2015. szeptember 28., 15:35

Az SaS egyedül indul a választásokon, listáján az OKS is helyet kap

POZSONY. A Szabadság és Szolidaritás párt egyedül indul a 2016-os parlamenti választásokon, vagyis nem csatlakozik az O¼aNO-NOVA koalícióhoz. A lista élére Richard Sulík, a párt elnöke, EP-képviselő kerül. Ha a liberálisok bekerülnének a reformkormányba, Sulík lemond mandátumáról az Európai Parlamentben. Ezt ma sajtótájékoztatón jelentette be Pozsonyban, elmondta, az SaS listáján a Polgári Konzervatív Párt (OKS) két jelöltje is indul.

„Az SaS a legközelebbi parlamenti választásokon egyedül indul. Én leszek a listavezető“ – jelentette ki Sulík. Az elnök szerint a párt országos tanácsa azért döntött így, mert a párt választóinak őszinte, becsületes és eredeti ajánlatot akar tenni.

Sulík bejelentette azt is, hogy az SaS ajánlatot tett az OKS-nek, és a párt elfogadta az ajánlatot. „Az SaS listáján nemcsak az SaS tagjai lesznek, hanem az OKS két jelöltje is helyet kap a listánkon“ – tájékoztatott Sulík. Az ajánlattételt azzal magyarázta, hogy mindkét párt reformokat akar a társadalomban, és szeretnék növelni az életszínvonalat. „Mindkét párt igyekezete, hogy a politika korrupciós botrányoktól mentes legyen. Ezek azok az okok, amiért ajánlatot tettünk az OKS-nek“ – magyarázta Sulík.

„Úgy döntöttünk, elfogadjuk az SaS választások előtti együttműködésre vonatkozó ajánlatát, mivel Szlovákiának vissza kell térnie a reformokhoz. Az SaS-t olyan emberek alkotják, akik azt mondják el, amit gondolnak, és a korrupcióellenes harcot is komolyan gondolják“ – mondta az OKS elnöke, Ondrej Dostál. Szerinte így értelmes alternatíva jöhet létre a választók számára. Korábban Ondrej Dostál nem tartotta azt sem kizártnak, hogy a Magyar Közösség Pártja listáján induljon a választásokon, a mai döntéssel azonban ez a lehetőség már nem aktuális.

A liberálisok más politikai pártokkal is tárgyalásokat folytatnak. Sulík nem zárta ki az esetleges együttműködés lehetőségét ¼udovít Kaníkkal és a Demokratikus Csoportjával, amelyet az SDKÚ-DS-en belül hozott létre.

Az SaS célja, hogy bekerüljön a reformkormányba, és elutasítja a választások utáni együttműködést a Smerrel. „Sem az SaS, sem pedig az OKS nem lesz tagja a márciusi választások után olyan kormánynak, amelyben a Smer-SD figurál” – jelentette ki az SaS alelnöke, ¼ubomír Galko. Felszólít minden ellenzéki pártot, hogy nyíltan valljanak színt, alakítanának-e kormányt a Smerrel vagy sem. Sulík hisz abban, hogy az SaS jó eredményt ér el a választásokon. A liberálisok tervezett reformjai jelentősen javítanák a vállalkozói környezetet és az emberek életszínvonalát. A liberálisok az egyforma adót, a járulékterhek csökkenését és a Munka Törvénykönyvének megreformálását szeretnék elérni. „Meggyőződésünk, hogy programunk előreviszi Szlovákiát. Ez a gazdasági reformok programja” – jelentette ki Sulík. Elmondta, hogy a választók ezt értékelik pártjukban.

Pavol Marchevský, a Prieskumy ügynökség politológusa szerint a párt döntésének hátterében több ok lehet.

„A különböző kombinációkkal kapcsolatos hosszú tárgyalások alapján a párt tagjai megértették, hogy a nyilvánossággal folytatott munkára, nem pedig a taktizálásra kell odafigyelniük, hogy kivel lépnének koalícióra” – mondta el Marchevský az Aktuality.sk portálnak.

Bár a felmérések során az SaS általában az 5 %-os parlamenti küszöb környékén mozgott, Marchevský szerint reális az elképzelésük, hogy a párt bejut a parlamentbe.

„2012-ben is komoly egzisztenciális gondjaik voltak, és a felmérések során 5 % körül mozgott a támogatottságuk, megvolt viszont a törzsgárdájuk, akik őket választották, és nem sajnálták azt, hogy elveszett a szavazatuk. Most is hisznek abban, hogy megvan a választói törzsgárdájuk, és egyedül indulhatnak el a választásokon” – gondolja a politológus.

Marchevský szerint Sulík malmára hajtja a vizet a jelenlegi menekültválság. A párt elnökének a témával kapcsolatban egyértelmű az álláspontja. Elutasítja a kvótákat, és rámutat Brüsszel alkalmatlanságára. Ma az egyik napilap portálján megjelent kommentárjában pedig már nem is csak az unió, hanem Angela Merkel személyes felelősségéről ír, úgy véli, a német kancellárt bírósági úton lehetne felelősségre vonni a német alkotmány megsértéséért.

„Korábban hátránynak számított, hogy Sulík ott van az Európai Parlamentben, a politikai helyzet alakulásának mintha jót tenne, hogy ott van” – tette hozzá a politológus.

Az Európai Elemzői Központ (EAC) szeptemberi felmérése során az SaS 7 %-ot ért el. Kristína Šabíková, az EAC elemzője szerint az SaS preferenciáinak növekedését az aktuális migránstéma is elősegítette.

„Az augusztusi felméréssel összehasonlítva éppen a liberálisok esetében történt a legmagasabb növekedés. Hét százalékukkal megközelítették az O¼aNO-NOVA koalíciót, nemrég pedig még azt fontolgatták, hogy ők is koalícióra lépnek a nevezett két párttal” – magyarázta az elemző.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.