai is. A vonatkozó törvény szerint az országos rendőrfőkapitányt a belügyminiszter nevezi ki és hívja vissza. A politikusok legutóbbi megnyilvánulásai azt jelzik, hogy a kormány előbb előkészíti a tisztségre jelölt személyek kiválasztásának új szabályait, most nem Gašpar menesztése foglalkoztatja.
„Nemkívánatos és elképzelhetetlen, hogy azok, akikben az emberek már ilyen mértékben nem bíznak, továbbra is a tisztségükben maradhassanak“ – nyilatkozta az országos rendőrkapitánynak címezve mondanivalóját a jövendő igazságügyi miniszter, Gál Gábor (Most-Híd). A TA3 televízió Politikában című műsorában azt is elmondta: a Most-Híd nyomást gyakorol majd az országos rendőrfőkapitány megválasztásával kapcsolatos jogszabályok módosítására és a rendőrségi felügyelet függetlenségének elérése érdekében. Bugár Béla, a Most-Híd elnöke egy nappal később arról tájékoztatott, hogy megegyezés született a vonatkozó szabályok módosításáról. A törvénymódosítás megszületését már a következő parlamenti ülésen elképzelhetőnk tartja.
Robert Kaliòák távozó belügyminiszter szerint Gašparnak a posztján kellene maradnia. Úgy véli, nem demokratikus dolog politikai szempontból felelősségre vonni a rendőrfőkapitányt. „A rendőrök akkor távoznak, ha megsértik a törvényeket. Ha jól emlékszem, ő nem tett ilyet” – fogalmazott Kaliòák. Robert Fico távozó miniszterelnök is „abszolút profinak” nevezte Gašpart, egyúttal jelezte, szigorúbb feltételeket szeretne a tisztség betöltése során.
Peter Pellegrini, az új kormány jövendő miniszterelnöke bejelentette, elsőként a rendőrség munkáját szabályozó törvényt fogják módosítani, majd hozzátette: a következő belügyminisztertől függ, mikor kerül rá sor, és az is, mi lesz addig Gašparral. Gašpar lehetséges utódaként a Most-Híd jelöltje, Faragó Csaba nevét emlegetik, aki 2010 óta a Pozsony megyei rendőrség igazgatója, de szóba került Milan Luèanský, a rendőrségi felügyelet vezetőjének a neve is.
Žitný: a döntő, hogy egy új kormány által ne legyen újra leváltható
Milan Žitný biztonságpolitikai elemző a kérdésben, ki lenne a legalkalmasabb jelölt a rendőrfőparancsnok posztjára, nem kívánt találgatásokba bocsátkozni. Túl korai, vélekedett. Mint mondta, pillanatnyilag inkább a kiválasztás új módszerére kellene összpontosítani. Legfontosabb a rendőrség munkáját szabályozó közigazgatási törvény módosítása – húzta alá. „A törvénymódosítás szempontjából fontos, hogy a kinevezés módját és a döntő kritériumokat pontosan meghatározzák, s ebben a szakmai és politikai köröknek meg kell állapodniuk. Döntő jelentőséggel bír, hogy a rendőrfőnököt az új kormány által ne legyen újra és újra leváltható, ami a többi tisztségviselőre is érvényes kellene, hogy legyen” – magyarázta Žitný.
A jelölttel szemben támasztott követelményeket oly módon kell meghatározni, hogy egy járási rendőrparancsnok ne válhasson rendőrfőparancsnokká. „Olyan embernek kell lennie, aki megfelelő szolgálati idővel, szakmai tapasztalattal és menedzseri képességekkel rendelkezik” – jegyezte meg Žitný, aki szerint egy rendőrfőparancsnokban a lakosság széles rétegének bíznia kellene, amit a kormány előtt való meghallgatás is segíthet.
Jelenleg indok nélkül bármelyik magas rangú rendőrtiszt visszahívható, amit nem tart szerencsés megoldásnak – mutatott rá Ján Bazovský volt bűnügyes és belügyi szóvivő. „Ki fog ott dolgozni, ha nem biztosított számára a karrier építésének lehetősége?” – tette fel a kérdést. Mint mondta, a kiválasztás új módját úgy kell felállítani, hogy a szakmai és személyi értékelő bizottságok kapjanak nagyobb teret, minél kevésbé legyen politikai a döntés.
Tibor Gašpar első alkalommal 2012 májusában kapott felkérést a szlovák rendőrség vezetői posztjának betöltésére, Jaroslav Spišiakot váltotta tisztségében. Korábban, 2005-től a korrupcióellenes hivatal vezetője volt.